GTS Central Europe, wiodący operator telekomunikacyjny i dostawca usług z obszaru centrów danych w Europie Środkowowschodniej, kontynuuje strategię konsolidacji rynku poprzez zakup Dial Telecom na Słowacji. Jest to trzecia w tym roku transakcja GTS CE, która ma na celu scalenie rynku telekomunikacyjnego w regionie.
Dial Telecom jest dostawcą pełnego pakietu usług głosowych, internetowych i z obszaru przesyłu danych. GTS zamierza włączyć bazę klientów oraz pakiety usług Dial Telecom w istniejące na Słowacji struktury biznesowe. Po konsolidacji słowacki oddział GTS będzie osiągać roczny przychód na poziomie 50 milionów euro, co czyni go numerem jeden po dominującym operatorze.
– Zakup Dial Telecom wzmacnia naszą pozycję wiodącej firmy, świadczącej usługi dla klientów korporacyjnych w Europie Środkowowschodniej. To kolejna w tym roku akwizycja po zakupach jakich dokonaliśmy w Rumunii i na Węgrzech. Potwierdza ona, że jesteśmy jedną z najważniejszych spółek aktywnie uczestniczących w procesie konsolidacji rynku w tej części Europy – powiedział Adam Sawicki, Prezes Grupy GTS Central Europe.
Polski rynek telekomunikacyjny różni się od rynków pozostałych państw z regionu – w żadnym innym środkowoeuropejskim kraju nie obserwujemy tak dużego udziału spółek Skarbu Państwa. Jednocześnie powoli kończy się trwający wiele lat etap, w którym priorytetem dla operatorów były kapitałochłonne inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury, angażujące pieniądze konieczne do przeprowadzenia akwizycji. Z dużym prawdopodobieństwem można więc powiedzieć, że proces integracji polskiego rynku telekomunikacyjnego nastąpi niebawem. Wynika to z czystej logiki biznesowej, wymogów ekonomii skali oraz konieczności poprawy pozycji w stosunku do dominującego gracza na rynku. Proces ten będzie również wymuszony strategicznymi decyzjami Skarbu Państwa i spółek od niego zależnych. Jednocześnie nie zabraknie kupujących, gdyż operatorzy generują wysokie dodatnie przypływy gotówkowe, które mogą być przeznaczone na finansowanie inwestycji.
– Konsolidacja jest zjawiskiem korzystnym dla rynku. Pozwoli na stworzenie realnej alternatywy dla dominującego operatora, co wpłynie korzystnie na poziom konkurencyjności cen. Poprawi dostępność, zasięg oraz jakość oferowanych usług, a ekonomia skali umożliwi zwiększenie inwestycji w rozwój infrastruktury i innowacyjności. – tłumaczy Piotr Sieluk, Prezes GTS Energis.