Za nami drugie Forum Fundacji Orange. Spotkanie to raz do roku gromadzi blisko 300 uczestniczek i uczestników naszych programów, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i podnosić swoje kompetencje. Program wypełniają wystąpienia plenarne i szereg warsztatów tematycznych. W tym roku hasłem przewodnim była sprawczość. Gościnią specjalną – Martyna Wojciechowska. Ogłosiliśmy też start nowej inicjatywy dla przedszkoli.
Drugie forum naszej Fundacji zgromadziło w Warszawie blisko 300 osób z całej Polski. To nasi partnerzy, nauczyciele(lki), lokalni liderzy(rki) i wolontariusze(szki), z którymi współpracujemy na co dzień w naszych programach. W wydarzeniu udział wzięli także finaliści i finalistki konkursu Nauczyciel Jutr@. Spotkaliśmy się, aby wymieniać się doświadczeniami i inspirować do działania.
W kierunku sprawczości
Wystąpienia i warsztaty połączyło hasło przewodnie tegorocznego forum: sprawczość. To ona, według ekspertek i ekspertów, będzie kluczową kompetencją dzieci i młodzieży, kończących edukację szkolną w 2030 roku. To ona, według raportu OECD, jest kompetencją przyszłości.
Poczucie wpływu na swoje życie i otoczenie, wiara we własne możliwości i proaktywność to cechy, które łączą też uczestników i uczestniczki naszych inicjatyw i sprawiają, że działają na rzecz innych – dzieci, młodzieży i osób potrzebujących.
Tegoroczne Forum poruszało temat sprawczości z wielu różnych perspektyw. Martyna Wojciechowska, podróżniczka, działaczka społeczna, założycielka Fundacji UNAWEZA i projektu Młode Głowy, podkreślała to, jak małe kroki prowadzą do wielkich zmian. O tym, jak dawać pole do samodzielności w szkole i przedszkolu mówiły: Anna Szulc, pedagożka, nauczycielka w 1 LO im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli, autorka książek oraz Aleksandra Janicka, wicedyrektorka ZSP Nr 1 w Strzyżowicach, lauretka naszego konkursu Nauczyciel Jutr@ 2023. Wystąpienie pt. „Nastawienie na siebie, na świat, na ludzi – jakiej postawy potrzebujemy dziś najbardziej?” wygłosił także Konrad Ciesiołkiewicz, do niedawna prezes Fundacji, dziś Członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Spotkanie otworzyła Liudmila Climoc, przewodnicząca Rady naszej Fundacji.
Szereg warsztatów tematycznych dotyczył tego, jak zachować sprawczość w świecie pełnym wyzwań cyfrowych: rozwijających się narzędzi AI, aktywności internetowych sterowanych algorytmami, narastającej dezinformacji, czy cyberprzemocy. Była też mowa o tym, jak wspierać młodych ludzi w budowaniu ich poczucia wpływu, szczególnie w obliczu narastającego kryzysu psychicznego młodzieży. Wystąpienie i warsztaty poprowadził także dr Marek Kaczmarzyk, prof. Uniwersytetu Śląskiego mówiąc, jak na kształtowanie poczucia sprawczości wpływają doświadczenia etapu dzieciństwa.
Sprawczość od najmłodszych lat
Na Forum Fundacji ogłosiliśmy też start naszego nowego programu MegaMisja dla Przedszkoli. Przygotowaliśmy go z myślą o najmłodszych dzieciach i wsparciu ich w rozwijaniu kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz w budowaniu poczucia sprawczości. Wszystko to stanowi ważne przygotowanie, także na wyzwania środowiska cyfrowego. Założenia programu zaprezentowała Maja Gruszczyńska, jego koordynatorka.
Forum Fundacji Orange było wyjątkową okazją do spotkania, wymiany doświadczeń, inspiracji i dobrej energii, a także ważnych dyskusji. To wydarzenie, które tworzymy przede wszystkim z myślą o uczestniczkach i uczestnikach naszych programów. Chcemy im podziękować i docenić ich działania na co dzień. To wspaniałe, że mogliśmy spędzić czas razem.
Bardzo dziękujemy także wszystkim prelegentom i prelegentkom, osobom prowadzącym warsztaty tematyczne za podzielenie się swoim doświadczeniem wiedzą i za ogromną dawkę inspiracji do pielęgnowania sprawczości w małych i dużych działaniach.
Dwa dni pełne wrażeń
Dziękujemy w imieniu całego zespołu Fundacji za wspaniałe spotkania oraz za możliwość wzajemnej inspiracji. A co będzie tematem Forum Fundacji w przyszłym roku? Będziemy o tym intensywnie myśleć. Bądźcie z nami i śledźcie nasze social media: Facebook, Instagram, X.