EXATEL zakończył budowę łączy telekomunikacyjnych o wysokich przepustowościach w ramach realizowanego przez ATM rządowego projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej (OST 112) dla obsługi numeru alarmowego 112. Zgodnie z umową, EXATEL świadczy też usługę dzierżawy łączy na potrzeby tego projektu. Kontrakt pomiędzy EXATEL S.A. i ATM S.A. w tej sprawie został zawarty 13 maja 2010 r. na okres 3 lat. Łączna wartość umowy wyniosła 71 780 092,00 zł netto.
Dotyczy on dostawy i obsługi istotnej części łączy teletransmisyjnych na potrzeby projektu OST 112.
– Patrząc z perspektywy technicznej projekt był naprawdę ambitny. Dotyczył bardzo ważnego dla Polski obszaru, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Wysokie oczekiwania klienta w zakresie parametrów łączy oraz krótkie terminy oddania ich do eksploatacji wymagały od nas bardzo dobrej organizacji projektu. Jednocześnie należy podkreślić, że współpraca z ATM pod kątem prac związanych z harmonogramem, odbiorami poszczególnych podetapów była bardzo dobra – powiedział Waldemar Budzyński, wiceprezes zarządu EXATEL S.A.
Dostarczone przez EXATEL łącza obejmują komendy policji w Warszawie oraz w miastach wojewódzkich, a także w byłych miastach wojewódzkich. Stanowią one jeden z istotnych elementów budowanego przez ATM S.A. zintegrowanego systemu łączności na potrzeby OST 112.
– Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą EXATEL, której ATM powierzył realizacje i obsługę łączy o najwyższych przepustowościach przewidzianych dla transmisji danych pomiędzy budowanymi węzłami OST 112. Dostarczone nam łącza spełniają rygorystyczne wymogi jakościowe projektu i pozwalają ATM z powodzeniem wywiązywać się z podpisanego z CPI MSWiA kontraktu na budowę i wdrożenie Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej na potrzeby numeru alarmowego 112 – powiedział Roman Szwed, prezes zarządu ATM S.A.
OST 112 to nowoczesna i jednolita infrastruktura sieciowa, zbudowana w oparciu o najnowszą technologię, wykorzystująca łącza światłowodowe o wysokiej przepustowości oraz nowoczesne urządzenia sieciowe. Obsługa numeru alarmowego 112 w ramach OST wiąże się z realizacją zaleceń unijnych, wynikających z Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. Całościowy projekt OST 112 ma na celu poprawę jakości współdziałania jednostek organizacyjnych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego, w zakresie obsługi wywołań na numery alarmowe, umożliwiając sprawną realizację zadań związanych z ratownictwem i zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego.