Ogłosiliśmy nową strategię Lead the Future, która nastąpiła po zrealizowanej z sukcesem strategii .Grow. To dobry moment, aby zobaczyć, co udało się nam osiągnąć, a co jeszcze jest przed nami w realizacji celów klimatycznych. Przypomnę, że naszym nadrzędnym celem jest osiągniecie neutralności klimatycznej w 2040 roku. Na tej drodze zobowiązaliśmy się do realizacji kilku celów pośrednich.
Co już udało się zrobić
W pierwszym etapie działań do roku 2025, zmniejszyliśmy emisję CO2 w zakresach 1 i 2 o 78%, a udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu wzrósł od zera do 68%. To oznacza, że roku w 2024 roku osiągnęliśmy z zapasem cel redukcji emisji CO2 w zakresach 1 i 2 o 65% względem roku bazowego (2015). Nasze emisje w zakresach 1, 2 i 3 w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 13%, głównie w wyniku przechodzenia na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.
A co zrobimy do 2028 roku
Redukcja emisji to nasz najważniejszy cel, dlatego koncentrujemy się na zwiększaniu udziału energii z odnawialnych źródeł w naszym miksie energetycznym.
Zielona energia płynie do nas z wybudowanych dla Orange Polska turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Będziemy ją nadal pozyskiwać bezpośrednio od dostawców w ramach umów PPA, a także z instalacji fotowoltaicznych – pierwszą taką umowę zawarliśmy w zeszłym roku.
Dziś mamy kilka tego typu kontraktów, zapewniających ok. 400 GWh rocznie z wiatru i słońca. Co istotne, to umowy długoterminowe. To oznacza, że zapewniamy sobie stabilny dopływ energii ze źródeł odnawialnych w perspektywie nawet do 2030 roku, a usługi dostarczane naszym klientom wiążą się z mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
A jakie wyzwania przed nami? Oto one.
- w 100% zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych;
- ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (GHG) powstających w wyniku spalania paliw lub użytkowania zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej (czyli z zakresów 1 i 2 wg GHG Protocol) o 95% względem roku bazowego 2020 roku.
Przed nami też dalsza praca nad redukcją emisji z łańcucha dostaw. Kolejne rezultaty zmniejszania emisji w zakresie 3 są możliwe wyłącznie w ścisłej współpracy z naszymi dostawcami. Wspieramy ich w przechodzeniu na niskoemisyjne rozwiązania oraz zachęcamy do optymalizacji zużycia energii w ramach prowadzonych biznesów, a także zwiększania udziału energii odnawialnej.
Gdzie jesteśmy dzisiaj
W 2024 roku, emisje w zakresach 1 i 2 były niższe o 69%, a udział OZE w zużyciu energii elektrycznej zwiększyliśmy do 68%, w porównaniu z rokiem 2020 roku. Emisje w zakresie 3, czyli w naszym łańcuchu wartości, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych i tempa transformacji łańcucha dostaw. Emisje Grupy w tym zakresie obejmują także te związane z odsprzedażą energii elektrycznej przez spółkę zależną Orange Energia. Tu ograniczyliśmy nasze emisje o 28% w latach 2020-2024.
Niezmiennie też naszym priorytetem pozostają działania w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli nasz Program RE. Dalej będziemy rozwijać obszary, dzięki którym wydłużamy cykl życia urządzeń elektronicznych wprowadzanych na rynek. Odzyskiwanie, odnawianie i ponowne wprowadzanie do użycia w szczególności w zakresie zarządzania ogromną liczbą modemów i dekoderów pozwala na lepsze gospodarowanie zasobami a w konsekwencji mniejsze emisje.
Do 2028 chcemy utrzymać obecny, wysoki poziom odzyskiwania tych urządzeń od klientów (90%). Naszą ambicją jest też takie przygotowanie urządzeń udostępnianych pod marką Orange, aby mogły służyć jak najdłużej, być modernizowane i ulepszane bez konieczności wymiany. Chcemy, aby w 2028 roku blisko połowa modemów i dekoderów, które trafiają do naszych klientów, pochodziła z odnowy.