środa, 20 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dostępny od dziś iOS 18 zmienia iPhone’a w jeszcze bardziej osobiste i wszechstronne urządzenie

    Zobacz również

    System iOS 18 jest już dostępny. Użytkownicy na całym świecie zyskują wraz z nim dodatkowe opcje konfiguracji ekranu głównego i centrum sterowania, co pozwala na jeszcze większą personalizację iPhone’a. Ponadto aplikacja Zdjęcia przeszła największą jak dotąd aktualizację, by wyjątkowe chwile można było łatwo znaleźć i przeżyć raz jeszcze. Duże ulepszenia pojawiły się też w aplikacjach Wiadomości i Poczta. Ponadto w przyszłym miesiącu w iOS 18 zadebiutuje Apple Intelligence, czyli osobisty system sztucznej inteligencji, który łączy znajomość indywidualnego kontekstu z mocą modeli generatywnych, żeby zapewniać użytkownikom wyjątkowo pomocne i dopasowane do ich potrzeb inteligentne rozwiązania, a jednocześnie chronić ich prywatność i bezpieczeństwo.

    - Reklama -


    Jeszcze większa personalizacja
    W iOS 18 użytkownicy mogą konfigurować ekran główny na fantastyczne nowe sposoby, umieszczając ikony aplikacji i widżety tak, żeby nie zasłaniały tapety lub żeby stworzyć idealny układ na każdej stronie. Użytkownicy mogą też decydować o tym, czy widżety i ikony aplikacji mają być jasne, ciemne, czy nasycone kolorem, a także powiększać ikony, by interfejs wyglądał bardziej przejrzyście. Centrum sterowania przeszło metamorfozę i zapewnia większą elastyczność. Funkcjonalne grupy narzędzi – w tym skróty do ulubionych elementów, opcji odtwarzania, funkcji ekranu głównego i łączności, a także nowej galerii narzędzi z opcjami obsługującymi zewnętrzne aplikacje – można organizować tak, by były dostępne na jedno machnięcie palcem. Użytkownicy mogą też przypisać ulubione narzędzia do przycisku czynności. Ponadto po raz pierwszy w historii można teraz zmienić, a nawet usunąć narzędzia na ekranie blokady.


    Największa metamorfoza aplikacji Zdjęcia
    Dzięki największej jak dotąd metamorfozie aplikacji Zdjęcia łatwiej w niej znaleźć cenne wspomnienia i przeżyć je raz jeszcze. Elegancki, minimalistyczny interfejs sprawia, że biblioteka fotografii wygląda znajomo, a jednocześnie spójnie. Nowe zbiory wykorzystują algorytmy działające na urządzeniu, by automatycznie organizować bibliotekę według takich kategorii jak Ostatnie dni, Ludzie i zwierzęta lub Wycieczki. Dzięki temu wystarczy kilka chwil, by wyszukać zdjęcie i po prostu cieszyć się wspomnieniami. Użytkownicy mogą skonfigurować układ aplikacji według swoich preferencji i przypiąć w nim ulubione zbiory, żeby były łatwo dostępne.

    Zaawansowane sposoby komunikacji w aplikacjach Wiadomości i Telefon
    W aplikacji Wiadomości pojawiły się duże zmiany dotyczące sposobów wyrażania siebie i komunikacji. Dzięki opcjom formatowania, takim jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie i przekreślenie, można lepiej przekazać ton wiadomości. Nowe efekty tekstowe dodają słowom, frazom i zdaniom wyrazistości, reakcje Tapback w formie emoji i naklejek zapewniają użytkownikom nieskończenie wiele sposobów wyrażania emocji, a w iMessage można zaplanować wysyłkę wiadomości na później. Oprócz tego funkcja Wiadomości przez łącze satelitarne pozwala użytkownikom wysyłać i odbierać komunikaty, emoji i reakcje Tapback w iMessage i wiadomościach SMS, gdy sieć komórkowa lub Wi-Fi są niedostępne. Aplikacja Wiadomości obsługuje teraz technologię RCS, która przydaje się w kontakcie z osobami niemającymi urządzenia Apple. W porównaniu z wiadomościami SMS i MMS pozwala ona przesyłać komunikaty bogatsze w multimedia, a także zwiększa niezawodność komunikacji grupowej.


