Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Prezes UKE) w dniach 9 marca – 9 kwietnia 2017 r. przeprowadził postępowanie konsolidacyjne projektu decyzji w sprawie zmiany oferty ramowej w zakresie zapewnienia Usługi BSA, w związku z obowiązkami regulacyjnymi nałożonymi na Orange Polska S.A. (OPL). Projekt decyzji poddanej postępowaniu konsolidacyjnemu stanowi ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem decyzji Prezesa UKE z dnia 11 sierpnia 2016 r.
w wyniku wniosków OPL oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji złożonych we wrześniu 2016 r.
W ramach przeprowadzonego postępowania konsolidacyjnego Komisja Europejska wydała decyzję, w której nie zgłosiła uwag, akceptując w całości zaproponowany przez Prezesa UKE projekt decyzji.
W odniesieniu do opłat za dostęp Prezes UKE zamierza wprowadzić zmiany w kilku składowych ceny, obniżając wysokość większości z nich. Jednak w niektórych przypadkach można zaobserwować znaczący wzrost. Wodpowiedzi na wniosek Komisji o udzielenie informacji Prezes UKE wyjaśnił w tej kwestii, że pomimo wzrostu niektórych składowych ceny średnia miesięczna opłata na abonenta za wszelkie produkty dostępu zmaleje. Prezes UKE dodał, że różnica w cenach zaproponowanych w obecnym projekcie środka w porównaniu z cenami
nałożonymi w 2016 r. wynika, między innymi, z wykorzystania bardziej aktualnych danych i innej metodologii kalkulacji kosztów (BU-LRIC +, z uwzględnieniem jedynie uzasadnionych kosztów, zamiast kosztów faktycznie ponoszonych przez OPL).
Prezes UKE zastosował wskaźnik WACC wynoszący 8,36% w odniesieniu do infrastruktury miedzianej, a 9,61% w odniesieniu do infrastruktury
światłowodowej. Nowe ceny zaczną obowiązywać od momentu przyjęcia środka. Prez
es UKE wyjaśnił ponadto, że oparte na danych z 2016 r. ceny, które mają zostać
wprowadzone w 2018 r., będą znane pod koniec sierpnia 2017 r., po audycie
regulacyjnym danych przedłożonych przez OPL.