W nocy z 24 na 25 kwietnia Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły Pasa Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, dużej części Wielkopolski, Kujaw, zachodniej części Mazowsza. Był to drugi z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Kolejne zmiany, o których będziemy informowali z wyprzedzeniem, nastąpią 23 maja br. oraz 27 czerwca 2022.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przypominamy, że zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów dotyczy głównie emisji multipleksów MUX1, MUX2 oraz multipleksu MUX4 oraz w wyjątkowych sytuacjach emisji MUX 3 (podczas bieżącego przełączenia zmianie uległy kanały nadawania na nadajniku w Bolewicach oraz Człuchowie). Zmianie nie podlegał standard nadawania dla emisji programów MUX3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.
Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.
Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV.
Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie https://www.emitel.pl/refarming/. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.
– Wczoraj w nocy przeprowadziliśmy zmiany w ramach kolejnego, 2. etapu refarmingu. Przed nami dwa kolejne – ale jesteśmy w pełni przygotowani. Przeprowadzone zmiany nie powinny stwarzać większych trudności z odbiorem programów dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel zazwyczaj się nie zmieniają, a więc potrzeba regulacji kierunku anteny odbiorczej zachodzi tylko w niewielu obszarach bez konieczności wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu Emitel S.A.
Przypominamy, że „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.