    Aplikacja Telefon ułatwia zarządzanie informacjami, bo pozwala na nagrywanie połączeń i tworzenie ich transkrypcji na żywo, by łatwiej można było wrócić potem do najważniejszych szczegółów3. Przed rozpoczęciem nagrywania uczestnicy połączenia otrzymują stosowne powiadomienie. Transkrypcja zostaje zapisana w aplikacji Notatki, więc rozmowę można potem szybko wyszukać i wygodnie przejrzeć jej główne tematy.


    Inteligentna kategoryzacja w aplikacji Poczta
    Jeszcze w tym roku w aplikacji Poczta pojawi się funkcja kategoryzacji, która będzie organizować wiadomości tak, by użytkownicy mogli łatwo zarządzać swoją skrzynką odbiorczą. W kategorii Główne znajdą się najważniejsze i najpilniejsze wiadomości. Poczta zyska też nowy widok‑streszczenie, który łączy wszystkie ważne maile o charakterze biznesowym i sortuje je według następujących kategorii: Handlowe, Uaktualnienia i Promocyjne. Pozwala to szybko ocenić, które informacje są w danej chwili najważniejsze.


    Safari pozwala przeglądać internet w skupieniu
    Safari to najszybsza przeglądarka na świecie, która w iOS 18 oferuje jeszcze więcej funkcji ułatwiających korzystanie z sieci4. Po wczytaniu strony internetowej inteligentnie wyróżnia kluczowe informacje, takie jak adres, podsumowanie czy szczegóły na temat filmu, programu telewizyjnego lub piosenki. W przeprojektowanym trybie Reader artykuły czyta się jeszcze przyjemniej. Umożliwiają to nowe rozwiązania, takie jak przejrzystszy widok artykułu, streszczenie, a nawet – w przypadku dłuższych tekstów – spis treści. Korektor www pozwala natomiast ukryć na stronie internetowej elementy, które rozpraszają uwagę, takie jak banery z prośbą o rejestrację lub nakładki zasłaniające treść


    Nowa aplikacja Hasła
    Hasła to nowa aplikacja oparta na Pęku kluczy, która ułatwia dostęp do haseł i pozwala użytkownikom w jednym miejscu znaleźć wszystkie dane uwierzytelniające, takie jak hasła, klucze i kody weryfikacyjne. Aplikacja Hasła wykorzystuje niesamowicie bezpieczny mechanizm szyfrowania na całej drodze przesyłu. Ponadto pozwala ona na sprawną synchronizację danych między urządzeniami i ostrzega użytkowników, jeśli hasło jest za proste lub się powtarza bądź mogło zostać upublicznione w znanym wycieku danych.


    Funkcje ochrony prywatności, które dają użytkownikom większą kontrolę
    System iOS 18 daje użytkownikom narzędzia do zarządzania uprawnieniami do przeglądania ich aplikacji, sposobami udostępniania kontaktów oraz sposobami łączenia się iPhone’a z akcesoriami. Zablokowane i ukryte aplikacje to dla użytkowników gwarancja, że wskazane przez nich informacje pozostaną poufne – na przykład nikt niepowołany nie zobaczy przypadkowo powiadomień ani treści ze wskazanych aplikacji. Użytkownicy mogą teraz zablokować aplikację. Dla dodatkowej ochrony aplikację można też ukryć, przenosząc ją do zablokowanego i niewidocznego folderu z aplikacjami. Po zablokowaniu lub ukryciu aplikacji treści takie jak wiadomości czy e‑maile z danej aplikacji nie dają się wyszukać ani nie są uwzględniane w powiadomieniach czy innych obszarach systemu. Oprócz tego iOS 18 pozwala użytkownikom decydować o tym, które konkretnie informacje udostępniają aplikacjom, a deweloperzy mogą oferować użytkownikom wygodniejsze i bezpieczniejsze sposoby łączenia zewnętrznych akcesoriów z iPhonem.


