Początek wykorzystania technologii 5G przypada na 2020 rok, będzie ona szybsza niż obecna technologia 4G. Rozwój technologii 5G opiera się na nowych sposobach wykorzystania, które mają wpływ zarówno na konsumentów, jak i poszczególne branże. Nowe zastosowania i sposoby wykorzystania technologii 5G obejmują bezpieczne, autonomiczne samochody, zdalnie sterowane roboty, drony i stały dostęp bezprzewodowy o parametrach podobnych do światłowodu – dostępny w budynkach mieszkalnych.
W rezultacie operatorzy sieci mobilnych już dziś planują swoją przyszłość z technologią 5G.
Firma Ericsson (NASDAQ: ERIC) współpracuje obecnie z ponad 20 wiodącymi operatorami na świecie w zakresie technologii 5G i sposobów jej użycia, włącznie z próbami terenowymi 5G prowadzonymi w 2016 roku. Aby uprościć szybką ewolucję sieci dostępowych 5G oraz wprowadzenie usług 5G, firma Ericsson ogłosiła wprowadzenie wtyczek 5G, które są innowacjami w zakresie oprogramowania, wprowadzającymi najważniejsze koncepcje technologii 5G do obecnych sieci komórkowych.
Arun Bansal, Senior Vice President and Head of Business Unit Radio, Ericsson, powiedział: – 5G będzie ewoluować w oparciu o nowe przypadki użycia wymagające wyższej wydajności – od samochodów połączonych z internetem, rzeczywistość rozszerzoną stosowaną w zdalnej chirurgii jak również filmy w wysokiej rozdzielczości które można będzie oglądać na urządzeniach mobilnych. 5G umożliwi wprowadzenie nowych zastosowań konsumenckich i przemysłowych, a dzięki naszym trwającym testom terenowym 5G, wprowadzamy teraz wtyczki 5G, które operatorzy mogą wykorzystać w procesie rozwoju sieci i zabezpieczaniu swojej przyszłości opartej na technologii 5G.
Zastosowania technologii 5G i przypadki użycia wykorzystają istniejące sieci
Technologia LTE będzie dalej rozwijać się i ewoluować, spełniając wymagania rosnącej liczby abonentów i zapotrzebowania aplikacji na coraz większe ilości danych i wideo, jak również nowych zastosowań „low power wide area” (LPWA) dla Internetu Rzeczy (IoT). W 2019 roku LTE będzie dominującą technologią mobilną na całym świecie, osiągając z końcem 2021 roku liczbę 4,3 miliarda subskrybcji.
Równocześnie rozwój technologii 5G obejmie ewolucję współczesnych technologii dostępu radiowego oraz doda nowe technologie, często działające w wyższych częstotliwościach, co oznacza krótszy czas transmisji porównując do obecnych sieci komórkowych. Jednakże głównym czynnikiem sukcesu 5G będzie nie tylko skuteczne wykorzystanie nowych pasm spektralnych, ale również zapewnienie, że całość jest lepsza od sumy części składowych, kiedy mowa o połączeniu LTE z nowymi technologiami dostępu radiowego.
To właśnie tam sprawdzają się wtyczki 5G firmy Ericsson. Wtyczki 5G to innowacje oparte na oprogramowaniu, obsługiwane przez Ericsson Radio System, specjalnie przystosowane do możliwości które operatorzy mogą wykorzystać w istniejących sieciach w celu uproszczenia przejścia do standardu 5G.
Rozpoczęcie elastycznej ewolucji sieci
Peter Jarich, Vice President, Consumer and Infrastructure Services, Current Analysis, powiedział: – Technologia 5G w ciągu ostatniego roku nabrała dużego rozpędu. Mimo to, bez alokacji spektrum czy opracowania standardów, operatorzy potrzebują również strategii migracji, która pomoże im ukierunkować planowane inwestycje sieciowe na synchronizację ze strategiami ewolucji 5G. Wtyczki 5G firmy Ericsson zapewniają tę elastyczność, wspierając rozwój zaawansowanych technologii dostępu w bliskiej przyszłości i przygotowanie się do wprowadzenia sieci 5G.
Czterdzieści procent globalnego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Firma umożliwia tym sieciom elastyczne ewoluowanie w oparciu o zapotrzebowania klienta, nowe zastosowania i wymagania lokalnego rynku. Dzięki wtyczkom 5G operatorzy mobilni mogą rozpocząć próby wdrożenia technologii 5G już w tym roku, oraz przechodzić na nią we własnym tempie.
Wtyczki Ericsson 5G obejmują:
- Wtyczka Massive MIMO: Massive MIMO to połączenie rozwiązania Single-User MIMO (SU-MIMO) i możliwości obsługi przez zaawansowane anteny z dużą liczbą portów sterowanych. Massive MIMO poprawia doświadczenia użytkownika oraz pojemność i pokrycie sieci.
- Wtyczka Multi-User MIMO: oparta na Massive MIMO, Multi-User MIMO (MU-MIMO) pozwala przesyłać dane do wielu urządzeń jednocześnie, wykorzystując te same zasoby częstotliwości, koordynując kształtowanie wiązki. MU-MIMO zapewnia lepsze doświadczenia użytkownika, zwiększa pojemność i zasięg sieci oraz redukuje zakłócenia.
- Wtyczka RAN Virtualization: RAN Virtualization zwiększa wydajność sieci, umożliwiając centralizację Virtual Network Functions (VNF) na wspólnej platformie obsługującej 4G i 5G.
- Wtyczka Intelligent Connectivity: tam, gdzie nakładają się obszary zasięgu sieci 5G i 4G, Intelligent Connectivity umożliwia sieci inteligentne przekierowywanie danych w oparciu o wymagania aplikacji i dostępność zasobów sieciowych, zwiększając połączoną przepustowość danych z zasobów 4G i 5G.
- Wtyczka Latency Reduction: wtyczka ta skraca procedury dostępu i modyfikuje strukturę ramową w celu zapewnienia natychmiastowego dostępu do sieci i częstszych transmisji. To z kolei redukuje time-to-content, zapewniając komunikację w czasie rzeczywistym dla głównych zastosowań sieci 5G, takich jak inteligentne pojazdy.
Wtyczki 5G firmy Ericsson są dostępne dla testów operatorskich od 2016 roku i będą dostępne do komercyjnego zastosowania od początku 2017 roku.
Ekosystem 5G
System 5G wpłynie na całą sieć komórkową i powiązany z nią ekosystem, od urządzeń dostępu radiowego po mobile core i chmurę. Wtyczki 5G firmy Ericsson zostały zaprojektowane z myślą o sieciach radiowych, wykorzystując innowacje technologiczne możliwe dzięki wielokrotnie nagradzanemu rozwiązaniu Ericsson 5G Radio Test Bed i Ericsson 5G Radio Prototypes, które do tej pory wdrożono i przetestowano w Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Rozwiązanie Ericsson 5G Radio Prototypes osiągnęło już szczytową przepustowość (downlink) ponad 25 Gb/s.