FORTINET (NASDAQ: FTNT) – dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego – ogłosił, że Eurosport, największa ogólnoeuropejska sportowa sieć telewizyjna, wdrożyła produkowane przez firmę urządzenia bezpieczeństwa sieciowego FortiGate®, aby chronić sieć 1000 pracowników w 17 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Eurosport wdrożył również punkty dostępu bezprzewodowego FORTINET FortiAP®, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do sieci Wi-Fi.
Produkty firmy FORTINET zostały wybrane przede wszystkim ze względu na ich wydajność, wysoką niezawodność (w tym tworzenie konfiguracji HA) oraz łatwość zarządzania i wdrożenia. Telewizja Eurosport nadaje swoje programy w 20 językach, docierając do 130 milionów gospodarstw domowych w 54 krajach. Siedziba główna Grupy Eurosport mieści się w Issy-les-Moulineaux (Francja). Nadawca ma 17 oddziałów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji, w takich krajach jak: Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania (2 oddziały), Grecja, Portugalia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia i Hongkong.
W 2012 roku Grupa Eurosport postanowiła zastąpić swoje dotychczasowe firewalle Check Point oraz Juniper rozwiązaniem, które łączy w sobie firewalla i sieć SSL VPN oraz zapewnia większą elastyczność pod względem zarządzania i administracji. Dział IT Grupy Eurosport, po przeprowadzeniu analizy konkurencyjnych rozwiązań, wybrał urządzenia bezpieczeństwa sieciowego firmy FORTINET z serii FortiGate. Podstawy tej decyzji były następujące: linia produktowa zapewniała pełną gamę poziomów wydajności, które można dopasować do wymagań w różnych lokalizacjach –poziomy te były trzy razy wyższe niż w przypadku technologii Check Point; urządzenia zapewniały proste i efektywne kosztowo opcje nadmiarowości (klastrowanie – High Availability) i kluczowe funkcje, takie jak uwierzytelnianie na podstawie tożsamości dla każdego użytkownika oraz konfigurację firewalla, jak również prostotę zarządzania i administracji.
– Jesteśmy obecni w 17 krajach, ale nie mamy wystarczających zasobów technicznych w każdej lokalizacji. Z tego właśnie powodu naszym priorytetem było znalezienie usługi łatwej w administracji i zarządzaniu. FORTINET był jedynym producentem, który całkowicie spełnił nasze wymagania dzięki możliwości konfiguracji i aktualizacji urządzenia za pomocą zwykłej pamięci USB – mówi Thierry Landeau, kierownik projektów sieciowych i bezpieczeństwa w Grupie Eurosport. –Aby skonfigurować urządzenia znajdujące się na przykład w Tokio, wysłaliśmy e-mailem plik konfiguracyjny i firmware, czyli FortiOS, które chcieliśmy załadować na urządzenia, a nasz zespół sprzedażowy w Tokio skopiował te pliki na pamięć USB i przed uruchomieniem podłączył do urządzenia firmy FORTINET. Pięć minut później urządzenie FortiGate było już w pełni gotowe do działania.
Ze względu na duże wymagania związane z przepustowością we francuskiej centrali Grupy Eurosport wdrożono trzy klastry urządzeń FORTINET. Pierwszy z nich zawierał dwa urządzenia FortiGate-1000C, natomiast dwa pozostałe – po dwa urządzenia FortiGate-200B. Poza tym piętnaście klastrów FortiGate-80C zastosowano w oddziałach znajdujących się w: Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Polsce, Szwajcarii, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii i Hongkongu. Dodatkowo wdrożono cztery klastry FortiGate-110C w oddziałach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, aby spełnić wymagania związane z przepustowością w większych biurach liczących ponad pięćdziesięciu pracowników.
Wraz z szybkim wzrostem liczby urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, Grupa Eurosport postanowiła zapewnić pracownikom bezpieczny bezprzewodowy dostęp do Internetu w ramach własnej sieci korporacyjnej, co sprawia, że pracownicy mogą jeszcze sprawniej prezentować usługi firmy na platformach mobilnych. Dział IT w tym przypadku znowu zaufał rozwiązaniom FORTINET, uznając za niewystarczające rozwiązania wyspecjalizowane jedynie w sieciach bezprzewodowych, jak np. Aruba Networks.
– Produkowane przez FORTINET urządzenia FortiGate są wyposażone w kontrolery sieci bezprzewodowej, dlatego uznaliśmy za logiczny wybór punktów dostępu bezprzewodowego FortiAP. Pozwoli to na standaryzację dostawców rozwiązań stosowanych w Grupie Eurosport, ograniczy ilość licencji oraz skomplikowanej administracji – mówi Pascal Delorme, kierownik ds. systemów, sieci i technologii telekomunikacyjnych w Grupie Eurosport.
– Urządzenia FortiAP firmy FORTINET idealnie spełniają nasze wymagania, jeśli chodzi o optymalizację wykorzystania urządzeń mobilnych – pozwoliły nam ustandaryzować sieci Wi-Fi, czyli przydzielić tę samą nazwę i ten sam identyfikator SSID każdemu użytkownikowi we wszystkich oddziałach. Dlatego teraz pracownik Grupy Eurosport, który zazwyczaj łączy się z siecią Wi-Fi w biurze paryskim, może zalogować się w dowolnym innym oddziale Grupy, korzystając z tego samego identyfikatora SSID i hasła – mówi Nicolas Perrault, inżynier ds. sieci i bezpieczeństwa w Grupie Eurosport.
Do dzisiaj w różnych oddziałach firmy wdrożono 23 punkty dostępu bezprzewodowego FortiAP-220B.
Wdrożenie urządzeń FortiGate i FortiAP było realizowane stopniowo w poszczególnych oddziałach od kwietnia 2012 roku i jest już w fazie końcowej. Wszystkie rozwiązania są zdalnie zarządzane z siedziby głównej we Francji za pomocą scentralizowanego systemu zarządzania FortiManager-100C. Raportowanie jest obsługiwane przez urządzenie FortiAnalyzer-400B, które pozwala firmie Eurosport bezpiecznie gromadzić codzienne rejestry z urządzeń FortiGate oraz generować raporty techniczne i statystyki na temat zdarzeń związanych z bezpieczeństwem.
– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Grupa Eurosport stała się jednym z naszych klientów. Rozwiązania firmy FORTINET pozwoliły Grupie Eurosport zwiększyć poziom zabezpieczeń i kontroli nad całą infrastrukturą, jednocześnie optymalizując koszty oraz dając możliwość łatwego zarządzania i administracji– mówi Patrice Perche, starszy wiceprezes ds. międzynarodowej sprzedaży i wsparcia w firmie FORTINET. -Uważamy się za silnego partnera ds. bezpieczeństwa dla globalnych firm, takich jak Grupa Eurosport, ponieważ zapewniamy najbardziej kompletne, wysokowydajne i zintegrowane urządzenia oraz kluczowe usługi związane z bezpieczeństwem we współczesnym przedsiębiorstwie – podsumowuje Perche.