Prognozy Ericsson (NASDAQ: ERIC) przewidują, że do roku 2023 będzie miliard abonentów rozszerzonego mobilnego internetu szerokopasmowego sieci 5G. Prognozy te należą do kluczowych statystyk, opublikowanego dzisiaj, listopadowego wydania Ericsson Mobility Report. Oczekuje się, że technologia 5G zostanie wdrożona jako pierwsza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich i do końca 2023 roku obejmie ponad 20 procent światowej populacji.
Pierwsze komercyjne sieci 5G New Radio (NR) powinny zacząć działać w 2019 r., z głównymi wdrożeniami w 2020 roku. Pierwsze wdrożenia sieci 5G są przewidziane na kilku rynkach, w tym w USA, Korei Południowej, Japonii i Chinach.
Globalna mobilna transmisja danych przekroczy w 2023 roku 20 000 eksabajtów miesięcznie
Ericsson przewiduje, że do końca 2023 roku, mobilna transmisja danych wzrośnie ośmiokrotnie, osiągając 110 eksabajtów miesięcznie. Odpowiada to 5,5 milionom lat przesyłu wideo w jakości HD.
We wszystkich regionach utrzymany zostanie wzrost mobilnej transmisji danych.
Ameryka Północna do końca roku 2017 wykazywać będzie najwyższe średnie użycie mobilnej transmisji danych przez smartphone, przekraczające 7GB miesięcznie.
Według Ericsson oglądane treści wideo będą wciąż zwiększały mobilny ruch szerokopasmowy. Siłą napędową trendu wzrostowego wideo są młodzi millenialsi – osoby będące w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat. Stremują oni 2,5 razy więcej niż osoby powyżej 45 roku życia.
Streaming wideo w wyższej rozdzielczości oraz pojawiający się trend wzrostu a rosnący trend zwiększonego strumieniowania formatów wideo, takich jak wideo 360 stopni, będzie miał wpływ na wielkość transmisji danych. Na przykład film 360 stopni w YouTube wykorzystuje od 4 do 5 razy większą przepustowość niż zwykłe filmy z YouTube o tej samej postrzeganej jakości.
Wdrożenia LTE – rozpęd trwa
Według firmy Ericsson do końca tego roku LTE będzie dominującą technologią. Szacuje się, że do końca 2023 roku osiągnie 5,5 miliarda abonamentów i obejmie ponad 85 procent światowej populacji.
Voice over LTE (VoLTE) został uruchomiony w ponad 125 sieciach, w ponad 60 krajach, we wszystkich regionach. Ocenia się, że do końca 2023 roku subskrypcje VoLTE sięgną 5,5 miliarda, co stanowi ponad 80 procent połączonych subskrypcji LTE i 5G.
Smartwatche to jedne z najnowszych urządzeń, które wykorzystują VoLTE. Użytkownicy mogą nawiązywać połączenia głosowe bezpośrednio na swoim smartwatchu, nie mając w pobliżu smartfona (multi-SIM). Połączenia można również przesyłać między smartfonem a zegarkiem.
Niklas Heuveldop, Chief Strategy Officer and Head of Technology and Emerging Business, Ericsson, mówi: – W najnowszym raporcie podkreślono trend w zakresie subskrypcji mobilnej i wzrost transmisji danych, a także wysiłki branży zmierzające do sprostania rosnącym wymaganiom sieci komórkowych na świecie. Ponadto w raporcie przeanalizowano pojawienie się nowych przypadków użycia, w miarę rozwoju możliwości sieci – inteligentnych zegarków, alarmów IoT oraz rozszerzonej rzeczywistości. Przygotowując się do technologii 5G, trendy te będą nadal wyznaczać kierunek rozwoju branży mobilnej.
Raport zawiera także trzy artykuły na temat rosnących trendów w branży:
- Zmieniajace się plany mobilnej transmisji danych – analiza przejść na coraz większe plany oraz rzeczywiste zużycie danych. Podkreślenie znaczenia dobrego zestawienia planów danych, w tym nielimitowanych, w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb konsumentów.
- Zwiększanie atrakcyjności wydarzenia – koncentracja na tym, w jaki sposób organizatorzy wydarzeń i operatorzy mogą zaspokajać potrzeby gości w zakresie bardziej cyfrowych usług i wciągających doświadczeń,
- Badanie oczekiwań Millenialsów w zakresie 5G – postrzeganie przez tę grupę wiekową ich doświadczeń mobilnych, ich nadzieje na technologię 5G i sugestie dla operatorów.