    Pierwsze funkcje Apple Intelligence dostępne w przyszłym miesiącu
    System Apple Intelligence jest ściśle zintegrowany z iOS 18 i wykorzystuje moc układu scalonego Apple. Dzięki temu może analizować i tworzyć wypowiedzi i obrazy, działać w różnych aplikacjach i czerpać z osobistego kontekstu, żeby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania. Co więcej, wszystko to robi, chroniąc prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Pierwsze funkcje z pakietu Apple Intelligence zostaną udostępnione w przyszłym miesiącu. Opracowano je tak, by pomagały w tym, co jest dla użytkowników najważniejsze, a przy tym były proste, intuicyjne i przyjemne w obsłudze.


    Narzędzia pisania pomagają doszlifować styl wypowiedzi. Pozwalają redagować, poprawiać i podsumowywać teksty niemal wszędzie, gdzie można coś napisać, w tym w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm. W aplikacji Zdjęcia użytkownicy mogą generować filmy za pomocą funkcji Wspomnienia. Wystarczy, że wpiszą opis tego, co chcą otrzymać. Oprócz tego w aplikacji można znaleźć konkretną fotografię, posługując się językiem naturalnym, a przeszukiwanie filmów zostało udoskonalone i pozwala wyszukiwać w klipach wybrane momenty. Ponadto nowe narzędzie Oczyść potrafi rozpoznać i usunąć rozpraszające obiekty z tła, nie zmieniając przy tym wyglądu sfotografowanego obiektu. Ponadto w aplikacjach Notatki i Telefon użytkownicy mogą rejestrować dźwięk i tworzyć transkrypcje oraz podsumowania takich nagrań. Po rozpoczęciu nagrywania rozmowy prowadzonej przez aplikację Telefon, uczestnicy są o tym automatycznie informowani, a po zakończeniu połączenia Apple Intelligence generuje podsumowanie najważniejszych informacji, które pozwoli łatwo przypomnieć sobie szczegóły.


    W aplikacji Poczta użytkownicy mogą zaznaczyć tekst i poprawić go za pomocą narzędzia Przeredaguj, które wykorzystuje Apple Intelligence.
    W aplikacji Poczta tekst użytkownika został poprawiony tak, by brzmiał profesjonalniej. Wykorzystano do tego narzędzie Przeredaguj oparte na systemie Apple Intelligence.


    Funkcja Siri jest ściśle zintegrowana z systemem, a interakcje z nią są bardziej naturalne i swobodne. Do tego ma nowy wygląd, a gdy aktywuje się Siri na iPhonie, wokół krawędzi ekranu pojawia się elegancka poświata. Z Siri na iPhonie można skorzystać w dowolnym momencie, wpisując po prostu zapytanie. W szybkim wykonywaniu codziennych zadań pomaga też to, że użytkownicy mogą swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi. Dzięki ulepszonym funkcjom analizy ludzkiego języka Siri rozumie sens wypowiedzi nawet mimo drobnych przejęzyczeń, a do tego pamięta informacje pozyskane przy realizacji wcześniejszego zadania. Siri dysponuje bogatą wiedzą o produktach, a teraz może odpowiedzieć na tysiące pytań o funkcje i ustawienia urządzeń Apple.


    Dodatkowe funkcje
    W aplikacji Mapy od Apple użytkownicy mogą przeglądać tysiące szlaków po parkach narodowych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz łatwo wyznaczać własne trasy wędrówek. Dostęp do nich będą mieli także offline. Użytkownicy mogą też zapisywać ulubione szlaki, własne trasy przejścia oraz miejsca w nowej sekcji Places Library, a każdą lokalizację opatrzyć własnymi notatkami.


