Firma ESET, światowy producent programów zabezpieczających z siedzibą w Unii Europejskiej, dołączyła do Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością Europolu. Celem współpracy z organami ścigania jest m.in. poprawa bezpieczeństwa obywateli, przedsiębiorstw i rządów krajów Unii Europejskiej w Internecie oraz pomoc w walce Europolu z cyberprzestępcami. Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością zostało utworzone w ramach struktur Europolu w 2013 roku.
Od tego czasu jego członkowie aktywnie pomagają zwiększyć skuteczność europejskich organów ścigania i przyczynić się do zwalczania cyberprzestępczości.
Do grona doradców grupy dołączył niedawno weteran branży bezpieczeństwa IT, starszy pracownik naukowy ESET – Righard Zwienenberg.
– ESET przyłącza się do grupy doradczej Europolu jako jedna z największych firm z branży bezpieczeństwa IT, która ma swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa z Europolem. Naszym zadaniem jest ochrona, edukacja i przekazywanie wiedzy na temat najnowszych zagrożeń setkom milionom użytkowników – wyjaśnia Righard Zwienenberg.
ESET włącza się w pomoc organom ścigania
Jak wskazuje Zwienenberg, ESET bardzo często współpracuje z organami ścigania, aby pomagać w doprowadzaniu cyberprzestępców przed wymiar sprawiedliwości, niezależnie od tego, gdzie się znajdują – w Europie, czy poza nią. Dla przykładu, w grudniu zeszłego roku analitycy z ESET, we współpracy z Microsoft i organami ściągania – m.in. z FBI, Interpolem, Europolem – zlikwidowali groźny botnet Wauchos, znany również jako Gamarue/Andromeda, który od 2011 miesięcznie infekował ponad milion komputerów nieświadomych użytkowników na całym świecie.