piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dlaczego rynek weryfikacji tożsamości rośnie w dwucyfrowym tempie?

    Zobacz również

    Według raportu Grand View Research, globalny rynek weryfikacji tożsamości do 2030 roku osiągnie wartość niemal 34 mld dolarów. W najbliższych latach średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się na poziomie niemal 17 proc. (CAGR). Rosnący poziom zainteresowania różnymi metodami weryfikacji tożsamości jest zauważalny zarówno wśród firm, jak i ich klientów, co pokazują doświadczenia polskiej firmy Authologic.

    - Reklama -

    Jak zauważają autorzy raportu, coraz więcej firm i instytucji dostarcza swoje usługi online. Wiąże się to między innymi z rosnącymi kompetencjami cyfrowymi użytkowników. Część usług – by były w pełni bezpieczne – wymaga odpowiedniej weryfikacji tożsamości. W 2021 największa część globalnego rynku przypadała na segment BFSI (bankowość, usługi finansowe i ubezpieczenia). Co ciekawe, według przewidywań, największy wzrost w latach 2022-2030 zanotuje segment handlu detalicznego i e-commerce (ponad 23 proc. CAGR).

    Nie ma uniwersalnej metody weryfikacji tożsamości

    Regulacje prawne, związane między innymi ze zwiększaniem bezpieczeństwa tożsamości w internecie, sprawiają, że wiele firm musi zadbać o odpowiednie KYC (poznaj swojego klienta). – Dotyczy to całego obszaru finansów, bankowości, rynku crypto, ale także tych firm, które muszą potwierdzić tożsamość klienta dla własnych potrzeb biznesowych – np. firmy pożyczkowe czy firmy wypożyczające pojazdy – komentuje Jarosław Sygitowicz z Authologic.

    Każdy z podmiotów potrzebuje innych informacji, by móc zrealizować usługę. Na globalnym rynku jest kilka dominujących sposobów weryfikacji tożsamości – np. w oparciu o biometrię czy open banking – a dostawców tożsamości jest kilkuset. Dlatego ciężko mówić o jednym uniwersalnym sposobie weryfikacji. Mimo dynamicznego rozwoju rynku, duże zmiany są dopiero przed nami. Kluczową rolę w rewolucji, która się dokona mają odgrywać dokumenty cyfrowe. Pierwszą oznaką zmian jest pojawienie się na rynku tożsamości Apple Wallet Digital ID, a także spodziewane wejście kolejnych potentatów BigTech w bliskiej przyszłości.

    W Unii Europejskiej każdy z krajów pracuje nad cyfrowym ID – albo w postaci fizycznego dokumentu, dostępnego np. w Polsce, albo w postaci portfela tożsamości. Ten ostatni pozwoli na bezpieczną i bezproblemową identyfikację obywatela na terenie całej Unii Europejskiej. W przypadku UE, do rozwoju rynku mogą przyczynić się także: rozporządzenie eIDAS 2.0 i nowe przepisy związane z dyrektywą PSD3, nad którą pracuje Komisja Europejska – mówi Krzysztof Klimczak z Authologic.

    Do 2023 r. co najmniej 80 proc. usług publicznych wymagających uwierzytelnienia tożsamości będzie umożliwiać to za pośrednictwem różnych dostawców tożsamości cyfrowych – wynika z analizy Gartnera “Top Trends in Government for 2022: Digital Identity Ecosystems”. Co więcej, do 2024 r. co najmniej jedna trzecia rządów krajowych i połowa stanów USA umożliwi obywatelom korzystanie z mobilnych portfeli tożsamości.

    Polska firma wspiera rozwój rynku

    Możliwość weryfikacji tożsamości jest również istotna w przypadku firm, które myślą o ekspansji, a ze względu na rodzaj działalności muszą zadbać o odpowiednie procedury. Rozwój rynku weryfikacji tożsamości w tym zakresie wspiera Authologic.

    – Jako że coraz więcej firm działa globalnie, muszą one udostępniać swoim klientom również lokalne metody weryfikacji, dostępne w kraju zamieszkania użytkownika, który jest weryfikowany. Authologic jest tu idealnym rozwiązaniem. Agregujemy i koordynujemy metody umożliwiające zdalną weryfikację tożsamości poprzez dane bankowe, dokumenty cyfrowe i dane biometryczne. Dzięki temu, firmy, które chcą wejść na zagraniczny rynek i szukają dostawcy metod weryfikacji, mogą rozpocząć współpracę z nami i uzyskać dostęp do wielu lokalnych metod, bez konieczności wdrażania poszczególnych rozwiązań i podpisywania umów z każdą z firm z osobna – mówi Jarosław Sygitowicz z Authologic.

    Już teraz swoim zasięgiem firma obejmuje prawie 200 krajów i jest zintegrowana z prawie 4 tys. źródeł tożsamości.

    ŹródłoAuthologic
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...