Firma Ericsson wdrożyła pierwszy system testowy end-to-end sieci komórkowej piątej generacji, stanowiący wspólną infrastrukturę dla przyszłych rozwiązań 5G. Udana demonstracja systemu opracowanego przy współpracy z firmą SK Telecom Korea odbyła się 21 grudnia 2016 roku w laboratorium firmy Ericsson w dzielnicy Sztokholmu, Kista, w Szwecji. Do demonstracji użyto Cloud Core, virtual RAN oraz over-the-air NR/LTE interworking.
Podobna prezentacja miała miejsce 22 grudnia 2016 roku we współpracy z firmą Telefonica i przy wykorzystaniu architektury RAN w chmurze (Cloud RAN).
Telefonia komórkowa piątej generacji dostarcza infrastrukturę i usługi zaspokajające wymagania Społeczeństwa Sieci (Networked Society) oraz Internetu Rzeczy (IoT). Wpłynie ona na całą sieć komórkową i związane z nią ekosystemy: od urządzeń, przez dostęp radiowy, rdzenie IP-Core, aż po chmurę.
Håkan Djuphammar, Head of Strategy and Technology, Business Unit IT & Cloud, Ericsson, mówi: – Demonstracje na żywo we współpracy z SK Telecom i Telefonicą stanowią przykład naszego długoterminowego zaangażowania w rozwój rozwiązań 5G. Kierując rozwojem technologii 5G w sposób end-to-end sprawiamy, że staje się ona rzeczywistością.
Jinhyo Park, SVP, Head of Network R&D Center, SK Telecom, powiedział: – SK Telecom z przyjemnością informuje o przeprowadzeniu pierwszego testu end-to-end telefonii 5G we współpracy z firmą Ericsson. Dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć pierwszą na świecie usługę testów 5G i doprowadzić do jej komercjalizacji.
W trakcie demonstracji na żywo osiągnięto przesył danych w trybie end-to-end o prędkości ponad 1 Gbps oraz opóźnienie obiegu wynoszące około 4 milisekund. Technologia 5G New Radio (NR) korzystała z pasma o szerokości 800 MHz, działając na częstotliwości 15 GHz.
Podczas 5G World Summit, który odbył się w lipcu 2016 roku w Londynie, firma Ericsson przedstawiła koncepcję plasterkowania sieci (network slicing) wraz z pełnym zarządzaniem siecią i jej orkiestracją. Jest to kolejny etap prezentacji technologii 5G w sposób end-to-end obejmujący implementację vRAN przy użyciu zwykłej współpracy radiowej 4G oraz 5G jako części demonstracji.