wtorek, 17 grudnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dokumenty w CANAL+ – grudzień: PLANETE+ i CANAL+ 360

    Zobacz również

    W grudniu, w CANAL+ ważny tytuł: „Żywność. Energia. Woda”. Dotyczący każdego z nas. Poza tym dokumenty „do zakochania” np.: „Kanada. Mądrość natury” – gwarantuje miłość do tego majestatycznego, pięknego kraju od pierwszego obejrzenia. Dokument „do przerażenia”: „Eksplozja w Lac-Mégantic. To nie był wypadek” szczegółowo opowiada o tragicznych chwilach w tym małym miasteczku i późniejszej batalii o sprawiedliwość. Do tego oczywiście produkcje „do zaciekawiania”, gdzie królują biografie. I jak zwykle – to tylko mały wycinek tego, co CANAL+ ma do zaoferowania na koniec roku dla ludzi ciekawych wszystkiego:) Zapraszamy!

    „Żywność, energia, woda” seria, 3. odcinki, pierwszy już dostępny w serwisie CANAL+. Premiera kolejnych co wtorek o godz. 22:00 na PLANETE+ i następnego dnia w serwisie.

    - Reklama -

    To nie jest optymistyczny dokument. Niewygodny, ale prawdziwy. I bardzo ciekawy. Warto mieć świadomość tego, o czy opowiada, bo problem dotyczy każdego z nas. Nie wszystko jednak stracone. Seria w pierwszym odcinku, obok informacji o wpływie masowej produkcji żywności na środowisko naturalne, prezentuje ekologiczne inicjatywy z najróżniejszych zakątków świata, podejmowane w celu zapewniania zasobów żywności zrównoważonego pochodzenia.


    Kolejne dwa odcinki poświęcone są odpowiednio: zagadnieniu energii i wody.

    Świat walczy, żeby się wyżywić. Zmiany klimatyczne, niedobór wody i malejące zasoby energii obciążają globalne zasoby żywnościowe. Ile hektarów pól, ile farm trzeba jeszcze stworzyć, aby zapewnić jedzenie rosnącej populacji ludzkiej? Jak ziemia będzie to znosić i jak długo jeszcze? W ostatnich latach najpierw COVID, a następnie wojna w Ukrainie. Te dwa globalne wydarzenia zagroziły poważnie łańcuchowi dostaw żywności. A każde zakłócenie powoduje wzrost cen. Z ostatnim takim zagrożeniem, przed XXI wiekiem, mieliśmy do czynienia w czasie II wojny światowej.


    W pierwszym odcinku serii poznamy kilka ciekawych przykładów działań pasjonatów, mających na celu stabilizację rynku żywności w danym regionie, zabezpieczenie odpowiednich jej zasobów i skierowanie produkcji na bardziej ekologiczne tory. Tam króluje postępowe myślenie, ścisła nauka pożeniona z biznesem i spojrzenie na kwestie przysłowiowego „kotleta z ziemniakami na talerzu” z szerokiej perspektywy.


    Czy wiecie, że Singapur eksportuje rocznie 300 mln ton ryżu? Do wyprodukowania takiej ilość potrzebna jest woda odpowiadająca pojemności 300 tys. basenów olimpijskich. Jednocześnie państwo zmusza każdego producenta do przechowywania zasobów ziarna, odpowiadających jakiejś części eksportu, na wypadek problemów z zaopatrzeniem na terenie kraju. W połowie drogi między Norwegią kontynentalną a Kołem Podbiegunowym znajduje się miejscowość Longyearbyen na Svalbardzie. To tam mieści się globalny bank nasion, w którym banki lokalne deponują około miliona próbek nasion. Jest to największa kolekcja próbek uprawnych na ziemi. Bank jest wydrążony na 120 m w głąb skały, na wysokości 130 m. n.p.m. i jest ostatnim bastionem nieśmiertelności uprawa. Tam również zaglądają twórcy dokumentu, a manager banku opowiada o jego roli.


    „Kanada. Mądrość natury”, 3 odcinki, dwa odcinki już w serwisie CANAL+. Premiera ostatniego 21.12 o godz. 16:00 i następnego dnia w serwisie.

    Jeżeli jeszcze nie zakochaliście się w Kanadzie, istnieje niebezpieczeństwo, że po obejrzeniu tego dokumentu to będzie Wasza następna wakacyjna destynacja!


