czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    E-dowód i dowód w komórce – to nie to samo

    Zobacz również

    Po co mi e-dowód skoro mam go w komórce? Po co mi dowód w komórce skoro mam e-dowód? Odpowiadamy: przyda się i jedno, i drugie. Bo to nie to samo. Jako obywatele mamy obowiązek posiadania dowodu osobistego. To podstawowy dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Nie tylko na terenie kraju, ale i np. na terenie całej Unii Europejskiej. To dowód osobisty uprawnia nas do przekraczania granic państw UE. Plastikowy dowód osobisty.

    - Reklama -

    O co chodzi z tym e-?
    Wszyscy, którzy złożyli wniosek o nowy dowód osobisty 4 marca i później otrzymają dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Główną funkcją dokumentu jest – tak jak dotychczas – potwierdzanie tożsamości i obywatelstwa. Pozwala on także – tak jak dotychczasowe dowody – przekraczać granice krajów, które uznają go za dokument podróży. Nowość to warstwa elektroniczna. Dzięki niej, poza dotychczasowymi funkcjonalnościami, e-dowód umożliwia m.in. uwierzytelnianie się w usługach online, czy składanie podpisu osobistego (równorzędny z podpisem odręcznym).

    WNIOSEK 1: E-dowód nie jest dowodem w komórce. To plastikowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Nie ma obowiązku, by z niej korzystać. E-dowód otrzymają wszyscy, którzy wnioskują o nowy dokument od 4 marca.
    Problemy z tożsamością

    Tradycyjny, plastikowy dowód osobisty jest potrzebny i jeszcze długo będzie, choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen. Mamy obowiązek go posiadać, ale nie zawsze musimy go przy sobie mieć. Jeśli akurat nie weźmiemy go ze sobą, a okaże się potrzebny – wtedy przyda się aplikacja mObywatel – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy dostęp do swojej mTożsamości, czyli odzwierciedlenia wszystkich danych z dowodu osobistego. To nie to samo co e-dowód – tłumaczy szef Ministerstwa Cyfryzacji.

    Kiedy z dowodem, a kiedy bez?

    Po co Ci w takim razie nasza aplikacja? Już odpowiadamy! Dzięki niej możesz się wylegitymować (okazać swoją tożsamość) wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, czy w hotelach. Aplikacja umożliwia też wymianę danych pomiędzy obywatelami – dzięki temu rozwiązaniu w sytuacjach takich jak stłuczka, można okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych. Dane drugiej osoby możesz sprawdzić opcją mWeryfikator.

    WNIOSEK 2: mObywatel to bezpłatna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej możesz wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty. Aplikacja nie zastępuje dowodu osobistego.

    Stale pracujemy nad tym, aby z naszej aplikacji można było korzystać w coraz większej liczbie sytuacji i miejsc. Wspólnie z ministrem infrastruktury pracujemy nad rozwiązaniem, które raz na zawsze wyeliminuje konieczność okazywania dowodu osobistego przy odbiorze listu poleconego. Szczegóły wkrótce – zapowiada minister Marek Zagórski. – Rozwijamy też samą aplikację. Już teraz – poza mTożsamością – uczniowie mogą znaleźć tam mLegitymację szkolną. Wkrótce dołączą do nich studenci z mLegitymacją studencką. Szykujemy też coś dla kierowców – mDowód Rejestracyjny. Aplikacja mObywatel to niejako wirtualny portfel, w którym będziemy trzymać te dokumenty – dodaje szef MC.

    WNIOSEK 3: Aplikacja mObywatel to wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Po pierwsze – mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Wkrótce – trafi tam też mDowód Rejestracyjny. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, studenci – wkrótce z mLegitymacji studenckiej.
    System domknięty

    Naszym zadaniem jest ułatwianie życia obywatelom nie tylko w świecie realnym, ale i wirtualnym. Po to, by coraz więcej spraw mogli załatwiać online potrzebują cyfrowej tożsamości, czyli środków identyfikacji elektronicznej, które potwierdzą w sieci, że ja to ja. E-dowód i aplikacja mObywatel to jeden z elementów systemu cyfrowej tożsamości obywateli, który konsekwentnie budujemy. Kolejnym jest m.in. Profil Zaufany – mówi minister Marek Zagórski. – Wszystkie te elementy uzupełniają się – dodaje.

    WNIOSEK 4: Dowód osobisty z warstwą elektroniczną to Twój środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w Internecie. Pamiętaj, że cały czas możesz również korzystać w sieci z Profilu Zaufanego

    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...