Europejski Tydzień Kodowania to ponad 1000 wydarzeń w 38 krajach na kontynencie. Od 11 do 17 października 2014 r. każdy zainteresowany będzie miał okazję rozwinąć swoje kompetencje cyfrowe oraz podjąć dyskusję na temat nauki programowania i korzyści jakie niesie ono dla przyszłości Europy. Dla Polski, ETK to szansa na wyróżnienie się na arenie międzynarodowej jako nowy lider kompetencji cyfrowych w Unii Europejskiej.
Inicjatorem Europejskiego Tygodnia Kodowania jest grupa młodych doradców przy Komisarz ds. agendy cyfrowej, Neelie Kroes. W Polsce koordynatorem wydarzenia jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, a partnerami Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz ogólnopolski program edukacyjny Mistrzowie Kodowania. W całej Europie jest zarejestrowanych już ponad tysiąc bezpłatnych wydarzeń towarzyszących ETK związanych z nauką programowania. W ilości inicjatyw przodują Francja i Rumunia. W samej Polsce zarejestrowanych jest już ponad 80 ogólnodostępnych inicjatyw, z czego ponad połowa to wydarzenia organizowane przez szkoły biorące udział w Mistrzach Kodowania.
– Przygotujcie się do Europejskiego Tygodnia Kodowania! Kompetencje cyfrowe to w obecnym świecie wymóg, a rozwiązanie jest proste. Warto zainwestować w swoją przyszłość oraz przyszłość Europy i zaangażować się w tę europejską inicjatywę. – zachęca Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso.
Argumenty przytaczane przez komisarz Neelie Kroes, są bardzo aktualne. Edukacja w zakresie programowania jest szansą na lepszą przyszłość młodego pokolenia Europejczyków. Komisja Europejska szacuje, że do 2015 roku na unijnym rynku pracy może brakować niemal 900 000 pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Technologia umożliwiająca komunikację na masową skalę, rozprzestrzenia się w całym społeczeństwie, dlatego umiejętności informatyczne szybko staną się niezbędne dla osób mieszkających w tej globalnej wiosce profesora McLuhan’a.
W poprzedniej, edycji ETK w Polsce odbyło się siedem wydarzeń, w tym roku jest ich już kilkanaście razy więcej, co napawa optymizmem i plasuje Polskę w czołówce krajów propagujących naukę programowania. Europejski Tydzień Kodowania jest dedykowany każdemu kto chce rozwinąć kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, nauczyć się tworzyć pożyteczne aplikacje, a tym samym zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Konina, Poznania, Łodzi, Rzeszowa, Krakowa oraz wielu innych polskich miast będą mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich szkoleniach, warsztatach oraz lekcjach pokazowych, których mapa znajduje się na stronie www.codeweek.eu.
– Europejski Tydzień Kodowania to pretekst aby zwrócić uwagę na, wciąż rosnącą potrzebę rozwoju kompetencji cyfrowych we współczesnym społeczeństwie. – mówi Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Manager Samsung Electronics Polska – Polacy mają dużą szansę wykorzystać ten trend i dzięki takim inicjatywom jak Mistrzowie Kodowania czy wspaniały Europejski Tydzień Kodowania zostać liderami europejskiej gospodarki cyfrowej.
Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów, by przez kolejnych 8 tygodni prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Udział w programie jest bezpłatny.
Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.