Orange Polska podpisał z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną umowę na realizację wewnętrznej sieci 5G w paśmie 3,6 GHz. Firma Ericsson została partnerem technologicznym powstającej sieci. Ericsson dostarczy urządzenia 5G Radio Dot do budowy wewnętrznej sieci kampusowej ŁSSE, budowanej przez firmę Orange. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wybrała Orange Polska jako dostawcę wewnętrznej sieci kampusowej 5G na potrzeby stworzenia 5G Lab w siedzibie Łódzkiej Strefy przy ul.
Tymienieckiego 22G w Łodzi. Przestrzeń będzie wyposażona w narzędzia, sprzęt, infrastrukturę do testowania innowacji 5G. Pozwoli to inwestorom, startupom i firmom współpracującym z ŁSSE na testowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię piątej generacji.
– Ericsson z dumą kontynuuje prace nad rozwojem ekosystemu 5G w Łodzi, wspieranego przez naszych inżynierów z centrum R&D. 5G to największa na świecie otwarta platforma innowacji jaką kiedykolwiek zbudowano. Współpraca pomiędzy Orange, ŁSSE i Ericsson umożliwi start-upom i przedsiębiorstwom wdrażanie nowych, innowacyjnych usług opartych na 5G – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
–5G to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wierzymy, że podobne wdrożenia szybko pokażą potencjał rozwiązań nowej generacji. Do budowy sieci 5G wykorzystamy pasmo 3,6 GHz, udostępnione obecnie przez regulatora. Będzie to pierwsza w Polsce wewnętrzna sieć 5G działająca w docelowym dla tej generacji paśmie. Bardzo liczymy na powstanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego i całego kraju. – powiedział Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska – Od ponad dwóch lat prowadzimy testy 5G w laboratoriach lub w terenie, z naszymi klientami. Technologicznie jesteśmy dobrze przygotowani. Możemy także czerpać z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały – dodał Julien Ducarroz.
– Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Rozwój w tym kierunku był dla nas oczywisty. Dlatego łączymy startupy z inwestorami by wspólnie pracowali nad innowacjami 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. Najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.
– Budowany przez nas ekosystem 5G na terenie Łódzkiej strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Stworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G firmy będą mogły przenosić do przemysłu. Dzięki naszemu akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce wdrożeń innowacji opartych o technologię 5G w fabrykach inwestorów – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Umowa podpisana przez Orange Polska z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną zakłada dostarczenie, instalację, konfigurację i utrzymanie niezbędnej infrastruktury. Orange zaangażuje się także w rozwój startupów. Wybrane firmy otrzymają wsparcie w ramach programu Orange Fab zajmującego się testowaniem i rozwojem innowacyjnych rozwiązań.