Oferta Naziemnej Telewizji cyfrowej rozwija się. 2 września 2024 roku na kanale 52 w multipleksie ósmym (MUX-8) naziemnej telewizji cyfrowej zadebiutuje nowa stacja informacyjno-publicystyczna – wPolsce24. W lipcu na MUX-8 emisję rozpoczęła Republika. Tym sposobem MUX-8 osiągnął pełne wykorzystanie dostępnych miejsc.
Kanał wPolsce24, należący do wydawcy tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, będzie nadawać przez całą dobę, oferując szeroki wachlarz programów informacyjnych i publicystycznych. W ramówce znajdą się m.in. główne wydanie „Wiadomości” o godz. 19:30, poranne pasma oraz wieczorne debaty z udziałem znanych dziennikarzy i gości.
– Uruchomienie nowych kanałów to przede wszystkim dobra wiadomość dla widzów. Osiągnięcie pełnego wykorzystania dostępnych miejsc na MUX-8 podkreśla znaczenie platformy telewizji naziemnej w Polsce – powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.
MUX-8, już w komplecie, będzie oferować widzom bogaty wachlarz programowy.
Po dodaniu wPolsce24 wszystkie dostępne na tym multipleksie miejsca zostaną wypełnione. Widzowie w całej Polsce zyskają dostęp do jeszcze szerszej gamy kanałów i usług interaktywnych w standardzie HBBTV.
Obecnie MUX-8 obejmuje następujące kanały:
- 38 – Metro (TVN Warner Bros. Discovery)
- 39 – Zoom TV (Grupa Kino Polska)
- 40 – Nowa TV (Grupa Polsat Plus)
- 41 – WP (Wirtualna Polska Holding)
- 50 – ViDoc TV (Red Carpet Media Group)
- 51 – Republika (Telewizja Republika)
- 52 – wPolsce24 (Fratria)
Na MUX-8 dostępnych jest również szereg serwisów HbbTV, m.in. portal VoD CDA Premium oraz sklep e-commerce „Kapitan Bomba”, oraz serwis z treściami piłkarskimi Legia TV. MUX-8 działa na 74 nadajnikach rozmieszczonych na terenie całego kraju, w paśmie VHF (174-230 MHz) i w standardzie DVB-T/MPEG-4. W grudniu 2023 roku Emitel złożył wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej standardu emisji, zmierzając do zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC, co umożliwi emisję w jakości HD. Złożony wniosek jest obecnie w trakcie rozpatrywania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Dodatkowo Emitel złożył wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o rezerwację częstotliwości nowego multipleks telewizyjnego. Uruchomienie MUX-5 umożliwi dalsze wzbogacenie oferty telewizji naziemnej.
– Obserwując duże zainteresowanie ze strony nadawców, jesteśmy przekonani, że dostępne częstotliwości na MUX-5 spotkają się z równie dużym zainteresowaniem. Nasze plany dotyczące potencjalnego uzyskania rezerwacji częstotliwości MUX-5 i rozbudowy sieci nadawczej są zgodne z rosnącym zapotrzebowaniem na różnorodne treści telewizyjne w ramach platformy telewizji naziemnej. – dodał Maciej Staszak.