Rok 2021 był dla EuroCert kolejnym ważnym krokiem. Firma zwiększyła liczbę klientów, przychody i rozbudowała sieć partnerską. Rozpoczęła również współpracę, która doprowadziła do stworzenia przełomowego rozwiązania. EuroCert to jedna z pięciu firm w Polsce ze statusem kwalifikowanego dostawcy usług zaufania. W mijającym roku liczba klientów EuroCert wzrosła o 30 proc. Przyczyniło się do tego ogromne zainteresowanie cyfryzacją procesów biznesowych i branżą elektronicznego obiegu dokumentów.
Firma ma w swojej ofercie między innymi kwalifikowany podpis elektroniczny, kwalifikowaną pieczęć elektroniczną i kwalifikowane znaczniki czasu.
– To był dla nas czas intensywnego rozwoju. Zanotowaliśmy ponadto rekordowe wyniki sprzedaży i zwiększyliśmy zatrudnienie o 50 proc. Odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie wielu przedsiębiorstw, które szukały rozwiązań umożliwiających im pracę w trybie hybrydowym lub zdalnym. Niektóre z nich wróciły już nawet do biur, ale np. kwalifikowany podpis elektroniczny stał się dla pracowników oraz menedżerów codziennością, w której mieli okazję odczuć komfort korzystania z naszych usług. Był to jeden z powodów wzrostu naszych przychodów o 56 proc. rok do roku – mówi Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert.
Przełomowe rozwiązanie i sieć partnerska
Jednym z najistotniejszych wydarzeń w tym roku było nawiązanie współpracy z firmą SIGNIUS. Łącząc siły, EuroCert oraz SIGNIUS wprowadziły na rynek rozwiązanie do zdalnego posługiwania się podpisem kwalifikowanym. Obecnie dostęp do usługi można uzyskać nawet w ciągu kilku minut, a wszystko odbywa się bez konieczności fizycznej weryfikacji tożsamości, kart i czytników, w trakcie jednego procesu online. Certyfikat kwalifikowany wydawany jest zdalnie, na podstawie certyfikowanej wideo weryfikacji użytkownika. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej i można go złożyć z każdego miejsca na świecie. Wszystko dzięki zgodności z unijnym rozporządzeniem eIDAS.
– Podpis kwalifikowany upraszcza i przede wszystkim przyspiesza wiele procesów. Ma taką samą moc prawną, jak podpis odręczny w elektronicznym obiegu dokumentów. Używając go, eliminujemy choćby konieczność wysyłania dokumentów kurierem. Przy wykorzystaniu e-podpisu kwalifikowanego można też podpisywać np. roczne sprawozdania finansowe, wnioski urlopowe czy akta pracownicze – komentuje Łukasz Konikiewicz z EuroCert.
W roku 2021 EuroCert rozbudował również sieć partnerską resellerów, sprzedających usługi firmy. W zeszłym roku ich liczba przekroczyła 300.
Główne cele na 2022 rok
Mimo szybkiego wzrostu i świetnych wyników, w przyszłym roku firma chce rozszerzyć ofertę i wdrożyć kolejne rozwiązania. Jednym z nich będzie uruchomienie własnej platformy internetowej do podpisywania dokumentów podpisem kwalifikowanym.
W tym roku firma dostarczy też kolejne rozwiązanie przydatne w pracy zdalnej. Chodzi o usługę kwalifikowanego doręczania wiadomości elektronicznych. Będzie ono – zgodnym z eIDAS – dowodem nadania i odbioru wiadomości elektronicznej.
Perspektywiczny rynek
Zmieniający się model pracy sprawił, że rynek usług zaufania zyskał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Jak wynika z raportu EFL, w Polsce już dzisiaj z e-podpisu korzysta ponad jedna piąta firm z sektora MŚP. 64 proc. planuje jego wdrożenie w ciągu najbliższych trzech lat.
Według Prescient & Strategic Intelligence, globalny rynek podpisów elektronicznych w ciągu najbliższych dziewięciu lat będzie rosnąć średnio o 26,6 proc. rocznie. Autorzy prognozy przewidują, że do końca dekady osiągnie on wartość niemal 13 miliardów USD.