STMicroelectronics i Ericsson ogłosiły wiadomość o porozumieniu dotyczącym połączenia Ericsson Mobile Platforms oraz ST-NXP Wireless, tworząc wspólne przedsięwzięcie joint-venture. Joint-venture, z udziałami 50/50, będzie najsilniejszym branżowym graczem oferującym półprzewodniki i platformy dla aplikacji mobilnych, staną się tym samym ważnym dostawcą dla takich odbiorców jak Nokia, Samsung, Sony Ericsson, LG i Sharp.
Przedsięwzięcie joint-venture zatrudniać będzie prawie 8.000 ludzi przy sprzedaży pro-forma w roku 2007 wynoszącej 3.6 miliarda USD. Oczekuje się, że ST skorzysta ze swojej opcji wykupienia 20 procent NXP w ST+NXP Wireless jeszcze przed zamknięciem tej transakcji.
Do tworzonego przedsięwzięcia joint-venture, firma ST wnosi wiodące w branży rozwiązania w zakresie multimediów i łączności oraz kompletną, światowej klasy platformę 2G/EDGE i ugruntowaną ofertę w zakresie budowy 3G, oraz kontakty handlowe z firmami Nokia, Samsung, i Sony Ericsson. Ericsson wnosi wiodące w branży technologie platform 3G i LTE, oraz kontakty handlowe z Sony Ericsson, LG i Sharp.
Joint-venture, z załogą składającą się ze sprawdzonych specjalistów, jest przewidziana jako przedsięwzięcie stabilne w długoterminowej strukturze, a jego zadaniem jest objęcie pozycji lidera w zakresie badań nad produktami, oraz rozwijania rozwiązań projektowych i tworzeniu nowatorskich platform mobilnych i technologii półprzewodników bezprzewodowych.
W przemyśle, gdzie skala ma tak duże znaczenie, uzupełniające się oferty produktów wnoszonych przez obydwie założycielskie firmy, zapewni znaczącą skalę i współdziałanie poprzez podniesienie i rozszerzenie strategicznej współpracy istniejącej już pomiędzy Ericsson Mobile Platforms a ST-NXP Wireless.
– Komplementarne połączenie mocnych stron i oferty produktów firm Ericsson i ST w zakresie platform i półprzewodników, sprawia, że przedsięwzięcie dogodną pozycją aby stać się światowym liderem, powiedział Carl-Henric Svanberg, prezydent firmy Ericsson. – Branża nieustannie się rozwija w szybkim tempie a klienci dostrzegają korzyści płynące z naszej szerokiej oferty. Ta współpraca stanowi doskonałe dopasowanie i zapewnia kompletną ofertę, a także skalę konieczną dla utrzymania wiodącej pozycji w zakresie technologii.
– ST czyni jeszcze jeden odważny krok. Poprzez połączenie dwóch wiodących w branży organizacji, stworzymy światowego lidera platform mobilnych i rozwiązań półprzewodnikowych, o jeszcze wyższym potencjale możliwości dostarczania klientom usług najwyższej jakości i zapewnieniu ciągłego rozwoju technologicznego, powiedział Carlo Bozotti, prezydent firmy ST.
– W kwietniu ogłosiliśmy plany połączenia zasobów technologii bezprzewodowej z NXP dla wzmocnienia naszej pozycji w zakresie technologii bezprzewodowej i poprawienia naszej wiodącej pozycji w sektorze, którego silny organiczny i zewnętrzny wzrost oraz znaczące poszerzenie opłacalności, były naszym celem. Teraz nasze ambicje sięgają dalej, a nasza pozycja pozwoli nam lepiej skorzystać z istniejących sposobności.
Frans van Houten, prezydent NXP, powiedział: – Rozumiemy pragnienie ST przejęcia 20 procent naszych udziałów w celu umożliwienia rozszerzenia przedsięwzięcia joint-venture ST-NXP Wireless z Ericsson. Popieramy ten następny krok, jaki czynią Ericsson i ST dla stworzenia globalnego lidera w branży półprzewodników bezprzewodowych. W celu zapewnienia sukcesu zawiązanego przedsięwzięcia joint-venture, wszystkie dostawy i porozumienia współpracy NXP nadal odbywać się będą zgodnie z planem. Dodatkowe dochody z 20 procent udziałów pozwolą NXP na dalsze budowanie wiodących pozycji poprzez wprowadzanie innowacji i inwestowanie w podstawową działalność NXP.
Zarząd i klienci także odniosą korzyści ze ściślejszego związku wynikającego z powodzenia istniejącej współpracy pomiędzy ST i Ericsson. Połączone organizacje są największymi dostawcami dla czterech z wiodących pięciu producentów telefonów, którzy razem porywają prawie 80 procent dostaw telefonów, oraz do innych ciekawych liderów w branży.
Przedsięwzięcie joint-venture opierać się będzie na kompleksowej ofercie platform, obejmującej modemy, multimedia i rozwiązania z zakresu łączności dla technologii 2G/EDGE, 3G, HSPA i LTE. Oferta obejmować będzie też całość odpowiedniego sprzętu i oprogramowania oraz wsparcia umożliwiającego producentom telefonów przygotowanie produktów na rynek masowy.
