Fani dokumentów powinni często zaglądać do serwisu CANAL+. Biblioteka produkcji dokumentalnych jest tu przepastna. Ciężko się oderwać. Praktycznie na każdy temat dotyczący otaczającego nas świata znajdzie się w CANAL+ ciekawa pozycja. A co miesiąc „wpadają” nowe. Co takiego z premier przygotowało CANAL+ na styczeń? Przeczytajcie.
„Opowiedz nam, Iggy” film, już dostępny w serwisie CANAL+
75-letni Iggy Pop jest jednym z ostatnich wcieleń prawdziwego rocka.
W tym wyjątkowym dokumencie, gwiazda po raz pierwszy otwiera drzwi do swojej intymności, abyśmy mogli wspólnie spojrzeć wstecz na jego pięćdziesięcioletnią karierę. Dzięki jego dwóm przyjaciołom, Alainowi Lahanie, wiernemu agentowi, i Sophie Blondy, reżyserce, która namówiła Iggy’ego do zostania bohaterem jej filmu, możemy przenieść się do świata jednego z najbardziej wpływowych artystów w historii rocka. Sophie przez dekadę towarzyszyła Iggy’emu w trasach koncertowych.
Antoine de Caunes, francuski aktor i osobowość medialna, w radio France Inter stworzył program, „Popopop”, którego tytuł został zainspirowany imieniem muzycznego idola. I to Antoine przeprowadzi z Iggy’m część wywiadów. W trakcie kręcenie dokumenty, Sophie spotkała się także z innymi gwiazdami, których losy splotły się z losami bohatera filmu, takimi jak: Johnny Depp, Debbie Harry, Béatrice Dalle…
Ujęcia z rodzinnego domu Iggy’ego w Miami, intymne wywiady, w których wspomina on swoją niesamowitą karierę, świadectwa bliskich, czy wielkich gwiazd popkultury, to zupełnie nowy Iggy, który nam się objawia. Kim tak naprawdę jest „Iguana” rocka? Jak wspomina swoją burzliwą przeszłość?
„Satanistyczna histeria. Historia Petera Ellisa”, seria, 8 odcinków, cztery odcinki już w serwisie, premiera kolejnych co niedziela o 22:00 na Planete+ i następnego dnia w serwisie CANAL+
W tej niezwykłej serii przedstawiona została najbardziej kontrowersyjna historia kryminalna w Nowej Zelandii – historia, która nigdy się nie wydarzyła! W 1993 roku Peter Ellis, pracownik żłobka z Christchurch, został skazany na 10 lat więzienia. Wedle wymiaru sprawiedliwość, ponad wszelką wątpliwość zostało udowodnionych 16 z 45 zarzucanych mu czynów molestowania dzieci i praktyk satanistycznych z ich udziałem.
Homoseksualista w konserwatywnym miasteczku, oskarżony o najobrzydliwsze zbrodnie. Media łapczywie podchwyciły temat. Na szali szybko znalazła się reputacja policji, instytucji opieki społecznej i samego prawa. W Christchurch wybuchła panika, a spektakl śledził z zapartym tchem cały kraj. Peter przechodził przez piekło. Grożono mu śmiercią, jego dom został zniszczony, on sam pobity, otrzymał nawet nabój z wygrawerowanym swoim imieniem.
Dziennikarka Melanie Reid była obecna od początku wydarzeń, jako jedyna, z którą Peter chętnie i szczerze rozmawiał. Z nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów Reid poznamy niesławną historię Petera Ellisa w miarę jej rozwoju, przynosząc się świat uprzedzeń, złudzeń i paniki. Historię, która na swoje „wyprostowanie” czkała 30 lat.
„T-rex. Historia ewolucji” film, już dostępny w serwisie CANAL+
13 metrów strachu! Największy gad w dziejach świata, król dinozaurów – Tyrannosaurus Rex. Budzący grozę olbrzym z niezwykle rozwiniętym mózgiem i umysłem zabójcy. Jak się jednak okazuje, historia tego gatunku wzięła swój początek w dużo mniejszej i słabszej formie. Przez długie lata ta historia stanowiła tajemnicę. Dopiero dzisiejsza nauka pozwala na jej odkrywanie. W dokumencie poznamy 100 mln lat ewolucji najbardziej przerażającego stworzenia, jakie kiedykolwiek kroczyło po ziemi.
Pierwsze skamieniałości tyranozaura odkryto na początku XX w. w Ameryce. Kilka dekad później, w Azji odkryto wcześniejsze i dużo mniejsze pozostałości nowego gatunku, który, jak ustalono, był przodkiem „TiRexa”. Mierzył 3 m. Czyli 10 m. mniej niż właściwy Tyrannosaurus Rex. Odkryto, że aż 28 gatunków dinozaurów było powiązanych z olbrzymem. Jak to majestatyczne stworzenie osiągnęło swoją finalną postać? Czy wymusiła to walka o przetrwanie? Chociaż pojęcie „drzewa genealogicznego tyranozaura” brzmi jak science fiction, przy dzisiejszym rozwoju nauki jego stworzenie było całkiem realne. Dokument pokaże jak do tego doszło, a komputerowe animacje skutecznie to zobrazują.
