Europejczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo za codzienne zakupy, z uwagi na szybkość i wygodę tej formy płatności. W drugim kwartale 2015 r. liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła o blisko 170% rok do roku, a ich wartość zwiększyła się trzykrotnie w porównaniu z drugim kwartałem 2014 r. Obecnie połowa tego typu transakcji jest realizowana w sklepach spożywczych, 14,5% w restauracjach i barach, a 10% w innych placówkach handlu detalicznego.
Firma MasterCard poinformowała, że do 2017 r. wszystkie terminale płatnicze obsługujące płatności zbliżeniowe MasterCard® i Maestro® będą umożliwiały dokonywanie płatności zbliżeniowych również telefonami komórkowymi, niezależnie od wartości transakcji. Powyżej progu 25 euro w strefie Euro (a w Polsce 50 zł), transakcje będą autoryzowane kodem PIN lub odciskiem palca w przypadku smartfonów wyposażonych w odpowiedni czytnik.
Jest to kolejny, znaczący krok w kierunku standaryzacji mobilnych płatności zbliżeniowych, zgodny z ubiegłoroczną zapowiedzią MasterCard, dotyczącą rozszerzenia sieci akceptacji płatności zbliżeniowych na wszystkie terminale POS w Europie do 2020 r.
– Możliwości, jakie oferują smartfony w połączeniu z infrastrukturą w postaci nowoczesnych terminali płatniczych, którą sukcesywnie rozbudowujemy od około trzech lat, prowadzą nas ku przyszłości, w której płatności mobilne będą dostępne wszędzie. Lista detalistów akceptujących płatności zbliżeniowe stale rośnie. W ostatnim kwartale ogłosiliśmy rozszerzenie sieci akceptacji o placówki nowych, ważnych partnerów, m.in. Ikea w Austrii, Media Saturn w Niemczech, restauracje McDonald’s na Białorusi, festiwale the Electric Castle Festivals w Rumunii oraz ostatnio metro w Kijowie, gdzie od czerwca istnieje możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Dążenia do pełnej akceptacji płatności zbliżeniowych są coraz powszechniejsze, co odzwierciedlają wyniki ostatnich badań dotyczących terminali: w lipcu 2015 r. 43% nowo zainstalowanych terminali wyposażonych było w tę funkcjonalność, co oznacza poprawę w stosunku do lipca 2014 r. (21%) – powiedział Chris Kangas, Szef Działu Płatności Zbliżeniowych w MasterCard Europe.
Technologia zbliżeniowa MasterCard to jedno z rozwiązań, które pomaga sprzedawcom zmniejszyć kolejki przy kasie, ale też ułatwia życie dojeżdżającym środkami komunikacji masowej pasażerom. Na przykład, 8 czerwca 2015 r. Transport for London (TfL) (jednostka organizacyjna odpowiedzialna za transport miejski w Londynie) podała, że od uruchomienia płatności zbliżeniowych we wrześniu 2014 r. odnotowano już 100 milionów przejazdów, za które klienci płacili bezstykowo. Oznacza to, że 1 na 10 transakcji zbliżeniowych za pomocą kart płatniczych w Wielkiej Brytanii została zrealizowana w sieci TfL, czyniąc ją jednym z największych na świecie akceptantów płatności zbliżeniowych. Technologia zbliżeniowa podbija również Rosję, gdzie płatności tego typu dostępne są już m.in. w środkach transportu publicznego w Moskwie i Sankt Petersburgu.
Javier Perez, Prezes MasterCard Europe, podsumowuje: – Klienci w 40 europejskich krajach coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych na co dzień. W Czechach 61% transakcji kartami MasterCard® i Maestro® w placówkach handlowych udostępniających tę formę płatności, to transakcje zbliżeniowe, a podobne tendencje wzrostowe uwidaczniają się też w Polsce (41%), na Węgrzech (27%) i na Słowacji (27%). Ilekroć klienci zauważą symbol płatności zbliżeniowych, mogą posłużyć się dowolnym urządzeniem do tego rodzaju płatności: kartą, telefonem komórkowym lub innym odpowiednim urządzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą.