W dniu 16 września 2015 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję zdejmującą obowiązki regulacyjne wobec Orange Polska S.A. na krajowym rynku świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy (rynek 14/2003), uznając że na tym rynku występuje skuteczna konkurencja. Z uwagi na fakt, iż rynek świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy nie jest wskazany w aktualnie obowiązującym Zaleceniu Komisji Europejskiej w
sprawie właściwych rynków produktowych i usługowych w sektorze łączności elektronicznej podlegających regulacji ex ante (Zalecenie 2014), Prezes UKE zobligowany był do przeprowadzenia tzw. testu trzech kryteriów, w celu ustalenia czy wskazany rynek powinien podlegać wciąż regulacji ex ante. Wynikiem przeprowadzonego testu, było stwierdzenie, iż żadne z trzech wymienionych w Zaleceniu 2014 kryteriów nie zostało spełnione. Krajowy rynek świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy charakteryzuje się bowiem:
- brakiem wysokich i trwałych barier wejścia;
- takim stanem rozwoju, który pozwala stwierdzić, iż rynek zmierza w kierunku skutecznej konkurencji;
- brakiem stwierdzenia antykonkurencyjnych działań ze strony regulowanego dotąd na przedmiotowym rynku operatora Orange Polska S.A. oraz innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a także wystarczalnością ogólnego prawa konkurencji do zapewnienia efektywnej konkurencji na rynku właściwym.
Postanowienia ustawy Prawo telekomunikacyjne nakładały również na Prezesa UKE obowiązek przeprowadzenia analizy rynku pod kątem występowania przedsiębiorcy telekomunikacyjnego o znaczącej pozycji rynkowej. Głównym wnioskiem tej analizy było stwierdzenie, iż na krajowym rynku świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy działa kilkudziesięciu przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a największy z nich posiada ok. 20 % udział w tym rynku. Udział Orange Polska S.A., która wcześniej miała status operatora o pozycji znaczącej, zmalał od ostatniego przeglądu rynku o ok. 50%. Kryterium udziałów rynkowych, wraz z pozostałymi uwzględnionymi przez Prezesa UKE w analizie doprowadziły do konkluzji, iż krajowy rynek świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy jest konkurencyjny i nie występuje na nim żaden przedsiębiorca o znaczącej pozycji rynkowej.
Uznając zasadność zapewnienia operatorom telekomunikacyjnym odpowiedniego czasu na dostosowanie ich sytuacji kontraktowej do zmian w otoczeniu regulacyjnym, Prezes UKE wprowadził okres przejściowy, określając termin uchylenia ciążących na Orange Polska S.A. obowiązków regulacyjnych na 90 dni od dnia doręczenia decyzji tej spółce.
Deregulacja rynku 14/2003 wpisuje się w ogólnoeuropejski trend odejścia od regulacji tego rynku, co świadczy o dużej dostępności alternatywnych dostawców świadczących usługę dzierżawy odcinków szkieletowych, niebędących zakończeniami łączy (ang. „trunk segments”). Zdjęcie regulacji z Orange Polska S.A. wprowadzi na rynku równe zasady konkurencyjne pomiędzy wszystkimi operatorami, oparte na porozumieniach komercyjnych.
Należy również podkreślić, iż stanowisko Prezesa UKE, które znalazło wyraz w omawianej decyzji, zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.