Opublikowany właśnie doroczny raport firmy Ericsson na temat zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa, zatytułowany „Technology for Good” (Technologia dla dobra), potwierdza jej silne przekonanie, że teleinformatyka ma ogromny potencjał transformacji, który może stymulować rozwój społeczno-ekonomiczny i wprowadzić nas na drogę proekologicznej gospodarki. Branża teleinformatyczna może ułatwić przejście na gospodarkę proekologiczną zwiększając efektywność zasobów.
Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, powiedział: –Opieramy nasze podejście do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa na trzech filarach — odpowiedzialnym rozwoju społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Stale podnosimy poprzeczkę jak chodzi o nasz własny zrównoważony rozwój i staramy się lepiej rozumieć najważniejsze problemy naszych partnerów. Ten sposób działania w biznesie ma zasadnicze znaczenie dla naszego sukcesu.
Oto najważniejsze przesłania zawarte w raporcie.
Rozwiązania energooszczędne
Branża teleinformatyczna może ułatwić przejście na gospodarkę proekologiczną zwiększając efektywność wykorzystywania zasobów. Sam sektor teleinformatyczny odpowiada za około 2 procent światowej emisji dwutlenku węgla, ale może skompensować znaczną część pozostałych 98 procent z innych branż. Z badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson wynika, że całkowite zużycie energii przez teleinformatykę będzie umiarkowane dzięki wzrostowi sprawności energetycznej sieci do 2020 r. Nasze działania w obszarze sieci przyniosły m.in. następujące efekty:
- W ciągu ostatniej dekady firma Ericsson zwiększyła o 85 procent sprawność energetyczną stacji bazowych 3G/4G. Nadal zaspokajane było zapotrzebowanie społeczeństwa sieciowego dotyczące przepustowości, bez podwyższenia zużycia energii w przeliczeniu na abonenta.
- Rozwiązanie “Psi”-Coverage firmy Ericsson zapewnia mobilne pokrycie szerokopasmowe (3G) przy zużyciu energii o 45% niższym w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. “Psi”-Coverage wykorzystuje nową technologię firmy , która pozwala zwiększyć pokrycie, a jednocześnie znacznie zmniejsza zużycie energii i koszty dzięki używaniu tylko jednego standardowego urządzenia radiowego.
Zrównoważony rozwój miast i urbanizacja
Ericsson dostrzega rosnące znaczenie miast w przyszłym zrównoważonym rozwoju. Według przewidywań, w roku 2016 za 60 procent danych przesyłanych za pomocą urządzeń mobilnych odpowiadać będą ludzie mieszkający w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, na mniej niż 1 procencie powierzchni wszystkich kontynentów. Aby zwiększyć pojemność sieci w takich obszarach, budujemy sieci heterogeniczne, gdzie oprócz dużych radiowych stacji bazowych („makro”) występują mniejsze stacje bazowe („mikro” i „piko”), które zapewniają dodatkową pojemność w obszarach o wysokim zapotrzebowaniu. Za pomocą pobliskich węzłów małej mocy możemy odciążyć węzły dużej mocy i zmniejszyć w ten sposób zużycie energii.
Firma Ericsson jest członkiem-założycielem fundacji New Cities, szwajcarskiej instytucji non-profit zajmującej się poprawą jakości życia i pracy w miastach dwudziestego wieku. Ericsson przewodniczy zespołowi badającemu trendy w dojeżdżaniu do pracy. Wiele innowacyjnych dyskusji będzie się toczyć podczas inauguracyjnego spotkania New Cities Summit, które odbędzie się w dniach 14-16 maja w Paryżu.
W 2011 r. dyrektor generalny firmy Ericsson przewodniczył zespołowi ds. zmian klimatu komisji Internetu szerokopasmowego (Climate Change Working Group of the Broadband Commission), który opracował raport zawierający zalecenia w sprawie roli teleinformatyki w rozwiązywaniu problemu klimatu, „The Broadband Bridge: Linking ICT with Climate Action for a Low-Carbon Economy” (Most szerokopasmowy: udział teleinformatyki w ochronie klimatu prowadzi do bardziej ekologicznej gospodarki).
Rozwój społeczno-gospodarczy
Łączność jest podstawowym warunkiem rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia. Teleinformatyka odgrywa ważną rolę w edukacji, usługach finansowych, ochronie zdrowia oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i środków do życia. Przy ponad sześciu miliardach abonentów mobilnych konieczne jest nowatorskie podejście ukierunkowane na „ostatni” miliard użytkowników w podstawie tej piramidy. Aby zwrócić uwagę na ten potencjał, firma Ericsson odwołała się do dwóch raportów i kilku inicjatyw.
Raport opracowany wspólnie przez firmy Ericsson i Arthur D. Little oraz szwedzką uczelnię Chalmers University of Technology w 2011 r., na podstawie badania przeprowadzonego w 33 krajach OECD, który określa wpływ na PKB samej tylko szybkości komunikacji szerokopasmowej — każde podwojenie tej szybkości daje wzrost PKB o 0,3%.
Raport „Leveraging Information and Communication Technology for the Base of the Pyramid” (Wykorzystanie teleinformatyki w podstawie piramidy) , który omawia 280 inicjatyw i określa kluczowe warunki sukcesu w tworzeniu pozytywnych trendów rozwoju społeczno-gospodarczego.
Osiągnęliśmy postęp w realizacji ważnych inicjatyw dotyczących łączenia rodzin uchodźców oraz programu Connect to Learn (Łączność ułatwia naukę), który obchodził pierwszą rocznicę swojego powstania. Obecnie dostęp do teleinformatyki ma już około 5000 uczniów w Afryce, a na stypendia przeznaczono ponad milion USD .
Etyka biznesu
Nasi partnerzy oczekują od firmy Ericsson przestrzegania wysokich standardów etyki biznesu. Telekomunikacja umożliwia powstawanie wielu zjawisk pozytywnych, ale Ericsson zdaje sobie sprawę, że ta technologia może być też niewłaściwie wykorzystywana, co stwarza nowe wyzwania etyczne. Staramy się promować zastosowania tej technologii w dobrej sprawie, a nie jako narzędzia skierowanego przeciwko zasadom demokracji. W 2011 r. aktywnie współpracowaliśmy przy tworzeniu nowego dokumentu „UN Guiding Principles for Business and Human Rights” (Zalecenia ONZ w sprawie działalności biznesowej i praw człowieka) i zgodnie z nim wzmocniliśmy wewnętrzne procesy zapewniające działanie z należytą starannością.
-Aby urzeczywistnić hasło Technology for Good (Technologia dla dobra), współpracujemy z wieloma partnerami. Wspieramy konkretne inicjatywy i nowatorskie rozwiązania, prace badawcze i media społecznościowe, które są katalizatorami zmian — powiedziała Elaine Weidman-Grunewald, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa w firmie Ericsson.