Korzyści z przechowywania danych w chmurze są coraz bardziej zauważalne. Możemy przeczytać w ostatnim artykule Catalin Cosoi – szefa strategii bezpieczeństwa Bitdefender. Dzięki temu zwiększa się ilość brytyjskich firm wykorzystujących przechowywanie danych w chmurze. Jeżeli technologia ta będzie dalej tak szybko iść do przodu, wiele firm i pracowników z pewnością zacznie rozważać wykorzystywanie bezpłatnych rozwiązań takich jak Dropbox czy Box.
Oba rozwiązania zostały już przyjęte przez wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Jednakże warto pamiętać, że rozwiązania te nie są pozbawione ryzyka.
Usługi przechowywania plików w chmurze nie posiadają żadnych widocznych wad, jednak nie można bezgranicznie ufać w ich bezpieczeństwo. Jeżeli firma chciałaby skorzystać z takiego rozwiązania powinna dokładnie przeanalizować ryzyko jakie może wiązać się z udostępnianiem poufnych danych w niezabezpieczonym środowisku. Wyciek danych mógłby szkodliwie wpłynąć na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Ponadto trzeba pamiętać, że używanie powyższych rozwiązań nie daje gwarancji integralności danych i dostępności do nich w każdym momencie, kiedy będzie to potrzebne.
Warto rozważyć wpływ przyjęcia niepewnych rozwiązań
Biorąc pod uwagę rosnącą popularność usług w chmurze, to naturalne, że firmy coraz częściej rozważają wykorzystanie rozwiązań takich jak Dropbox jako wygodną i elastyczną formę przechowywania plików. Coraz częściej pracownicy są zachęcani do korzystania z takich rozwiązań, aby udostępniać informacje korporacyjne. W końcu jeżeli firma publikuje wszystkie dane w chmurze, to czemu poszczególnym pracownikom nie powinno się pozwolić robić tak samo?
Odpowiedź jest prosta. Istnieją wyraźne różnice między nimi. Z jednej strony trzeba profesjonalnie zarządzać i kontrolować usługi w ramach ściśle określonych umów licencyjnych. Z drugiej strony nie są to zwykli użytkownicy końcowi, których można spławić poprzez komunikat: „Dostawca nie ponosi odpowiedzialności”.
W połączeniu z doświadczeniem technicznym i wiedzą na temat bezpieczeństwa jaką posiada pracownik – które będą się znacznie zmieniać w zależności od posady i sektora, w którym dana osoba pracuje – nie wychodzi nam na dobre takie zestawienie – nie będzie to pozytywnie wpływało na bezpieczeństwo danych.
Tworzenie kopii zapasowych danych w chmurze
Organizacje każdej wielkości muszą szukać dobrych metod nie tylko do przechowywania danych, ale i do tworzenia kopii zapasowych. Przedsiębiorstwa powinny rozejrzeć się za bezpieczniejszymi alternatywami niż Dropbox i Box. Jeżeli chodzi o przechowywanie kopii zapasowych w chmurze, Wielka Brytania i Europa zachodnia są nadal w tyle za firmami amerykańskimi. Głównym z powodów takich różnic jest fakt, że przedsiębiorstwa z siedzibą w UE są ostrożniejsze w przechowywaniu danych poza granicami Unii Europejskiej, która posiada przepisy regulujące odpowiedzialność w zakresie ochrony danych.
Prawie dwie trzecie brytyjskich przedsiębiorstw doradczych w branży IT, oczekuje, że mogą zostać celem cyber ataków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zapewniają zarazem, że ważne informacje o firmie są bezpiecznie przechowywane i archiwizowane na wypadek potencjalnego zagrożenia. Taka ochrona powinna być priorytetem dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od branży.
Organizacje mogą przeznaczyć znaczne środki na ochronę przed rosnącymi zagrożeniami ataków hakerskimi, jednak najbardziej skupić się one powinny na ochronie danych. Jest to bardzo ważne, by przepływ danych był płynny i nie dało się w łatwy sposób zerwać obiegu. Dbając o bezpieczeństwo i zmniejszając możliwy zakres naruszeń powinno się zwracać szczególną uwagę na tę kwestię.
Przyjęcie warstwowych systemów obronnych jest najlepszą praktyką dla organizacji, na szczęście, dla firm które chcą przejść na zwirtualizowane infrastruktury, zapewnienie rozwiązań bezpieczeństwa jest coraz łatwiejsze. Natomiast darmowe rozwiązywanie do przechowywania danych może być dobrą opcją dla mniejszych firm, które nie posiadają bardzo cennych danych.