Elektronika wdarła się na modowe wybiegi. Na catwalkach coraz częściej spotykamy kreacje naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami IT, czyli tzw. „technologią ubieralną” (ang. wearable technology). Analogicznie design odgrywa rosnącą rolę w świecie technologii i elektroniki konsumenckiej. Projektanci w swoich najnowszych kolekcjach szukają inspiracji w nowych technologiach, zaś inżynierowie IT podpatrują świat fashion, wykorzystując jego elementy w designie komputerów oraz w
dołączanych do nich akcesoriach. Funkcjonalność i elegancja spotkały się w najnowszej jesienno-zimowej kolekcji marki Kossmann „Chillout”, której dopełnieniem są komputery Microsoft Surface Pro 4.
Jednym z pierwszych projektantów stosujących smart-przedmioty w modzie jest Asher Levine. W swojej kolekcji na jesień 2013 Levine stworzył linię Trackable Couture. W każdy z elementów garderoby wszył dyskretne chipy, dzięki którym właściciel ubrań w razie ich zagubienia może bezproblemowo odszukać ubrania, stosując smartfonową aplikację TrackR app. Nie jest on oczywiście jedyny. „Sukienki klimatyczne” zaprojektowane przez Diffus reagują na zmiany otoczenia i informują o stopniu czystości powietrza za pomocą specjalnych diod ledowych. Stroje kąpielowe uszyte ze światłoczułych materiałów, magazynujących energię słoneczną i umożliwiających bezprzewodowe ładowanie smartfonów czy komputerów. Odważne i niepokorne projekty autorstwa Wei-Chieh Shih, które emitują z siebie mikro-wiązki laserowe, widoczne w zadymionych pomieszczeniach, np. klubach nocnych. Ostatnia kolekcja „Rhyme & Reason” z obszaru haute tech fashion, w której Mary Huang proponuje całkowicie nowe podejście do efemerycznych, kobiecych sukienek, delikatnie oświetlając je setkami małych, przyszywanych żarówek. Buty „Invisible Shoes” autorstwa Andrei Chaves zaprojektowane zostały za pomocą drukarki 3D. To tylko niektóre z nowatorskich projektów, łączących świat nowych technologii ze światem fashion i stanowiących ostatni krzyk mody na wybiegach całego świata. Branża IT coraz częściej gości zatem na modowym wybiegu, odgrywając podczas pokazu albo główną rolę, albo stanowiąc dopełnienie wizji projektanta.
– Elektronika jest dla mody kolejnym źródłem inspiracji i zasobem nowych materiałów. Jest też wszechobecna w świecie biznesu. Dlatego podczas pokazu najnowszej kolekcji marki Kossmann jesień/zima 2016, zdecydowaliśmy się sięgnąć po Microsoft Surface. Komputery te doskonale podkreślają charakter nowoczesnej kobiety, dla której zaprojektowana jest najnowsza kolekcja „Chillout”. Surface Pro 4 wygląda tak, jakby zaprojektował go nie tyle inżynier IT, co pasjonat świata fashion. Prostota i elegancja urządzenia idą w parze z jego wydajnością, a w rezultacie pozwalają kobiecie podkreślić swój styl i wyróżnić się nie tylko swoim strojem, ale również komputerem, który go dopełnia. – mówi Iwona Kossmann.
Wrześniowy pokaz mody marki Kossmann to nie pierwszy projekt, w którym świat mody zwraca uwagę na stylistykę Microsoft Surface. Design tego komputera docenił również znany projektant mody – Jason Wu, a także Chiara Biasi, włoska blogerka modowa i modelka.
Również sama firma Microsoft podkreśla nietuzinkowość swojego komputera i jego powiązania ze światem fashion i luksusu. W kwietniu tego roku, w nowojorskiej galerii sztuki, odbyła się prapremiera ekskluzywnej klawiatury Signature Type Cover, dedykowanej dla Surface Pro 4. Najnowsza wersja klawiatury została wykonana z dwutonowego materiału Alcantara, czyli ultra mikro-włókien, używanych zazwyczaj do produkcji luksusowej tapicerki: meblowej, jachtowej, samolotowej czy samochodowej, np. w najnowszych modelach Maseratti.