„Tylko odważne decyzje w kierunku 5G doprowadzą do prawdziwych przemian społecznych. 5G to nie tylko rozwój technologiczny, ale zmiana filozofii działania” – powiedział Mischa Dohler, profesor King’s College London, prelegent na Ericsson Radio Tech Day. Ericsson w Polsce zaprosił na zorganizowany online Radio Tech Day prelegentów z branży ICT. Zaprezentował swoim klientom rozwiązania technologiczne jakie powstają w ośrodku badawczo-rozwojowym firmy w Polsce.
Podczas czwartej edycji Radio Tech Day Ericsson zademonstrował sześć najnowszych rozwiązań jakie powstają w polskim Centrum R&D. Pokazano między innymi kolejną generację urządzeń z rodziny RAN Compute Baseband, nowe i najbardziej wydajne BB6648 i BB6641. Zostały one zaprojektowane tak, by sprostać wymaganiom wysokiej przepustowości dla sieci 5G. Przedstawiono również zastosowania Machine Learningu w projektach rozwoju oprogramowania sieci RAN oraz Ericsson Spectrum Sharing. ESS umożliwia wdrożenie technologii 5G NR w oparciu o pasmo LTE. Niektóre z funkcjonalności tego rozwiązania powstają właśnie w Polsce.
– Powinniśmy mówić o tym co możemy zrobić, aby Polska gospodarka i polskie firmy skorzystały z możliwości 5G i zrozumiały jak istotne jest włączenie się do procesu budowy przemysłu opartego o dane, szybki ich transfer, żeby doceniły możliwości chmury obliczeniowej, platform, algorytmów i sztucznej inteligencji. Inteligentna produkcja w Polsce może przynieść wzrost PKB nawet o 7 miliardów euro, dlatego potrzebujemy produktów Made in Poland. Rozwój oprogramowania 5G i komponentów radiowych w Polsce, które są realizowane już min przez firmę Ericsson pomaga Polsce być jednym z wiodących innowatorów 5G w Europie. Sieci 5G będą stanowiły fundament dla rozwoju nowych usług i aplikacji, które dokonają znaczących zmian w wielu gałęziach gospodarki – podsumawał podczas wydarzenia Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik d/s Cyberbezpieczeństwa.
Ericsson zademonstrował także swój Router 6673, który został wybrany jako jeden z finalistów w konkursie Leading Light 2020 w kategorii „Najbardziej innowacyjny produkt telekomunikacyjny”.
Do wydarzenia zaproszono Startup WorkRoomGroup, który pokazał Platformę ConnectedVR. Umożliwia ona symulacje, treningi i komunikację w spersonalizowanej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości. Ericsson współpracuje z WorkRoomGroup w ramach projektu 5S pilotowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
– Tylko odważne decyzje w kierunku 5G doprowadzą do prawdziwych przemian społecznych. 5G to nie tylko rozwój technologiczny, ale zmiana filozofii działania – powiedział Profesor Mischa Dohler, światowa ikona branży naukowej specjalizującej się w najnowszych technologiach z King’s College London.
– Ericsson z dumą podkreśla swoje zaangażowanie w Polsce. Cieszymy się, iż możemy podzielić się z naszymi klientami rozwiązaniami jakie powstają w kraju, a także pokazać jak wygląda produkcja sprzętu firmy, która powstaje w Tczewie – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
W Łodzi i Krakowie działa centrum badawczo-rozwojowe, a w Tczewie produkowany jest sprzęt radiowy gotowy obsłużyć 4G i 5G. Efekty pracy polskich inżynierów wykorzystują operatorzy telekomunikacyjni w wielu krajach świata, w Polsce są nimi Play i Polkomtel. W przyszłości sprzęt znad Wisły zostanie wykorzystany do budowy sieci 5G w Polsce oraz w innych krajach Europy.