Polskie firmy IT na rynek patrzą globalnie, dziś już nie ma dla nich ograniczeń związanych z operowaniem na przeciwległych półkulach. Cenieni na całym świecie polscy programiści pracują nad technologiami przyszłości, rozwijając projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa czy rozszerzonej rzeczywistości. Aby jednak przebić się na rynki Dalekiego Wschodu czy Ameryki Północnej potrzeba doświadczenia biznesowego, w tych odmiennych od naszego kręgach kulturowych.
Rządowe wsparcie świata biznesu
Ludzie biznesu i ich innowacyjne pomysły już od 15 lat mają w Polsce silnego sprzymierzeńca – to Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która wspiera polski biznes w zdobywaniu zagranicznych rynków. Pokonywanie barier administracyjnych czy poszukiwanie wiarygodnych partnerów to wyzwania, z jakimi firmy ramię w ramię z PAIH-em radzą sobie na co dzień. O tym, jak w praktyce wygląda takie wsparcie przekonała się najszybciej rozwijająca się polska spółka z sektora IT TenderHut (wg Rankingu Deloitte Fast CE). Organizowane przez PAIH misje gospodarcze i wsparcie podczas międzynarodowych targów pomogły firmie zaistnieć na dwóch kontynentach poza Europą.
PAIH EXPO 2018
Jednym z elementów wspierających rozwój polskich firm IT na globalnym rynku było zorganizowane przez PAIH –PAIH EXPO 2018
– Pierwsze Forum Wsparcia Polskiego Biznesu Za Granicą. Spotkanie zgromadziło ponad 6 tys. polskich firm o różnym profilu i skali działania, które łączy jedno – chęć rozwoju biznesu poza granicami kraju. Organizatorzy postawili na praktyczny aspekt forum. Podczas ponad pięćdziesięciu warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się o narzędziach wsparcia czekających na polski biznes na kilkudziesięciu rynkach całego świata. Przez cały dzień do dyspozycji przedsiębiorców byli również eksperci z Polski oraz zagranicy, z instytucji publicznych, banków, specjalnych stref ekonomicznych, izb handlowych i ambasad, udzielający informacji o niszach rynkowych i formach biznesowego wsparcia w ekspansji zagranicznej. – Do tej pory nie było w Polsce wydarzenia o podobnej charakterystyce i skali. PAIH EXPO 2018 w sposób komplementarny pokazywało możliwości naszego zaistnienia na światowych rynkach. Solidna dawka rzetelnej wiedzy, ściśle zdefiniowane rynki zagraniczne o największym potencjale dla polskich przedsiębiorstw, a przy tym możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych to właśnie to, czego potrzebuje nasze krajowe środowisko biznesowe, żeby móc się rozwijać. Wielkie gratulacje dla Pani Karoliny Wawrzyniak, Kierownika Wydziału Polskich Inwestycji Zagranicznych, która była jednym ze współorganizatorów PAIH EXPO. To była bardzo potrzebna polskiemu biznesowi inicjatywa. – mówi Robert Strzelecki, prezes białostockiej firmy IT, TenderHut, która ostatnio okazała się najlepszą polską firmą w rankingu Deloitte Fast 50 CE.
Globalne rynki w zasięgu polskich firm
TenderHut coraz częściej zagląda na rynek Chin i Japonii, próbując ustanowić tam swój przyczółek. – Mamy w planach otworzenie naszego przedstawicielstwa w Kraju Kwitnącej Wiśni. Naszym celem było poznanie kultury pracy oraz zachowań biznesowych Japończyków, a także nawiązanie pierwszych kontaktów. Nie udałoby się to bez ogromnego wsparcia i zaangażowania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jej eksperci pomogli nam nie tylko w organizacji stoiska na targach Japan IT Week, ale także wprowadzili nas w meandry specyfiki japońskiego rynku IT. Poza tym mogliśmy liczyć na ich pomoc w kwestiach rekrutacyjnych w Chinach oraz wziąć udział w wydarzeniu Accessing Global Capital Markets Through London na Londyńskiej Giełdzie. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za pomoc zwłaszcza Pani Elizie Klonowskiej, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Japonii oraz odpowiadającej za ekspansję PAIH Pani Agnieszce Szwedzie, Project Manager Wydziału Polskich Inwestycji Zagranicznych, które cały czas udzielają nam wsparcia w realizacji planu podbicia rynków azjatyckich – mówi Robert Strzelecki. Oczywiście Wschód to nie jedyny kierunek rozwoju białostockiego lidera technologii. – Pomoc otrzymaliśmy także przy okazji tegorocznej edycji TechCrunch w San Francisco. Dzięki wsparciu PAIH-u mogliśmy zaprezentować się międzynarodowej społeczności start-up’owej. Każdorazowo jesteśmy zapraszani do korzystania z Zagranicznych Biur Handlowych PAIH, a to istotnie pomaga w odnalezieniu się w nowym miejscu i nawiązywaniu lokalnych relacji. Mogę śmiało stwierdzić, że współpracując z PAIH-em zawsze mamy poczucie, że wszyscy walczymy o to samo – o wzrost potencjału polskiego biznesu na arenie międzynarodowej – dodaje prezes TenderHut.
Branża łączy siły, aby działać globalnie
Ostatnio firmy z branży IT połączyły siły w ramach związku pracodawców SoDA, czyli Software Development Association. Okazuje się bowiem, że branża IT w Polsce może współpracować, a ich rynkiem nie są lokalne przedsięwzięcia, ale właśnie globalne projekty. – SoDA jest inicjatywą zrzeszająca firmy IT, które zamiast ze sobą konkurować, stawiają na współpracę i wspólnie promują polską markę na zagranicznych rynkach. Dlatego wszelkie inicjatywy PAIH są dla zrzeszonych w SoDA firm bardzo istotne – możemy nie tylko rozszerzać sieć kontaktów, ale także zdobywać doświadczenie na zupełnie nowych rynkach. Widzę ogromny potencjał połączenia biznesu i działań rządowej agencji, choćby w kwestii wspólnego organizowania eventów. Wypracowanie wspólnej strategii działania SoDA i PAIH nie mogłoby się obyć bez doświadczenia i wsparcia Pani Karoliny Wawrzyniak z PAIH. Również Pani Maja Kieturakis, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w San Francisco bardzo zaangażowała się w działania na rzecz SoDA – mówi Robert Strzelecki.