    Kanada to ogromy kraj z niebywale bogatą paletą różnorakich ekosystemów. Naturalne, rozległe siedliska, które od wieków dzika przyroda dzieli z rdzennymi ludami, a tradycyjna wiedza i nowoczesna nauka wchodzą dzisiaj w tym pięknym kraju w dialog.


    Tajga pokrywa prawie 60% powierzchni Kanady, co stanowi 1/4 zachowanych lasów pierwotnych na ziemi. Nigdzie indziej też nie ma większych zasobów słodkiej wody. Seria w bardzo ciekawy sposób i bardzo dogłębnie opowiada o zasobach naturalnych Kanady. Spotykamy w niej naukowców zajmujących się badaniem różnorodności botanicznej poszczególnych regionów, ale z uwzględnieniem aspektu historycznego. Poznajemy istotne niuanse współpracy z rdzennymi mieszkańcami, dla których rzeki i strumienie są siedliskiem ich duchów, żywymi istotami. W dokumencie usłyszymy testimoniale przedstawicieli plemion, poznamy historię fauny tego niesamowitego kraju oraz niełatwe wyzwania, które stoją przed działaczami pragnącymi zachować całe to bogactwo dla kolejnych pokoleń.


    „Eksplozja w Lac-Mégantic. To nie był wypadek”, 4 odcinki, dwa pierwsze odcinki już dostępne w serwisie CANAL+. Kolejne, co tydzień, w środę, o godz. 22:00 na PLANETE+ i następnego dnia w serwisie.

    „Tam nie ma kogo ratować”
    Z nocy, z 5 na 6 lipca 2013 roku pociąg wtacza się do miasta w absolutnej ciemności i ciszy. Silniki wyłączne, zero świateł, pisku hamulców. Pociąg cysterna Montreal, Maine & Atlantic Railway (MM&A), podstawiony w Nantes, stoczył się do położonego niżej Lac-Mégantic po czym doszło do tragicznej w skutkach serii eksplozji i pożaru. Ostatnie cysterny, których nie udało się odciągnąć, wybuchły o 4:00 rano. Dym unosił się na wysokość 80 m, wiatr roznosił ogień, toksyczny wirowały w powietrzu. Zniszczonych zostało 30 obiektów wzdłuż linii kolejowej. Centrum miasta zniknęło. Życie straciło prawie 50 osób.


    Serial doskonale przedstawia ogrom tragedii. Oddziały straży pożarnej ściągane były z okolicznych jednostek, a i tak nie udało się powstrzymać siły kataklizmu. Fragmenty rozmów telefonicznych, archiwalne zdjęcia i video, zeznania świadków i poszkodowanych w wypadku, którzy bezradnie patrzyli na ich płonący dobytek, pracowników służby zdrowia, rodzin poszukujących swych bliskich, dziennikarzy…. Koszmar.


    Potem nadchodzi obraz spustoszenia i pytanie: Co się stało? Czy można było temu zapobiec? MM&A, na którym spoczywał obowiązek „posprzątania” po tragedii, zawłaszczyło teren po wypadku, nie wpuszczając tam nikogo, kto nie był ich pracownikiem. Czy chciało coś ukryć? Film pokazuje również późniejszą, trudną batalię o sprawiedliwość.


    „Lee Murray. Gangster z MMA”, seria, 4 odcinki, pierwszy już w ofercie serwisu CANAL+. Premiera kolejnych co niedzielę na antenie PLANETE+ i następnego dnia w serwisie.

    Syn Brytyjki i Marokańczyka. Lee urodził się w latach 70. i od dzieciństwa był mocno związany z życiem ulicznym: bijatyki, małe kradzieże, dealerka. Grupa młodzieży, z którą związany był Lee nieustannie prowadziła zaczepki z sąsiadującymi bandami. Młody chłopak wyróżniał się w tych starciach: zaciekły, nieustępliwy i odważny, zawsze wbiegał w centrum tornada. Dzieciństwo go nie rozpieszczało, szybko zszedł na drogę przestępczą: ściągał długi, handlował narkotykami i kradł bez oporów. Po wyjściu z pierwszej odsiadki w poprawczaku, zaczął trenować na siłowni. Wrócił na przestępczą ścieżkę i w końcu trafił do sali treningowej. Trener wierzył w jego niepospolity talent. Lee w pierwszej walce, do której stanął zaledwie po kilku miesiącach treningów potrzebował 20 sekund, aby znokautować przeciwnika.


