WP prowadzi nową akcję redakcyjną, w której dziękuje nauczycielom i podkreśla ich rolę w kształtowaniu postaw i karier. #GdybyNieNauczyciel to cykl kilkunastu tekstów i materiałów wideo, które z jednej strony pokazują pasję nauczycieli, a z drugiej polski system edukacji i współczesne szkoły. W akcję włączyło się wiele gwiazd, m.in. Beata Tadla, Kamil Nożyński, Rafał Sonik, Krzysztof Skiba i Katarzyna Bujakiewicz.
#GdybyNieNauczyciel to przede wszystkim dziesiątki nieznanych historii o pedagogach. Takich, którzy swojej pracy poświecili całe życie, kształtowali postawy i myślenie młodych ludzi. Najczęściej to nauczyciele mają decydujący wpływ na wybór zawodowej drogi, tworzą kolejne pokolenia aktorów, sportowców, lekarzy, polityków czy dziennikarzy.
– Gdyby nie moja nauczycielka od WOS-u, pewnie do mediów nigdy bym nie trafił. To moja pani z podstawówki nauczyła mnie, jak czytać gazety i szukać w nich tego, co ważne, a nie tylko zwracać uwagę na program tv i krzyżówki. To ona pokazała mi jak interesować się historią, nie tylko datami– mówi Marek Kacprzak, dziennikarz Wirtualnej Polski, prowadzący codzienny program „Tłit”.
W ciągu tygodnia do akcji włączyło się wiele gwiazd, które chętnie dzieliły się swoimi historiami ze szkoły. Artyści i sportowcy wspominali otwartych i pełnych pasji nauczycieli, wymagających, ale też podziwianych i szanowanych przez uczniów.
– Nauczycielowi języka niemieckiego zawdzięczam to, że nie bałem się jako młody człowiek wyruszyć w świat, że moje granice poszerzyły się znacznie– mówi Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar i pięciokrotny Mistrz Polski. – Gdyby nie nauczyciel, pewnie nie zaraziłabym się miłością do języka ojczystego i nie umiała korzystać z jego piękna– dodaje Beata Tadla, dziennikarka.
– Liceum kończyłem jeszcze w PRL, ale nauczyciele uczyli nas tak, że sam zacząłem szukać kolejnych książek. Robiliśmy gazetki, niezależne pismo. A dziś? Bywa, że nauczyciele zarabiają mniej niż robotnik niewykwalifikowany. I to jest skandal– mówi Krzysztof Skiba, muzyk, lider zespołu Big Cyc.
W ramach akcji #GdybyNieNauczyciel powstało do tej pory ponad 20 tekstów, które dotarły w sumie do 1,5 mln użytkowników Wirtualnej Polski. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie w social media, a na platformę #dziejesie dotarło blisko 60 historii nauczycieli, którzy mieli decydujący wpływ na życie i karierę użytkowników Wirtualnej Polski.
– #GdybyNieNauczyciel to akcja redakcyjna, która powstała pod wpływem chwili i emocji, które pojawiły się społeczeństwie. Codziennie jesteśmy blisko użytkowników i tematów, którymi szczególnie się interesują. Komentarze i reakcje pokazują nam, że to właściwy kierunek. Rolą mediów jest nie tylko rzetelne informowanie, ale również edukowanie i wspieranie ważnych inicjatyw– mówi Krzysztof Majak, szef strony głównej Wirtualnej Polski.