W dobie nowoczesnych technologii rozwija się w Polsce wciąż mało znana, a ważna dziedzina techniki – fotonika. Jest ona wszechobecna w kluczowych dla naszego kraju branżach, począwszy od energetyki, produkcji, aż po przemysł obronny. O jej strategicznym znaczeniu oraz roli w różnych gałęziach gospodarki, dyskutowali eksperci i uczestnicy II edycji Konferencji Optoelektronicznej.
Konferencja została zorganizowana w październiku br. przez PCO S.A. we współpracy z Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną oraz Polską Platformą Technologiczną Fotoniki. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Optoelektronika kluczem do bezpieczeństwa i lepszego życia obywateli”.
Sesje z pierwszego dnia dotyczyły między innymi „Roli i zadań przemysłu optoelektronicznego na potrzeby strategii MON” oraz synergii potrzeb i możliwości między nauką, przemysłem i wojskiem. Odbył się też panel dyskusyjny „Optoelektronika wobec zagrożeń bezpieczeństwa obywateli”. Jego uczestnicy rozważali między innymi odpowiedź na pytanie jak rosnąca rola optoelektroniki jako środka bezpieczeństwa wpłynie na życie społeczeństw i co zrobić, aby nie zagroziło to poczuciu wolności i prywatności.
W drugim dniu Konferencji odbyły się dwa panele: „Projekty badawczo-rozwojowe oraz możliwości ich finansowania” oraz „Optoelektronika kluczem dla lepszego życia”. W ich trakcie zaprezentowano coraz szersze zastosowania optoelektroniki mające zarówno cywilny, jak i wojskowy charakter. Dyskutowano również nad przenikaniem technologii wojskowych do zastosowań cywilnych, a także odwrotnym kierunku, czyli wojskowych zastosowaniach rozwiązań cywilnych. Prelegenci i uczestnicy zastanawiali się również nad tym co jest konieczne, aby skutecznie rozwijać w Polsce badania oraz produkcję związaną z branżą optoelektroniczną.
– Do organizacji II Konferencji Optoelektronicznej skłonił nas sukces ubiegłorocznej edycji, który przejawił się dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencją uczestników z różnych środowisk: nauki, wojska, przemysłu oraz licznych instytutów naukowo- badawczych. – skomentował Ryszard Kardasz, Prezes PCO S.A. – Tegoroczne, równie liczne spotkanie posłużyło do bogatej wymiany doświadczeń na temat różnych aspektów fotoniki między ekspertami i uczestnikami konferencji. Prezentacja wyników badań i ciekawych projektów z obszaru optoelektroniki, stała się pretekstem do podjęcia tematu praktycznych zastosowań optoelektroniki w takich gałęziach gospodarki jak bezpieczeństwo, leśnictwo, rolnictwo, transport czy przemysł – dodał Ryszard Kardasz.
Konferencji towarzyszyła wystawa wyrobów spółek branży optoelektronicznej. PCO S.A. zaprezentowało między innymi najnowszy celownik termowizyjny CTS-2 „DIAMENT” oraz głowicę optoelektroniczną GOD-1 „IRIS”.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego, MON, instytutów badawczo-naukowych, wyższych uczelni oraz spółek przemysłu obronnego. Patronat nad konferencją objął Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki.