Euronet, lider w zakresie przetwarzania elektronicznych transakcji finansowych i właściciel największej sieci bankomatów w kraju, jako pierwsza firma z sektora niezależnych operatorów urządzeń została uczestnikiem systemu Inkart. Współpraca z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., w zakresie podpisanej umowy, umożliwi rozliczanie krajowych transakcji dokonywanych w bankomatach Euronetu z wykorzystaniem lokalnego systemu Inkart, jako alternatywa do rozliczenia dokonywanego za pośrednictwem
organizacji kartowych Visa i MasterCard.
System Inkart został opracowany i wdrożony przez KIR – kluczową instytucję infrastrukturalną polskiego sektora bankowego, która od ponad 20 lat wspiera rozwój banków i elektronicznej wymiany informacji. Świadczone przez KIR w systemie Inkart usługi w zakresie rozliczania krajowych transakcji kartowych są skierowane do wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych, działających na polskim rynku. Obejmują one transakcje realizowane w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach zlokalizowanych na terenie kraju.
– Inkart jest przystosowany do obsługi transakcji z wykorzystaniem kart różnych systemów płatniczych i różnorodnych typów transakcji kartowych. Nasz system umożliwia optymalizację procesów związanych z rozliczaniem transakcji kartowych i zapewnia uczestnikom najwyższe bezpieczeństwo. Dodatkowo wprowadzone przez KIR rozwiązania techniczne i funkcjonalne gwarantują uzyskanie wysokiej wydajności w ramach obsługiwanych procesów, co jest szczególnie istotne w kontekście potencjału rynkowego, który otwiera się dzięki przystąpieniu firmy Euronet do systemu Inkart – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.
– Przystąpienie Euronet do prowadzonego przez KIR systemu Inkart bardzo nas cieszy. Wspieranie inicjatyw na polskim rynku płatniczym doskonale wpisuje się w naszą filozofię biznesową i podkreśla 20 lat dynamicznego rozwoju usług firmy w Polsce. Wierzymy, że przyłączenie sieci Euronet do systemu przyczyni się do rozwoju rynku i otworzy nowe możliwości do współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami finansowymi – mówi Marek Szafirski, prezes Zarządu Euronet Polska oraz Dyrektor Euronet 360 Finance Ltd. będącej członkiem systemu Inkart.
Poza podstawową funkcją, jak rozliczanie krajowych transakcji dokonywanych kartami płatniczymi wydawanymi w Polsce w ramach systemów Visa i MasterCard, system Inkart udostępnia także usługi wspierające, tj. przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a dla wydawców kart – autoryzację zastępczą.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2015 r. na polskim rynku funkcjonowało 35,2 mln kart płatniczych. W 2015 r. Polacy wykonali nimi 3,3 mld transakcji w ponad 22 tys. bankomatów i ponad 460 tys. terminali POS.