czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    ECK: Znaleźć partnera przez Internet – bezcenne?

    Zobacz również

    Już nie w kawiarni, pubie, na imprezie ale przez internet. Randkowanie w sieci to świetny sposób na poznanie nowych osób. GUS szacuje, że w Polsce jest 5 mln singli , a ich liczba co roku wzrasta. Ile osób szuka swojej drugiej połówki za pośrednictwem portali randkowych? Według badań przeprowadzonych przez PBI i Gemius jest już prawie 3,1 mln użytkowników, co stanowi 14,71% populacji polskich internautów.

    - Reklama -

    Z perspektywy Europejskiego Centrum Konsumenckiego należy jednak podkreślić, że korzystając z portali randkowych powinniśmy zachować ostrożność, bo zamiast randki możemy otrzymać niespodziewany rachunek.

    Pan Paweł zalogował się na portalu randkowym i zapłacił za 6. miesięczne korzystanie z serwisu od stycznia 2015 roku. Niedawno otrzymał maila z polecaniem zapłaty zaległego abonamentu za drugą połowę 2014 roku – kwota 320 zł. Termin zapłaty mijał już kolejnego dnia.

    Naszym celem podczas randkowania w internecie jest znalezienie tego jedynego, wymarzonego partnera lub też kolejnego, w zależności od potrzeb. Skupiamy się na cechach, zainteresowaniach i hobby drugiego użytkownika, pomijając inne kwestie. Bywa, że niezbyt uważnie zapoznajemy się z aprobowaną treścią, lub po prostu nie mamy czasu i klikamy „Ok”. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało listę „Jak się nie zgubić, w szukaniu miłości” która może być przydatna w uniknięciu problemów podczas używania serwisów randkowych.

    „Jak się nie zgubić, w szukaniu miłości”

    1. Zaufanie to podstawa (nie tylko w związku)
    Chcesz rozpocząć swoją przygodę z e-randkowaniem? Masz duży wybór, ponieważ na terenie naszego kraju działa kilkadziesiąt serwisów. Do najpopularniejszych należą Sympatia.pl i niemiecki eDarling.pl. W pierwszej kolejności sprawdź, z jaką firmą zawierasz umowę. Przejrzyj uważnie stronę internetową portalu. Czy znalazłeś dane kontaktowe, a strona wygląda wiarygodnie? Pamiętaj, że nie wszystkie serwisy są prowadzone przez polskich przedsiębiorców. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę interesującego Cię portalu, poszukaj opinii na jego temat i ustal, gdzie jest zarejestrowany.

    2. Jaki jest koszt „darmowej” usługi?

    Rejestracja, tworzenie konta lub dołączanie do serwisu są najczęściej darmowe. Wszystko inne, (zazwyczaj) wymaga opłaty. Spodobało Ci się próbne członkostwo? Musisz wiedzieć, że prawie zawsze przekształca się ono automatycznie w płatne. Portale prześcigają się w różnego rodzaju opcjach „Premium”, dających poza prestiżem dostęp do dodatkowych możliwości, nieosiągalnych dla użytkowników korzystających z darmowego profilu.

    Za konto z zaawansowanymi funkcjami zapłacisz kilkaset złotych rocznie. Zapoznaj się wcześniej z informacją o cenach i jakie konkretnie usługi są w nie wliczone.

    Pewien serwis zarejestrowany w Luksemburgu prężnie działa na terenie Polski powiększając grono niezadowolonych konsumentów. Bezpłatnie się w nim zarejestrujesz i otrzymasz propozycje kontaktów. Chcąc jednak zarządzać przekazanymi propozycjami (np. wysyłać odpowiedzi) przenosisz się na inny poziom tzw. Premium i po prostu płacisz. W regulaminie portalu czytamy jednak, że wszystkie usługi są zasadniczo bezpłatne. Słowo zasadniczo, ma tutaj zasadniczo niejasne znaczenie.  

    3. „Zapoznałem się z treścią i akceptuje warunki”
    Jeśli już tyle lat czekałeś na przygodę z miłością, to poświęć jeszcze 15 minut na zapoznanie się z regulaminem. Znajdziesz w nim ważne informacje, tj.: różnice między darmowym a płatnym kontem, automatyczne odnawianie członkowstwa oraz okres wypowiedzenia. Przestudiuj go ze zrozumieniem, poznaj swoje prawa oraz umiejętnie z nich korzystaj.

    Na stronie głównej portalu użytkownik otrzymuje informacje „Gwarantowane 100% anonimowości w, a w treści regulaminu widnieje zapis: „Portal informuje wyraźnie klienta, że ochrona danych nie może zostać zagwarantowana w pełnym zakresie” lub użytkownik, zgodnie z regulaminem może złożyć skargę jedynie w ciągu 6 tygodni „po obciążeniu konta zakwestionowanymi kosztami lub po otrzymaniu kwestionowanego rachunku”.

    4. Nie oceniaj książki po okładce
    To mądre powiedzenie jest przydatne w wielu sytuacjach z jakimi spotykamy się na co dzień. Obowiązuje również w internecie! Dajesz się ponieść chwili i zachwycasz zdjęciem swojej nowej wybranki? Photoshop to znane i używane narzędzie upiększające, dlatego, aby uniknąć późniejszych rozczarowań nie ufaj wszystkim zamieszczanym lub przesyłanym w prywatnych wiadomościach fotografiom.

    5. Mam to właśnie on/ona?
    Może faktycznie znalazłeś to, czego szukałeś, natomiast „papier wszystko zniesie” i nigdy nie wiadomo kim tak naprawdę jest osoba po drugiej stronie ekranu. Internet sprzyja anonimowości. Nie musimy od razu zakładać, że wszyscy zalogowani są oszustami chcącymi wyłudzić od nas pieniądze. Ale trzeba mieć świadomość o istnieniu takich osób.

    Pani Monika nawiązała znajomość przez internet. Bez zastanowienia przesyłała pieniądze na przylot do Polski dla swojego ukochanego mieszającego w innym kraju. Niestety nigdy się nie spotkali, gdyż ona wierzyła w jego miłość, a on w jej naiwność.

    6. Masz prawo! Ale…
    Czy jest możliwość rezygnacji? Tak, możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w tym czasie zdarzyłeś już skorzystać z serwisu, czyli masz swoje konto i dostęp do innych profili. Serwis ma jednak obowiązek poinformować Cię, o tym ograniczeniu, zanim zaczniesz go użytkować.

    7. Dokumentacja ma znaczenie
    Zachowaj wszystkie dokumenty przesłane przez przedsiębiorcę, korespondencje ze sprzedawcą, rób print screeny (zrzuty ekranu). Konsumenci skarżą się na różnego rodzaju „chwyty” stosowane przez serwisy, natomiast nie zachowują dokumentów, które są kluczowe w udowodnieniu swojej racji.

    8. Płać bezpiecznie
    Najlepiej za zakupy płać kartą kredytową lub systemem płatności online typu PayPal, PayU, Dotpay. Upewnij się, że w momencie podawania danych z korzystasz z bezpiecznej witryny: symbol zamkniętej kłódki w prawym dolnym rogu okna przeglądarki oraz adres strony internetowej rozpoczynający się od „”

    9. Kto może pomóc?

    Europejskie Centrum Konsumenckie udzieli Ci bezpłatnych porad i pomocy oraz  dalszych informacji, jeżeli nie możesz dojść do porozumienia z firmami zajmującymi się randkowaniem przez internet, działającymi poza granicami Twojego kraju w państwach Unii Europejskiej, Islandii lub Norwegii.

    ŹródłoECK
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...