„Najbardziej punktualny pociąg świata. Japońskie linie Shinkansen” seria, dwa odcinki, premiera odcinków, we wtoki od 14.01 o godz. 21:50 na Planete+ i następnego dnia w serwisie streamingowym.
Japoński shinkansen – ultranowoczesny, najbardziej punktualny dalekobieżny pociąg na świcie, jeden z najszybszych, od 50 lat nie uległ wypadkowi. Tym to cudem techniki dwuodcinkowa seria zabiera widzów w podróż o Japonii. Jednak nie jest ona celem sama w sobie. W czasie wypraw zajrzymy w malownicze zakątki tego egzotycznego dla Europejczyka kraju i poznamy spokojne, urokliwe enklawy japońskiego rzemiosła.
Dwie trasy: z Tokio do Kanazawy oraz z Osaki do Fukuoki.
Tokio. Największa i najgęściej zaludnione metropolia na świcie. A w niej – dworzec główny. Jeden z największych węzłów transportowych trzeciej gospodarki świata. 28 torów obsługuje tu codzienne tysiące pociągów, a przez dworzec przelewa się pół milion osób każdego dnia. Poznamy dworzec i pracowników, posłuchamy jednej z tylko trzech maszynistek w załodze shinkansem, przyjrzymy się też najszybszemu zespołowi sprzątającemu. A potem wsiądziemy do pociągu i wyruszymy, aby podziwiać nie tylko przepiękne widoki, ale też zatrzymać się na przykład na plantacji wasabi, czy w jednej w wiosek, gdzie przyjrzymy się jak budowniczowie wykonują jedne z ostatnich bębnów taiko. Spędzimy też czas z młodą kobietą, która odkryje tajemnica życia gejszy.
W styczniu również zobaczymy na Planete+ dwie serie „Niezwykłych podróży koleją”, czyli łącznie 11 odcinków. Premierowe odcinki, od poniedziałku 13.01, codziennie od poniedziałku, do piątku o godz. 16:55 i następnego dnia w serwisie CANAL+.
Świat widziany z okien pociągu oraz świat jakim są same pociągi i stacje kolejowe. Kuba, Indie, Tajlandia, Argentyna, Boliwia i wiele innych. W każdym odcinku inny kraj. Pociągi drogie i tanie, luksusowe i siermiężne, na trasach bardzo krótkich lub niezywkle długich. Lokalne i międzynarodowe. W krajach rozwiniętych i krajach bardzo biednych. Do Planete+ wraca słynna i lubiana seria o pociągach i jego pasażerach, z którymi spotyka się w trasie niezwykle szczery i otwarty podróżnik Philippe Gougler
„Francja pod bombami Aliantów”, seria, 3 odcinki, od 16.01, co czwartek o 21:50 na Planete+ i następnego dnia w serwisie CANAL+.
Po czterech latach okupacji hitlerowskiej, Francuzi z wdzięcznością powitali wyzwolenie ich terytorium przez siły alianckie. Następnie poświęcili się odbudowie kraju, starając się jednocześnie pogrzebać mroczne lata wojny.
Alianci obiecywali, że wyzwolą Francję bez użycia wojsk lądowych. W sierpniu 1942 roku Amerykanie wysyłają nad Europę swoje czterosilnikowe bombowce B-17. Ich zadaniem jest zrujnowanie logistyki wroga, dlatego za cel wybrano Sotteville, węzeł kolejowy w Rouen. Operacja kończy się sukcesem. Ale tylko bojowym. Ciała ofiar ludności cywilnej liczy się w setkach.
W miarę upływu lat i dzięki badaniom historycznym zaczęły pojawiać się wątpliwości związane z wyzwoleniem Francji. Francuskie miasta zostały mocno zbombardowane przez Aliantów w czasie walk z nazistami. Czy aż takie poświęcenie ludności cywilnej było naprawdę konieczne? Czy możemy mówić o błędach? Poprzez tragiczne losy 3 zniszczonych miast (Le Havre, Royan i Rouen) ta seria ukazuje ciemną i wciąż stosunkowo nieznaną stronę drugiej wojny światowej.
„Co poszło nie tak”, nowe sezony, każdy po 6 odcinków, sezon 3 już cały w serwisie CANAL+, premiery odcinków 4. sezonu od 10.01, wtorek-piątek o godz. 20:00 na CANAL+ 360 i następnego dnia w serwisie CANAL+.
Katastrofa pociągu w Santiago de Compostela. Wypadek kolejki linowej na Mottarone. Katastrofa statku Ever Given w Kanale Sueskim. Katastrofa lotu Ethopian Airlines 302 i skandal z Boeingiem 737MAX oraz pożar na stacji King’s Cross. Seria przedstawia sześć katastroficznych wydarzeń, które trafiły na pierwsze strony gazet i zadziwiły świat.
