Tegoroczna, zorganizowana przez IFA XI Światowa Konferencja na temat Starzenia się, stanowiąca forum wymiany informacji dotyczących zmian demograficznych, odbywała się pod hasłem „Starzenie się łączy ludzi”. Firma emporia Telecom wzięła aktywny udział w posiedzeniach. Walter Buchinger, Ian Hosking i Jochen Eder wystąpili z prezentacjami na temat telekomunikacji mobilnej, która łączy pokolenia. Poruszyli takie zagadnienia, jak niewykluczające żadnych użytkowników podejście do
projektowania (Inclusive Design) oraz zapobieganie demencji. Główny wniosek z ich wystąpień był taki, że we współczesnym społeczeństwie są osoby wykluczone z komunikacji, ponieważ mają problemy z korzystaniem z nowoczesnych technologii, które przydałyby im się na co dzień. emporia pragnie pomagać takim ludziom w korzystaniu z zalet telekomunikacji.
XI Światowa Konferencja na temat Starzenia się zgromadziła 700 delegatów z 62 krajów, umożliwiając im omówienie aktualnych zmian geograficznych w kontekście globalizacji, urbanizacji i starzenia się społeczeństw. Wydłużenie średniej długości życia oraz poprawa stanu zdrowia osób starszych na tle kryzysu finansowego zwiększyły zależność wielu osób od opieki ze strony rodziny. Może to prowadzić do problemów na poziomie społecznym. Zarząd firmy emporia stawia sobie za cel nie tylko łączenie pokoleń dzięki telefonii komórkowej, ale też pomoc w jak najdłuższym zachowaniu aktywności i niezależności. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla firmy emporia jest zapewnianie łatwych w obsłudze technologii, dzięki którym użytkownicy mogą jak najdłużej mieszkać samodzielnie we własnych domach.
–Spotkania takie są organizowane na całym świecie coraz częściej. To dobrze, że coraz więcej uwagi poświęcamy zmianom demograficznym — mówi Karin Schaumberger, dyrektor ds. marketingu firmy emporia Telecom. –W firmie emporia bardzo cieszymy się z zaproszenia na konferencję w celu przedstawienia ekspertom swoich najlepszych praktyk. Życzenia swojej grupy docelowej traktujemy bardzo poważnie — współpracujemy z jej przedstawicielami nad opracowywaniem zestawu funkcji, użytecznością i łatwością obsługi. Dzięki temu zyskujemy przewagę także w innych dziedzinach, ponieważ dobrze znamy swoich klientów.
Walter Buchinger, starszy analityk rynkowy w firmie emporia Telecom, zaprezentował najważniejsze osiągnięcia firmy emporia w zakresie europejskiego programu Ambient Assisted Living i technologii ułatwiających życie osobom starszym. Największy nacisk firma kładzie na rozwiązania alarmowe, takie jak inteligentny system wykrywania upadku, a także na rozwiązania mobilne we współpracy z organizacjami niosącymi pomoc. –Po zakończeniu pracy zawodowej ludzie chcą cieszyć się wolnym czasem. Chcą wychodzić z domu i prowadzić aktywny tryb życia. Potrzebują też jednak poczucia bezpieczeństwa w razie nieoczekiwanych wypadków. Z myślą o tych potrzebach emporia wraz z najlepszymi partnerami oferuje rozwiązania i pakiety usług.
Ian Hosking, starszy analityk we współpracującym z firmą emporia Ośrodku Projektowania Technicznego Uniwersytetu w Cambridge, wyjaśnił główne założenia koncepcji Inclusive Design. W ramach tego podejścia projektuje się produkty oraz usługi dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników i niewymagające w tym celu dodatkowej adaptacji. –Jednym z głównych założeń Inclusive Design jest świadomość, że jedyną cechą wspólną ludzi jest to, że każdy z nas jest inny. Projektanci stosujący koncepcję Inclusive Design muszą rozumieć zróżnicowanie w ramach grupy docelowej i uwzględniać je w swojej pracy — wyjaśnił Hosking. emporia Telecom jest jedną z firm wiernych temu podejściu. –Łatwo jest dać się oczarować innowacyjnym technologiom i wzbogacać produkty o coraz więcej funkcji i ulepszeń — powiedział Hosking. –Wiele produktów jest teraz tak skomplikowanych i przeładowanych funkcjami, że użytkownikom trudno jest korzystać nawet z podstawowych funkcji, a zaawansowanych funkcji dodatkowych używa bardzo niewiele osób — dodał Hosking.
emporia zaprosiła także Jochena Edera, współzałożyciela firmy Plejaden, z którą emporia współpracuje nad projektowaniem gier do telefonów komórkowych. Gry takie stanowią ćwiczenia pamięci i pomagają zapobiegać demencji związanej z wiekiem. W swoim wystąpieniu Jochen Eder omówił kwestie demencji związanej z wiekiem oraz dostępne metody leczenia. Przedstawił także kilka nowych technologii, które mogą opóźnić lub spowolnić rozwój demencji.