W dobie nowoczesnych technologii, fotonika jako dziedzina nauki i techniki łącząca dokonania optyki, elektroniki oraz informatyki, jest obecna w kluczowych dla Polski branżach. Wspiera m.in. rozwój przemysłu obronnego, energetyki i produkcji. Jaki jest potencjał polskiej fotoniki w służbie kraju i obywateli, jakie stoją przed nią wyzwania w XXI wieku – będą dyskutować eksperci z różnych dziedzin, podczas IV edycji Konferencji Optoelektronicznej.
Tegoroczna konferencja organizowana jest przez PCO S.A. przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej, Związku Pracodawców Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki oraz Politechniki Warszawskiej, odbędzie się w dniach 14-15 listopada br. w Jachrance pod hasłem „Fotonika wiodącą technologią XXI wieku”.
Wydarzenie wypełnią wystąpienia plenarne prezentujące fotonikę wobec wyzwań pola walki i technologii optoelektronicznych wykorzystywanych we współczesnej sztuce wojennej. Modernizacja techniczna Wojsk Rakietowych i Artylerii, układy optoelektroniczne we współczesnych systemach nawigacji i naprowadzania – to jedne z wielu tematów, o których będą mówić eksperci konferencji w kontekście polskiego przemysłu obronnego.
Prelegenci podejmą temat potencjału fotoniki w służbie bezpieczeństwa kraju i obywateli oraz przyszłości i wyzwań, jakie stoją przed polską fotoniką w XXI wieku. Wśród prezentowanych na konferencji kontekstów, znajdą się m.in. sesje poświęcone fotonice w cyberbezpieczeństwie i telekomunikacji oraz w systemach obrazowania i sensorach. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami fotonicznymi od pomysłu do przemysłu, czyli zarówno w fazie ich projektowanie, jak procesu wdrażania.
W tegorocznym programie znajdzie się również sesja poświęcona pamięci zmarłego w tym roku prof. dr inż. Zbigniewa Puzewicza. Jednego z najbardziej zasłużonych polskich uczonych ostatniego półwiecza, wybitnego konstruktora optoelektronicznych systemów uzbrojenia, twórcy pierwszych polskich laserów i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i Piorun.
Konferencja optoelektroniczna z udziałem przedstawicieli nauki, wojska i przemysłu umożliwi zarówno szeroką prezentacje poszczególnych tematów związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jak również dyskusję w interdyscyplinarnym gronie nad potencjałem i przyszłością polskiej fotoniki.
– Polska branża fotoniczna ma na swoim koncie szereg unikalnych na skalę światową rozwiązań technologicznych, ale również sporo wyzwań, którym powinna stawić czoło w XXI wieku. Chcemy, aby polski przemysł korzystał z rodzimych osiągnięć z dziedziny fotoniki, wdrażał innowacyjne rozwiązania z myślą o poprawie bezpieczeństwa kraju i obywateli. Organizowana przez nas we współpracy z partnerami kolejna edycja Konferencji Optoelektronicznej jest okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy, w tak ważnej dla Polski dziedzinie nauki i techniki, jaką jest fotonika – komentuje Krzysztof Kluza, Prezes Zarządu PCO S.A.
IV. Konferencja Optoelektroniczna została objęta Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej i Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konferencji towarzyszy również wystawa, na której będzie można zobaczyć wybrane produkty z wykorzystaniem technologii fotonicznych. Wśród wystawców będzie obecna m.in. firma VIGO System, Spartaqs, Orteh oraz firma SEARCH prezentująca pojazd autonomiczny.