    Walczył coraz więcej, ale niefortunna bijatyka w barze prawie doprowadziła go do śmierci. Murray zdał sobie sprawę, że być może już nigdy nie stanie w oktagonie i górę wziął jego pociąg do gangsterki. W 2006 roku roku, wraz z pięcioma kolegami dokonał skoku na bankowy depozyt wynoszący 53 mln funtów. Murrey wyjdzie na wolność w 2035 roku, jako niemal sześćdziesięciolatek.


    „Najpiękniejsze koleje świata. Szkocja”, seria, premiera pierwszego odcinka na PLANETE+ 14.12 godz. 17:00 i następnego dnia w serwisie CANAL+

    Ten serial przemierza przepiękne, ale surowe krajobrazy Szkocji wzdłuż i wszerz, aby spotkać się z załogami pociągów, inżynierami i wolontariuszami, którzy utrzymują kolej w ciągłym ruchu.
    Przenosimy widzów w czasie, przesiadając się w zabytkowe pociągi parowe, wzbijamy się w powietrze, aby prześledzić trasę przebytą przez królową Wiktorię i odwiedzamy nowo wyremontowaną stację. Jedziemy „Ekspresem Hogwart”, który przejeżdża przez kultowy wiadukt Glenfinnan i spotykamy załogę pociągu, który każdego roku zachwyca tysiące turystów przyjeżdżających, aby podążać śladami Harry’ego Pottera. Podpatrujemy też inżynierów, którzy na Moście Czwartym przeprowadzają niezbędne kontrole, dyndając na linach pod jednym z najsłynniejszych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


    Nakręcony w plenerze oszałamiającej dziczy wrzosowisk, lasów i pól Szkocji, dokument zapewnia zapierające dech w piersiach widoki, które zachwycają pasażerów szkockich kolei.
    „Louis de Funès – król francuskiej komedii”, film, premiera na PLANETE+ 21.12 o godz. 22:00 i następnego dnia w serwisie CANAL+

    Geniusz komiczny Louisa de Funèsa przetrwał próbę czasu! Śmieszy od dekad kolejne pokolenia zachowując przy tym całą swoją świeżość. Wiele z filmów z jego udziałem to już klasyki kina.


    Dokument o «Najsympatyczniejszym gniewnym człowieku na świecie», jak nazwał go Patrice Leconte, zawiera wspomnienia o mistrzu jego współpracowników i krewnych, poczynając od wnuka, Laurenta de Funèsa, a także bezwarunkowych wielbicieli talentu Francuza z naszych czasów, takich jak François-Xavier Demaison czy Valérie Bonneton. Liczne archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów ilustrują portret tego złożonego i ujmującego człowieka, do którego sława przyszła jednak bardzo późno…


    Kariera Louisa de Funèsa nie była łatwa. Urodzony w andaluzyjskiej rodzinie, która wyemigrowała do Francji, imał się tysiąca drobnych prac, w tym np.: pianisty barowego. Późno zaczął zdobywać sławę jako aktor. Jednak powołanie nigdy go nie opuściło, a on pozostając mu wierny konsekwentnie realizował marzenia. Jego wytrwałość została nagrodzona dopiero po pięćdziesiątce, w postaci pierwszych poważnych ról filmowych. Potem już poszło jak z płatka. Sukces był niezaprzeczalny, a on sam nakręcił serię filmów, które publiczność uwielbia do dziś.

    „Przemierzając Mauretanię”, film, premiera na CANAL+ 360 od 15.12 o godz. 18:00 na CANAL+ 360, a następnie co niedzielę na antenie i następnego dnia w serwisie streamingowym CANAL+.

    Seria zabiera widza w prawdziwą pustynną przygodę, inną niż wszystkie. Absolutna wolność, ale nie wolna od wysiłku, doświadczania upału, izolacji i skrajnego pragnienia. A mimo wszystko warto!
    Poszukiwacz przygód, Samuel Häde podróżuje od Atlantyku na Saharę. Pociągiem towarowym, a potem pieszo przechodzi 290 km do osady oazowej Moudjeria. To podróż przez surrealistyczną scenerię niekończących się grzbietów wydm, otoczonych morzem pyłu i gwiazd. Jego pustynna przygoda staje się doświadczeniem poszerzającym umysł, innym niż wszystkie, urzekającym magią, które budzi… głęboko zakorzenioną tęsknotę za wolnością nawet u najbardziej praktycznego widza.

    ŹródłoCanal+
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

    Producent wprowadza na rynek klawiaturę bezprzewodową WK-300, która łączy w sobie kompaktowe rozmiary, cichą pracę oraz innowacyjne funkcje. Może...