W kwietniu Polacy surfowali po sieci średnio 2 godz. 40 min dziennie, czyli o 20 min krócej niż w marcu. Krótką przerwę zrobili sobie podczas świąt – ale jedynie na komputerach osobistych i laptopach. Przy wielkanocnym stole nadal świeciły się urządzenia mobilne. Z analizy firmy Gemius wynika, że internet na małych ekranach był także przydatny podczas świątecznych przygotowań w kuchni.
Panie gotują, patrząc w ekran
Od 11 do 15 kwietnia wyraźnie wzrosła liczba użytkowników sieci odwiedzających serwisy kulinarne (źródło: badanie Gemius/PBI). Odnotowały one wówczas łącznie 57 mln odsłon, co stanowi jedną trzecią wizyt wykonanych w całym miesiącu. Strony o gotowaniu przeglądały głównie kobiety – 14 kwietnia było ich 1,8 mln, niemal trzykrotnie więcej niż mężczyzn. Co ciekawe, większość z pięciu serwisów najchętniej wizytowanych przez kobiety tego dnia było odwiedzanych głównie z urządzeń mobilnych. Czyżby komórki i tablety wypierały z kuchni książki kucharskie?
Sobota wolna od internetu
W danych Gemiusa widoczne jest mniejsze zainteresowanie internetem w soboty. W każdym tygodniu kwietnia po piątku następuje spadek użytkowników sieci i liczby odsłon. Najmniej internautów było w sobotę 1 kwietnia – 16,9 mln. Również Niedziela Wielkanocna była dniem ograniczonej aktywności online. Świąteczny odwrót od internetu można było jednak zaobserwować głównie na komputerach osobistych i laptopach, a 15 i 16 kwietnia były jedynymi dniami w ciągu ostatniego miesiąca, gdy internautów łączących się z siecią za pomocą urządzeń mobilnych było więcej niż korzystających z komputerów (16 kwietnia różnica wynosiła 0,8 mln). Wielkanocny odwyk użytkownicy sieci zrekompensowali sobie zaraz po świętach. 18 kwietnia padł rekord miesiąca: 20,4 mln osób online, które spędziły w sieci średnio 3 godz. 12 min.
Gemius sprawdził w jakich dniach, jak długo i za pomocą jakich urządzeń polscy internauci korzystali z sieci w kwietniu 2017 roku. W analizie uwzględniono dane zebrane wśród użytkowników sieci w wieku 7-75 lat. Liczba internautów w Polsce w minionym miesiącu wyniosła 27,8 mln.