Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek danych europejskiego biura statystycznego Eurostat – coraz więcej Europejczyków telefonuje przez Internet; w pierwszym kwartale tego roku było ich 15 proc. W analogicznym okresie 2006 roku było to tylko 9 proc., a w 2005 – tylko 5 proc.
Według dorocznego badania Eurostatu na temat korzystania z Internetu przez obywateli krajów europejskich najczęściej telefonują przez Internet Francuzi (29 proc.), a zaraz za nimi są Estończycy (28 proc.) i Luksemburczycy (26 proc.). Polacy pod tym względem odpowiadają średniej unijnej.
W sumie 54 proc. gospodarstw domowych w UE miało na początku 2007 roku dostęp do Internetu w porównaniu z 49 proc. rok wcześniej. Z dostępu szerokopasmowego korzystało w tym roku 42 proc., a w 2006 roku – 30 proc.
Polska plasuje się pośrodku – dostęp do Internetu miało w tym roku 41 procent polskich gospodarstw domowych, o pięć proc. więcej niż w roku poprzednim. Z dostępu szerokopasmowego korzystało w tym roku 30 proc., podczas gdy rok wcześniej – 22 procent. W 27 krajach unijnych najczęściej z Internetu korzystano do wyszukiwania informacji (57 proc.) i do wysyłania e-maili z załącznikami (50 proc). a w Polsce – odpowiednio – 48 proc. i 35 proc.
Z danych Eurostatu wynika również, że najczęściej strony internetowe tworzą Duńczycy (18 proc.), Finowie (17 proc.) oraz Luksemburczycy i Holendrzy (po 16 proc.). Polacy o wiele rzadziej wykorzystują tę możliwość (7 proc.)