Happening, konkurs lub zajęcia edukacyjne – jest mnóstwo sposobów, aby włączyć się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który odbywa się 11 lutego. Organizatorzy zachęcają do realizacji i czekają na zgłoszenia inicjatyw promujących ideę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. Działajmy razem! Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”. W Polsce to już 16. edycja akcji, która powstała z inicjatywy
Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach.
– Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci i rozwiązań cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w temacie cyberbezpieczeństwa. Tegoroczne hasło DBI ma przypominać, że zapewnienie bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z internetu to jest wspólna troska zarówno opiekunów i nauczycieli, ale także dostawców treści i usług internetowych oraz wielu podmiotów takich jak NASK, mających realny wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa w sieci – tłumaczy Bartłomiej Klinger, zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych. – Zachęcamy do zaangażowania się w działania, mające na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa online oraz tworzenie kreatywnego i pozytywnego środowiska w internecie, wolnego od cyberprzemocy czy niebezpiecznych treści – dodaje.
Idziemy na rekord
W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano aż 3977 akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Angażowały się szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów.
– W tym roku chcielibyśmy, aby inicjatyw było jeszcze więcej niż rok temu. Liczba zarejestrowanych imprez w całej Polsce cały czas rośnie. Warto do nas dołączyć i zaangażować się na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci – mówi Łukasz Wojtasik, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak się włączyć?
Zgłoś swoją inicjatywę! Zajrzyj na stronę http://www.dbi.pl i wypełnij formularz. Data Twojego wydarzenia nie musi ograniczać się do Dnia Bezpiecznego Internetu – może zostać zorganizowane przez cały luty. Wśród zgłoszonych inicjatyw są m.in. zajęcia edukacyjne, przedstawienia teatralne, warsztaty z psychologiem, przygotowanie gazetek i konkursy plastyczne. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia.
Najciekawsze inicjatywy mają szansę na nagrody. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie wydarzenia do końca lutego 2020 r. na stronie DBI – Zgłoś inicjatywę, a następnie nadesłanie sprawozdania z jej przebiegu do końca marca 2020 r. Akcje, które znajdą szczególne uznanie organizatorów krajowej edycji DBI, zostaną nagrodzone.
Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, w Warszawie odbywa się Konferencja DBI, skierowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Specjaliści, uczestniczący w konferencji, przedstawiają wyniki badań, dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wyzwań, związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie.
Bądź z dzieckiem w świecie cyfrowym – nie tylko od święta
Jak wynika z przeprowadzonego przez NASK badania „Nastolatki 3.0”, dzieci zaczynają korzystać samodzielnie z internetu już w wieku siedmiu lat, dlatego tak istotne jest to, aby najbliższe otoczenie wskazywało im, na jakie mogą tam natrafić niebezpieczeństwa, zanim będą umiały ocenić to same.
O tym, jak istotne jest towarzyszenie najmłodszym w poznawaniu internetu, świadczą dane z badania przeprowadzonego przez NASK wśród polskich nastolatków. Tylko połowa badanych (51,2%) nie spotkała się z przemocą internetową bezpośrednio. Ci, których to dotknęło, byli za pośrednictwem sieci wyzywani (26,8%) i ośmieszani (19,5%). Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy – według badania „Rodzice Nastolatków 3.0” aż 84% z nich uważa, że ich dzieci nie doświadczyły słownej przemocy w internecie. Częściowo jest tak dlatego, że młodzi ludzie niechętnie dzielą się swoimi negatywnymi doświadczeniami Nastolatki chętniej zgłaszają problem na stronie bądź portalu (27,3%) lub znajomym (24,3%) niż rodzicom (21,9%) czy nauczycielom (8,2%). 32,5% z nich w ogóle nikomu nie mówi o sytuacjach, w których doświadczyli cyberprzemocy.
Organizatorami obchodów w naszym kraju jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.