    Tryb gry poprawia wrażenia płynące z rozgrywki za sprawą stabilniejszej liczby klatek, zwłaszcza podczas długich posiedzeń. Do tego zwiększa responsywność akcesoriów bezprzewodowych, takich jak słuchawki AirPods czy kontrolery do gier.


    Nowe sposoby płacenia z Apple Pay online i w aplikacjach na iPhonie i iPadzie. Od dziś podczas finalizowania transakcji za pomocą Apple Pay użytkownicy w Stanach Zjednoczonych mogą odbierać nagrody za korzystanie z kart kredytowych Discover5 i wnioskować o pożyczki od razu za pośrednictwem Affirm, a użytkownicy kart kredytowych Monzo Flex w Wielkiej Brytanii mają dostęp do płatności ratalnych6. Oprócz tego dzięki funkcji Tap to Cash użytkownicy mogą teraz przesyłać lub odbierać środki Apple Cash, zbliżając Apple Watch do innego Apple Watch lub iPhone’a7. Bilety przechowywane w Portfelu Apple dostarczają teraz fanom dodatkowych informacji o wydarzeniach. Użytkownicy mogą sprawdzić na przykład mapę lokalizacji i lokalną prognozę pogody lub odsłuchać polecane playlisty w Apple Music.


    Wzory i równania wpisywane w aplikacji Notatki są rozwiązywane automatycznie już na etapie ich wprowadzania. Nowe sekcje, które można zwijać, i wyróżnienia uwydatniają to, co najważniejsze.
    Kalendarz jest jeszcze bardziej przydatny, ponieważ pokazuje wydarzenia i zadania z aplikacji Przypomnienia. Użytkownicy mogą tworzyć, edytować i oznaczać przypomnienia jako wykonane bezpośrednio w Kalendarzu, a zaktualizowany widok miesięczny pozwala jednym rzutem oka przejrzeć wydarzenia i zadania.


    Nowy widok informacji w aplikacji Dziennik pomaga użytkownikom śledzić cele dotyczące wpisów. Z kolei opcje przeszukiwania i sortowania wpisów sprawiają, że wspomnieniami można się cieszyć jeszcze łatwiej. Dostępny jest też widżet Dziennik, który pozwala szybko rozpocząć wpis na ekranie początkowym lub ekranie blokady. Czas spędzony na prowadzeniu dziennika można zachować jako minuty uważności w aplikacji Zdrowie, a nastrój rejestrować bezpośrednio w Dzienniku.


    W aplikacji Dom pojawia się opcja zapewnienia dostępu gościnnego. Pozwala to m.in. łatwo przyznawać gościom uprawnienia do obsługi zamków, drzwi garażowych i systemów bezpieczeństwa, a także ustawiać harmonogramy, zgodnie z którymi goście będą mieć dostęp do domu użytkownika. Dzięki udogodnieniom wprowadzonym w kategorii Energia aplikacja Dom ułatwia kwalifikującym się użytkownikom uzyskiwanie dostępu do informacji o zużyciu prądu w domu, analizowaniu ich i podejmowaniu w ich sprawie lepiej przemyślanych decyzji.


