Fortinet, globalny lider cyberbezpieczeństwa, dążący do zapewnienia konwergencji sieci oraz rozwiązań ochronnych, zaprezentował nowe, innowacyjne funkcje zintegrowanego z platformą Fortinet Security Fabric modułu FortiAI. Zapewniają one zwiększenie ochrony przed nowymi i pojawiającymi się zagrożeniami, uproszczenie oraz automatyzację operacji sieciowych i związanych z bezpieczeństwem, a także umożliwiają bezpieczne korzystanie przez pracowników z usług bazujących na sztucznej inteligencji.
– Przewaga Fortinet AI wynika z rozległości i głębokości naszego ekosystemu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, ukształtowanego przez ponad dekadę skupionego na innowacyjności rozwoju AI i wzmocnionego większą liczbą patentów niż posiada jakikolwiek inny dostawca cyberbezpieczeństwa – powiedział Michael Xie, założyciel, prezes i dyrektor ds. technologii w Fortinet. – Poprzez integrację FortiAI z platformą Fortinet Security Fabric oraz udostępnienie agentowej sztucznej inteligencji, umożliwiamy naszym klientom zmniejszenie obciążenia pracowników zajmujących się analizą bezpieczeństwa i pracy sieci, przy jednoczesnej poprawie wydajności, szybkości oraz dokładności ich działań operacyjnych. Równolegle rozszerzyliśmy obszar całego ekosystemu Fabric, aby umożliwić klientom monitorowanie i kontrolowanie sposobu korzystania z usług bazujących na generatywnej sztucznej inteligencji w ich przedsiębiorstwie.
Konieczność zabezpieczania systemów bazujących na sztucznej inteligencji
Przedsiębiorstwa powinny stosować rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji do ochrony przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami, które także wykorzystują mechanizmy AI do omijania zabezpieczeń, automatyzowania ataków i wykorzystywania luk w ochronie. Jednocześnie firmy muszą chronić swoje własne systemy AI przed zatruwaniem danych, manipulacjami ze strony przeciwników i nieautoryzowanym dostępem.
Bez solidnej ochrony mechanizmy sztucznej inteligencji mogą stać się zarówno celem, jak i bronią dla cyberprzestępców. Fortinet zapewnia w tej dziedzinie najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki ponad 500 patentom – już uzyskanym oraz spodziewanym, a także ponad 15-letniemu doświadczeniu w zakresie innowacji przy tworzeniu ochronnych mechanizmów bazujących na sztucznej inteligencji. Dzięki temu rozwiązania Fortinet są w stanie powstrzymywać zaawansowane zagrożenia, zapewniając jednocześnie, że systemy AI pozostaną chronione i godne zaufania.
Innowacje w zakresie sztucznej inteligencji od Fortinet
Rozbudowa funkcjonalności rozwiązania FortiAI stanowi odzwierciedlenie podejścia firmy Fortinet do wdrażania mechanizmów bazujących na sztucznej inteligencji w zakresie operacji dotyczących sieci i bezpieczeństwa, ochrony środowisk IT oraz zabezpieczania modeli AI i LLM. Moduł ten, zintegrowany z platformą Fortinet Security Fabric, zapewnia inteligentne i autonomiczne powstrzymywanie zaawansowanych zagrożeń, usprawniania działalności operacyjnej i wspierania bezpiecznego wdrażania mechanizmów sztucznej inteligencji.
Rozbudowana funkcjonalność modułu FortiAI wprowadza nowe możliwości w dwóch kluczowych obszarach:
FortiAI-Assist łączy w sobie mechanizmy generatywnej sztucznej inteligencji, agentowej sztucznej inteligencji oraz funkcje AIOps, które umożliwiają uproszczenie i przekształcenie działalności operacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa i sieci dzięki inteligentnej automatyzacji i analityce. Nowe funkcje obejmują kilka obszarów:
• Agentowa sztuczna inteligencja umożliwiająca obsługę operacji sieciowych
o Funkcja autonomicznego zarządzania siecią, zainicjowanego przez agentową sztuczną inteligencję, umożliwia definiowanie sieciowych ustawień konfiguracyjnych oraz aktualizowanie reguł bezpieczeństwa, sprawdzanie poprawności i korygowanie istniejących ustawień konfiguracyjnych oraz rozwiązywanie problemów związanych z siecią bez interwencji człowieka.
o Mechanizmy zautomatyzowanej optymalizacji sieci oraz rozwiązywania problemów za pomocą GenAI i AIOps usprawniają prowadzenie operacji administracyjnych w sieciach przewodowych, bezprzewodowych i SD-WAN, a także proaktywne identyfikowanie i naprawianie problemów, zanim wpłyną one na pracę użytkowników.
