Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zapowiedział, że oferowane przez producenta wszystkie szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa pozostaną bezpłatne w 2021 roku, dla wszystkich zainteresowanych na całym świecie. Jest to jedna z form zaangażowania firmy w rozwój zróżnicowanej kadry pracowniczej zajmującej się bezpieczeństwem IT.
W ramach prowadzonego przez Fortinet bezpłatnego projektu szkoleniowego uczestnicy otrzymują:
- Dostęp do ponad 30 bezpłatnych szkoleń – Dotyczą one różnych tematów: od bezpieczeństwa sieci SD-WAN czy technik operacyjnych (OT) po bezpieczeństwo chmury. W ciągu roku oferta będzie uzupełniana o kolejne kursy. Dodatkowo, na żądanie dostępne są demonstracje laboratoryjne nagrane przez ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
- Przygotowanie do egzaminów certyfikacyjnych NSE – Większość bezpłatnych kursów wchodzi w skład ośmiostopniowego, oficjalnego programu nauczania Fortinet NSE Certification Program, w ramach którego firma wydała już ponad pół miliona certyfikatów.
- •Ciągłe doskonalenie zawodowe – Dzięki współpracy z konsorcjum certyfikacyjnym (ISC)2 zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, jak również z dowolnego kursu NSE, aby uzyskać punkty Continuing Professional Education (CPE) potrzebne do uzyskania tytułu CISSP oraz innych, przyznawanych przez (ISC)2. Uczestnicy otrzymują jeden punkt za każdą godzinę szkolenia NSE Training Institute, które odbywają z Fortinet.
Zwiększanie dostępu do wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa
Ponieważ pandemia doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby osób pracujących z domu, dla wielu firm priorytetem stało się zabezpieczenie ich domowych sieci. Zespoły IT, które ze względu na istniejącą na rynku lukę kompetencyjną już wcześniej miały trudności ze znalezieniem specjalistów ds. bezpieczeństwa, stanęły w obliczu jeszcze większego zapotrzebowania na ekspertów, aby bezpiecznie przejść na nowy model pracy.
Jedną z odpowiedzi Fortinet na tę potrzebę było bezpłatne udostępnienie w kwietniu 2020 r. całego pakietu kursów Network Security Expert (NSE) Training Institute. W ten sposób firma zapewniła profesjonalistom w dziedzinie IT i bezpieczeństwa możliwość zdobycia nowych umiejętności, przekwalifikowania się lub podniesienia poziomu wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. W ciągu tego roku Fortinet odnotował wzrost liczby rejestracji na kursy z zakresu cyberochrony, na które składają się szkolenia z poziomów 1-3 w ramach Programu Certyfikacji NSE. Poziomy 4-6 przeznaczone są dla odbiorców o specjalizacji technicznej, zaś poziomy 7-8 dla zaawansowanych użytkowników.
Ponieważ zapotrzebowanie na szeroko rozumianą świadomość dotyczącą cyberbezpieczeństwa stało się priorytetem dla wielu firm, Fortinet wprowadził również bezpłatną usługę „Information Security Awareness and Training”. Bazuje ona na połączeniu szkolenia na poziomie 1 NSE z biblioteką zasobów wiedzy i narzędzi administracyjnych. Usługa zapewnia przedsiębiorstwom bezkosztowe rozwiązanie, które bez większych problemów ułatwia uruchomienie w całej firmie programu zwiększania świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Zróżnicowana i zintegrowana kadra pracownicza przyszłości
Instytut Szkoleniowy NSE współpracuje z wiodącymi na świecie instytucjami, takimi jak Światowe Forum Ekonomiczne, placówki akademickie i organizacje non-profit w celu zapewnienia szkoleń internetowych studentom, weteranom, kobietom, przedstawicielom mniejszości i innych grup, którymi dotąd nie interesowano się w szczególny sposób. Rozległy system partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach NSE Training Institute umożliwia Fortinetowi zwalczanie luki kompetencyjnej poprzez zwiększenie dostępu do wielokrotnie nagradzanego programu szkoleniowego NSE i zwiększenie jego zasięgu.
Rob Rashotte, Vice President, Global Training & Technical Field Enablement w Fortinet
– Dzięki ponad 800 tys. rejestracji na nasze bezpłatne szkolenia dokonanym w 2020 roku, stało się jasne, że propozycja Fortinetu zaspokaja ogromne zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa na wszystkich poziomach. W związku z tym zobowiązujemy się do dalszego bezpłatnego udostępniania całego katalogu szkoleń Network Security Expert, dopóki nie odnotujemy odwrócenia trendu dotyczącego luki kompetencyjnej. Wraz z należącymi do naszego ekosystemu akademickimi i komercyjnymi dostawcami szkoleń, a także partnerami z organizacji rządowych i pozarządowych, będziemy w dalszym ciągu zapewniać zróżnicowaną, uczciwą i wszechstronną kadrę specjalistów ds. bezpieczeństwa.