    Funkcja Wideo na żywo (Alarmowe SOS) pozwala użytkownikom udzielić dodatkowych informacji poprzez transmisję wideo i przesłanie zarejestrowanych multimediów. Dyspozytorzy służb ratunkowych reagujący na wezwanie mogą zwrócić się z prośbą o przesłanie obrazu na żywo lub multimediów z aparatu użytkownika za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. Ułatwi to i przyspieszy udzielanie pomocy.
    Nowości dla słuchawek AirPods, a dokładniej AirPods 4, AirPods 4 z aktywną redukcją hałasu i AirPods Pro 2, zmienią sposób, w jaki użytkownicy reagują na Siri, odbierają połączenia i zanurzają się w świecie swoich ulubionych gier. Izolacja głosu sprawia, że dzwoniąca osoba jest słyszana, nawet jeśli wokół niej wieje wiatr lub panuje hałas, a Interakcje z Siri pozwalają odpowiadać na komunikaty Siri zwykłym skinięciem lub delikatnym pokręceniem głową. Udoskonalenia słuchawek AirPods przekładają się też na najmniejsze w historii Apple opóźnienia w bezprzewodowym przesyłaniu dźwięku w grach na urządzeniach mobilnych. Z kolei funkcja Spersonalizowany dźwięk przestrzenny działa teraz na wszystkich modelach AirPods i sprawia, że rozgrywka jest jeszcze bardziej wciągająca.


    Jeszcze tej jesieni AirPods Pro 2 zyskają funkcję dostępnego bez recepty aparatu słuchowego jakości klinicznej dla osób z małym lub średnim ubytkiem słuchu. Dzięki wykorzystaniu wyników z intuicyjnego, klinicznie zweryfikowanego Badania słuchu, które użytkownicy mogą przeprowadzić samodzielnie we własnym domu za pomocą AirPods Pro 2 i zgodnego iPhone’a lub iPada, nowa funkcja w jednej chwili przekształca AirPods Pro w spersonalizowany Aparat słuchowy jakości klinicznej odpowiadający na konkretne potrzeby użytkownika. W ten sposób użytkownicy zyskują prostszy dostęp do przystępnego cenowo urządzenia wspomagającego słuch.


    Karta medyczna w aplikacji Zdrowie została przeprojektowana tak, by w sytuacji zagrożenia ratownicy mogli jeszcze łatwiej znaleźć najważniejsze informacje. Aplikacja Zdrowie pomaga lepiej zrozumieć dane zbierane w trakcie ciąży, bo odpowiednio dostosowuje dostarczane informacje i rekomendacje tak, by odzwierciedlały zmiany w ciele i psychice ciężarnych.


    Dodatkowo aplikacja Fitness na iPhonie pozwala na dostosowanie karty Podsumowanie, a w Apple Fitness+ wprowadzono spersonalizowane sugestie treningów i medytacji na karcie Dla ciebie, dodatkowe opcje wyszukiwania i bardziej motywujące nagrody.


    Nowe ułatwienia dostępu obejmują m.in. wbudowaną w iPhone’a funkcję Śledzenie oczu pozwalającą sterować urządzeniem za pomocą ruchu oczu, funkcję Haptyka muzyki zapewniającą głuchym i niedosłyszącym użytkownikom nowe sposoby doświadczania muzyki za pomocą znajdującego się w iPhonie sygnalizatora taktylnego, a także funkcję Skróty głosowe umożliwiającą wykonywanie zadań przez wygenerowanie specjalnego dźwięku. Oprócz tego Wizualizacja ruchu pojazdu pomaga złagodzić objawy choroby lokomocyjnej podczas korzystania z iPhone’a w jadącym pojeździe. Ułatwienia dostępu, takie jak Sterowanie głosowe, Rozpoznawanie dźwięku, Filtry barwne i Tekst pogrubiony, pojawiły się także w CarPlay.


    Dostępność
    iOS 18 to bezpłatna aktualizacja oprogramowania, która jest dostępna od dzisiaj dla iPhone’a Xs i nowszych modeli. Więcej informacji można znaleźć na stronie apple.com/pl/ios/ios-18. Nie wszystkie funkcje są dostępne we wszystkich regionach, językach lub na wszystkich modelach iPhone’a.

    ŹródłoApple
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Pobierz aplikację Komputronik i korzystaj z dedykowanych okazji

    Aplikacja Komputronik – dlaczego warto?Aplikacja Komputronik dostępna jest zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Pobierz ją...