Każda katastrofa jest opowiadana na nowo przez ocalałych i osoby udzielające pierwszej pomocy. Ostatecznie jednak seria skupia się na konfrontacji człowieka z zaawansowanymi technologicznie, niezawodnymi wydawałoby się konstrukcjami. Konstrukcjami, które jednak uległy katastrofalnej w skutkach awarii. W jaki sposób do tego doszło? Czy był to błąd ludzki? I przede wszystkim – czy można było temu zapobiec?
Rozpoczęty właśnie na CANAL+ 360 sezon 4. to kolejnych 6 analiz tragicznych wypadków: katastrofa pociągu w Grecji z 28 lutego zeszłego roku, oderwanie się seraka (potężnego kawałka lodowca) w Dolomitach, zderzenie promu Moby Price z tankowcem i wywołał tym pożar na pokładzie, który kosztował życie 140 pasażerów, wybuch gazociągu Nord Stream, katastrofa lotu Germanwings 9525 i kolejna katastrofa promu – tym razem pod estońską banderą.
„Nieczysta gra: skandal w biathlonie”, seria trzech odcinków, pierwszy już dostępny w serwisie CANAL+, premiera kolejnych, co niedzielę o godz. 18:00 na CANAL+ 360 i następnego dnia w serwisie CANAL+.
Sport. Emanacja zdrowej rywalizacji, źródło wspaniałych emocji, dumy z walki i zwycięzców. Kiedy jednak okazuje się, że walka jest nierówna i nieuczciwa, pozostaje niesmak i rozczarowanie.
Andersa Besseberga, prezesa Międzynarodowej Unii Biathlonu, podziwiano za przekształcenie mało znanego sportu zimowego w wydarzenie uwielbiane przez miliony. Udało mu się ze sportu o militarnym rodowodzie zrobić fantastyczny spektakl, który ściągał rzesze kibiców także przed ekrany telewizorów. Wydawało się, że jego zasługi dla tego sportu są niekwestionowalne. Bomba wybuchła kiedy zaniepokojony sygnalista poinformował WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) o zaobserwowanych przez niego nieprawidłowościach. Za sukcesem kryły się rosyjskie przekupstwo, prostytucja i korupcja. Podobno Besseberg krył doping rosyjskich zawodników i utrudniał śledztwo w tej sprawie. Rosja miała mu płacić prostytutkami, wyprawami łowieckimi i oczywiście w gotówce.
Śledztwo w tej sprawie trwało trzy lata. Prowadził je Økokrim, norweski prokurator ds. kryminalnych. Pytanie brzmi: czy Besseberg robił to dla korzyści osobistych, czy też rzeczywiście padł ofiarą toksycznego środowiska sportowego? Proces jest w toku.
„Okręty wojenne”, seria 10 odcinków, premierowe odcinki od 22.01, wtoerk-piątek, o godz. 20:00 na CANAL+ 360 i następnego dnia w serwisie CANAL+.
To wspaniała seria dla wszystkich miłośników tematyki. Potężna dawka wiedzy!
Seria opowiada historie o niezwykłych statkach, które ukształtowały historię świata, oraz o mężczyznach i kobietach, którzy stanowili ich załogi – od Wikingów po niszczyciele przenoszące rakiety.
Najwcześniejszymi statkami zbadanymi w tej serii są langskipy Wikingów. Statki, które przewoziły wojowników po całym świecie w poszukiwaniu handlu i pirackich łupów. Skandynawskie okręty wojenne, które przetrwały prawie tysiąc lat, są szczegółowo badane, ukazując wysoki kunszt szkutniczy Wikingów.
W serii też odcinek pełen historii o szpiegostwie morskim i oszustwach – od podniesienia przez CIA radzieckiego okrętu podwodnego K-129 po brytyjskie jednostki marynarki, które znalazły sposób na zatopienie U-Bootów.
Jeden z odcinków opowiada o ludzkich błędach, które skazały na tragiczny koniec wielkie statki, w tym Vazę – XVII-wieczny statek bojowy, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu. Kolejną ofiarą złego projektu był K-13, eksperymentalny brytyjski okręt podwodny, który zatonął w szkockim jeziorze, razem z 32 osobami z załogi. Seria przygląda się także statkom, które wykorzystały technologię tak, aby stać się „niewidocznymi”, czy rewolucji szkutniczej w zakresie projektowania i konstrukcji statków wojennych w czasach epoki elżbietańskiej w Anglii.
Żaden serial o okrętach bojowych nie byłby kompletny bez opowieści o największej bitwie morskiej ze wszystkich, bitwie w zatoce Leyte w październiku 1944 roku. I o starciu największych pancerników świata Yamato i Musashi oraz weteranów Pearl Harbor również także seria opowiada.