Młodzi sportowcy, którzy na co dzień rozwijają swoje talenty w Klubach Sportowych Orange, rywalizowali o Puchar Orange. Finałowa dziesiątka drużyn została wyłoniona spośród 100 klubów z całej Polski. Eliminacje trwały prawie 4 miesiące. Pierwsze miejsce zajęła drużyna UKS przy Gimnazjum w Giżycku, drugie KS Rogotix z Rogolina, trzecie Stowarzyszenie Piłkarsko-Siatkarskie Wola. Zawodników podczas grywalizacji oraz rozgrywek finałowych wspierali ambasadorowie programu:
Jerzy Dudek, Artur Siódmiak, Marcin Urbaś oraz Tomasz Jankowski. Główną ideą rozgrywek jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci już od najmłodszych lat.
Dzieci, które regularnie uprawiają sport, osiągają lepsze wyniki w nauce, łatwiej radzą sobie ze stresem, szybciej nawiązują relacje z rówieśnikami[1]. Sport uczy dyscypliny, odwagi, przekraczania swoich granic, hartuje ducha. Mimo to, z roku na rok obniża się sprawność fizyczna młodych Polaków[2]. Badania pokazują, że prawie w jednej czwartej powodem nieuczęszczania na zorganizowane zajęcia jest brak takiej możliwości w okolicy. Dostęp do odpowiedniego sprzętu, infrastruktury i wiedzy trenerskiej nie wszędzie bywa taki sam.
Dlatego Orange Polska stworzył program, który pozwala na rozwój sportowych talentów m.in. poprzez przekazanie sprzętu sportowego i merytoryczną pomoc dla100 klubów w całej Polsce. Mieszczą się one zarówno przy szkołach, w SKS, UKS, MUKS, jak w innych ośrodkach użyteczności publicznej, głównie w małych miejscowościach oraz na terenach wiejskich i rozwijają sportowe pasje w pięciu dyscyplinach: siatkówce, koszykówce, piłce nożnej, ręcznej i lekkoatletyce.
Oprócz stałej rywalizacji klubów na platformie internetowej, Orange Polska zaplanował dla zawodników rywalizację bezpośrednią – Puchar Orange. 10 najlepszych drużyn wyłoniono po 115 dniach eliminacji i 33 746 kilometrach przemierzonych przez zespół trenerów i ekspertów KSO. Pod ich czujnym okiem, młodzi zawodnicy wykonywali 6 ćwiczeń, opracowanych na potrzeby programu. Eliminacjom do Pucharu towarzyszył doping kolegów, rodziców i całej społeczności lokalnej.
– Obecnie w Klubach Sportowych Orange trenuje ponad 6200 dzieci. Zawodnikom zapewniliśmy nie tylko sprzęt i stroje sportowe – kluby zasilone zostały technologicznie w postaci tabletów i Internetu, dzięki czemu mogą korzystać z platformy internetowej, która jest interaktywnym centrum edukacji sportowej oraz miejscem rywalizacji międzyklubowej. Mamy nadzieje, że korzystanie z niej stanowi motywację dla zawodników i trenerów Klubów Sportowych Orange. Podczas finałów Pucharu Orange wszystkie zespoły walczyły dzielnie o trofeum. Oczywiście gratuluję zwycięzcom umiejętności i hartu ducha – komentuje Anna Kowalik – Mizgalska, kierująca sponsoringiem i CSR w Orange Polska.
Finałowa dziesiątka:
- Stowarzyszenie Piłkarsko-Siatkarskie Wola – Wola, woj. śląskie
- SKS Jedynka Wodzisław Śląski – Wodzisław Śląski, woj. śląskie
- KS Rogotix – Rogolin, woj. mazowieckie
- Grupa Virtus – Szlichtyngowa, woj. lubuskie
- UKS przy Gimnazjum w Giżycku – Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie
- SKS przy Zespole Szkół w Wilkanowie – Wilkanów, woj. dolnośląskie
- LKS Piast – Łapanów, woj. małopolskie
- MUKS Halny – Kamienica, woj. małopolskie
- LKS Pogoń Bełchów – Nieborów, woj. łódzkie
- LUKS „ Młodzik” – Domaszowice, woj. opolskie
Zasady i ćwiczenia turniejowe
Dodatkowo, aby inspiracji i edukacji sportowej było jeszcze więcej, w ramach programu Kluby Sportowe Orange, od kwietnia br. organizowane będą rozgrywki w 8 wojewódzkich miastach Polski, w których wezmą udział zawodnicy ze wszystkich klubów objętych programem. Młodym zawodnikom kibicować będą uznani sportowcy związani z programem.
Rozgrywki organizowane w ramach road show będą nie tylko dużym wydarzeniem sportowym
w skali regionu, ale istotnym dla mnie osobiście. Z doświadczenia wiem, jak trudne są początki sportowej kariery. Cieszę się, że teraz mogę być inspiracją i wsparciem dla rodzących się talentów – mówi Jerzy Dudek, ekspert merytoryczny Klubów Sportowych Orange.