Firma Ericsson Mobile Platforms dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami i wiedzą specjalistyczną w zakresie modemów i architektury terminali mobilnych, a ST-NXP Wireless wnosi ogromne doświadczenie w zakresie rozwoju półprzewodników bezprzewodowych, łącznie z wiodącym procesorem ASIC, ASSP, oraz ofertą w zakresie łączności, montażu i testowania sprzętu.
Działalność przedsięwzięcia joint-venture 50/50 prowadzona będzie przez firmę rozwojowo-badawczą i marketingową o zatrudnieniu wynoszącym około 7.000 ludzi. Firma ta zostanie skonsolidowana przez ST a Ericsson będzie ją rozliczać na zasadzie marży. Oddzielna firma projektująca platformy, o zatrudnieniu wynoszącym ok. 1.00 ludzi, dostarczać będzie rozwiązania platform firmie badawczo-rozwojowej i marketingowej. Ericsson skonsoliduje tę firmę a ST będzie ją rozliczać na zasadzie marży. Z około 8.000 zatrudnionych prawie 5000 pracowników pochodzić będzie z ST-NXP Wireless a około 3.000 z Ericsson Mobile Platforms.
Nowa firma będzie przedsiębiorstwem typu fabless – nie posiadającym własnych zakładów produkcyjnych i wykorzystywać będzie technologie krzemowe i moce wytwórcze ST i innych dostawców zewnętrznych.
Siedziba główna joint-venture mieścić się będzie w Genewie, w Szwajcarii, a skład kierownictwa będzie zrównoważony. Każdy z założycieli wyznaczy czterech dyrektorów zasiadających radzie. Carla-Henric Svanberg, Prezydent Ericsson, zostanie jako Przewodniczącym Rady, podczas gdy ST wyznaczy Carla Bozotti jako wiceprzewodniczącego. Dodatkowo, ST wyznaczy Dyrektora Naczelnego a Ericsson wyznaczy wiceprezesa firmy. Wybrany już został zespół kierowniczy, którego celem będzie integracja, pod przewodnictwem Alaina Dutheila.
Joint-venture uzyska odpowiednie aktywa od firm założycielskich. Po takich transakcjach przedsięwzięcie joint-venture będzie posiadać majątek szacowany na 0.4 mld USD. Ericsson wniesie 1.1 mld USD do joint-venture, z czego 0.7 mld USD wpłacone zostanie przez joint-venture firmie ST. Przedsięwzięcie joint-venture podlega standardowym procedurom nadzoru.
Ponieważ firma ST-NXP Wireless powstała jako przedsięwzięcie joint venture 80/20 firm STMicroelectronics i NXP, ST nabędzie pozostałe udziały na warunkach już uzgodnionych z NXP. Wartość 20 procent udziałów będzie funkcją wyników ostatnich dwunastu miesięcy (LTM) joint-venture ST-NXP Wireless w momencie wezwania do przekazania udziałów, co oczekiwane jest przed zamknięciem transakcji między ST a Ericsson.
1 września 2001 roku, firma Ericsson stworzyła firmę Ericsson Mobile Platforms, oferującą platformy 2.5G i 3G producentom telefonów komórkowych i innych urządzeń bezprzewodowych, bazując na wiodącej globalnej pozycji Ericsson w zakresie standaryzacji, oraz na najsilniejszym na świecie portfelu praw do własności intelektualnej dla systemów telefonii mobilnej 2.5G i 3G. Uzasadnieniem powołania nowej firmy była transformacja rynku aparatów telefonicznych, gdzie niewiele firm mogło dostarczać układy scalone ale wiele firm dostarczało telefony. Ericsson Mobile Platforms jest dostawcą platform 3G i HSPA dla Sony Ericsson, LG i Sharp. Firma ma siedzibę główną w Lund, Szwecja, i jest częścią Business Unit Multimedia w ramach Grupy Ericsson.
Firma ST-NXP Wireless rozpoczęła działalność 2 sierpnia i jest globalnym dostawcą rozwiązań platorm i IC dla łączności bezprzewodowej, oferującym innowacyjne możliwości w zakresie 2G, 2.5G (GPRS), 2.75G (EDGE) 3G, LTE, multimediów i łączności. Prawie 3/4 sprzedaży firmy stanowią kategorie produktów, w zakresie których ST-NXP jest liderem rynkowym; także mocna pozycja w TD-SCDMA daje firmie mocne fundamenty na gwałtownie rosnącym rynku chińskim. Przedsięwzięcie joint-venture powstało na bazie dobrze prosperującej działalności, która w 2007 generowała dochody w wysokości 3 mld USD i wyprodukowała tysiące ważnych patentów w dziedzinie łączności i multimediów.
Przy transakcji, SEB Enskilda działa jako wyłączny doradca finansowy dla firmy Ericsson, podczas gdy Morgan Stanley i UBS działają jako doradcy finansowi odpowiednio dla ST oraz Rady Nadzorczej.