• Agentowa sztuczna inteligencja umożliwiająca obsługę operacji bezpieczeństwa
o Funkcja zautomatyzowanej selekcji alertów umożliwia nadawanie priorytetu powiadomieniom na podstawie analizy ryzyka, kontekstu i historycznych wzorców, eliminuje zduplikowane alerty i nadaje flagi tylko zagrożeniom o wysokim stopniu pewności – prezentowane są one w systemie lub dostarczane bezpośrednio analitykowi zagrożeń, w zależności od preferencji w przedsiębiorstwie.
o Mechanizm adaptacyjnego wyszukiwania zagrożeń skanuje dzienniki, ruch sieciowy i zachowanie użytkowników w poszukiwaniu zagrożeń, bez oczekiwania na dane wejściowe dostarczane przez ludzi.
o Moduł śledzenia źródłowych przyczyn ataków wykorzystuje analizę bazującą na sztucznej inteligencji do identyfikowania ich źródeł, metod prowadzenia oraz potencjalnych szkód.
o Mechanizm wzbogaconej analizy zagrożeń zwiększa poziom inteligencji działań ochronnych poprzez korelowanie wzorców ataków i przypisywanie ich taktyk znanym przeciwnikom, co przyczynia się do poprawy jakości proaktywnej ochrony.
FortiAI-Protect zwiększa poziom bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji do identyfikowania zaawansowanych i nieznanych zagrożeń. Zapewnia również kontekstową ocenę ryzyka w celu wzmocnienia poziomu ochrony i egzekwowania kontroli dostępu dla mechanizmów generatywnej inteligencji oferowanych przez inne firmy. Ulepszenia te w jeszcze większym stopniu zwiększają wartość bazujących na sztucznej inteligencji usług bezpieczeństwa FortiGuard, zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów.
Nowe funkcje obejmują:
• Wykrywanie użycia bazujących na sztucznej inteligencji aplikacji dostępnych pod ponad 6,5 tys. adresów URL, w tym modeli GenAI. Zespoły ds. bezpieczeństwa zyskują również dodatkowe informacje kontekstowe dotyczące sposobów użycia aplikacji, a także dostęp do modelu używanego do szkolenia oraz lokalizacji, do której trafiają dane.
• Kontrolowanie dostępu i przekazywania treści do GenAI przy użyciu reguł zero-trust umożliwia zespołom ds. bezpieczeństwa blokowanie bazujących na sztucznej inteligencji aplikacji wykorzystywanych przez pracowników bez zezwolenia (shadow AI) lub aplikacji wysokiego ryzyka. Wgląd w listy aplikacji AI oraz dodatkowe informacje kontekstowe, takie jak geolokalizacja i modele szkoleniowe, również pozwala administratorom definiować zasady korzystania z AI w całym przedsiębiorstwie.
• Ulepszenie analizy zagrożeń i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem poprzez rozszerzenie mechanizmów uczenia maszynowego oraz realizowanej w dużej skali analizy danych w celu wykrywania i neutralizowania pojawiających się zagrożeń. Ciągłe udoskonalanie korelacji kontekstowej ze znanymi wskaźnikami zagrożeń dodatkowo zmniejsza liczbę fałszywych alarmów, przez co zapewnia precyzyjne identyfikowanie zagrożeń przy jednoczesnym zachowaniu wydajności operacyjnej.
• Poprawa zabezpieczeń przed zaawansowanymi atakami poprzez nieustanne szkolenie modeli uczenia maszynowego w systemach zapobiegania włamaniom (IPS) w celu dostosowania ich do wykrywania nowych technik ataków.
Fortinet pomaga firmom zabezpieczyć ich modele AI, infrastrukturę i dane
Przedsiębiorstwa mogą również bezpiecznie wdrażać mechanizmy sztucznej inteligencji zaimplementowane w module FortiAI-SecureAI, wykorzystując możliwości platformy Fortinet Security Fabric do ochrony bazujących na sztucznej inteligencji środowisk przed zagrożeniami sieciowymi, zabezpieczania aplikacji internetowych, interfejsów API oraz natywnych dla chmury usług bazujących na AI oferowanych przez głównych dostawców. FortiAI-SecureAI zapewnia integralność danych, zapobiega ich wyciekom do modeli LLM, chroni modele AI i własność intelektualną, wymusza stosowanie mechanizmów zero-trust oraz umożliwia wczesne wykrywanie ataków i reagowanie na nie.
FortiAI priorytetowo traktuje prywatność danych w przedsiębiorstwach
FortiAI wykorzystuje wielowarstwowe podejście do ochrony danych w celu egzekwowania ścisłej kontroli prywatności, zapobiegając udostępnianiu modelom LLM w celach szkoleniowych danych przetwarzanych przez agentową sztuczną inteligencję Fortinet. Również zapytania przetwarzane są lokalnie, dzięki czemu dane nigdy nie opuszczają sieci, a wrażliwe informacje są blokowane lub maskowane przed dotarciem do modeli językowych.
Fortinet, dzięki modułom FortiAI-Assist, FortiAI-Protect oraz FortiAI-SecureAI, pozostaje liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa wykorzystującego mechanizmy sztucznej inteligencji, pomagając firmom pozostawać o krok przed cyberprzestępcami rozwijającymi nieustannie swoje zagrożenia.