czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Hakerzy kryptowalut ukradli w tym roku już 1,3 miliarda USD

    Zobacz również

    Binance Research donosi w swoim najnowszym raporcie, że w 2024 roku hakerzy skradli aktywa cyfrowe o wartości 1,3 miliarda dolarów. Choć kwota robi wrażenie, to warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednimi latami, wartość skradzionych kryptowalut wyraźnie zmalała. Nadal za to rośnie wartość całego rynku krypto, który na koniec września był wart 2.2 biliona dolarów.

    - Reklama -


    Dane z ostatnich lat dot. kradzieży na rynku krypto, które zostały zebrane przez Binance Research, pokazują wyraźny trend spadkowy w stratach: 8,1 miliarda dolarów w 2021 roku, 3,9 miliarda dolarów w 2022 roku, 1,8 miliarda dolarów w 2023 roku, a w 2024 roku do tej pory 1,3 miliarda dolarów.


    Ta tendencja spadkowa może być wynikiem ciągłych wysiłków giełd kryptowalutowych w celu poprawy bezpieczeństwa, co przyczynia się do dalszej poprawy stabilności i wiarygodności całego rynku. Niezwykle ważna jest także rosnąca świadomość użytkowników w zakresie bezpieczeństwa, skomentowali analitycy Binance Research.


    Do największych tegorocznych ataków hakerskich zalicza się ten z maja na japońską giełdą krypto DMM Bitcoin, w wyniku którego skradziono 305 milionów dolarów (około 4500 BTC). Z kolei w lipcu indyjska giełda WazirX straciła w wyniku ataku 235 milionów dolarów.


    Co jeszcze ciekawego w raporcie Binance Research?
    Oprócz informacji o wartości kradzieży cyfrowych aktywów w 2024 roku, raport Binance Research porusza również inne ważne kwestie:


    • Wzrost kapitalizacji rynku: łączna wartość rynku kryptowalut wzrosła o 8% we wrześniu, głównie dzięki korzystnej sytuacji gospodarczej na świecie, a także obniżeniu stóp procentowych przez banki centralne w USA i Chinach. Takie działania zmniejszają atrakcyjność bezpiecznych metod inwestowania i zachęcają inwestorów do lokowania pieniędzy w bardziej ryzykowne aktywa, w tym kryptowaluty.
    • Historyczny rekord na rynku RWA (Real-World Assets): aktywa oparte na blockchainie powiązane z rzeczywistymi aktywami osiągnęły wartość ponad 12 miliardów dolarów, co stanowi historyczny rekord. Pożyczki prywatne stanowią około 70% tego segmentu rynku, ale warto zwrócić uwagę na wybuchowy wzrost wartości stokenizowanych obligacji skarbowych USA – z 769 milionów dolarów na początku roku do ponad 2,2 miliarda dolarów we wrześniu.
    • Nasila się groźne zjawisko dla Ethereum (ETH): druga największa kryptowaluta może stracić na wartości, ponieważ coraz więcej transakcji odbywa się w sieciach „warstwy 2” (Layer 2), które są tańsze i szybsze. Wrześniowa emisja ETH osiągnęła poziom 0,74% rocznie – najwyższy od dwóch lat. Zjawisko to, zwane „kanibalizacją” przez warstwę 2, podważa status ETH jako kryptowaluty odpornej na inflację, gdyż zmniejsza opłaty transakcyjne i wpływy z nich spalane, co prowadzi do wzrostu podaży ETH.
    • Wrapped Bitcoin (wBTC) na fali: wBTC, czyli Bitcoin „opakowany” w token, umożliwiający wykorzystanie Bitcoina w zdecentralizowanych aplikacjach na blockchainie Ethereum, bije rekordy popularności. We wrześniu osiągnął on rekordową aktywność z ponad 100 tys. transakcji tygodniowo, a jego udział w rynku „opakowanego” Bitcoina wzrósł do 65%. Binance Research przypisuje ten sukces zaufaniu użytkowników, wysokiej płynności i łatwości użycia.
    • Mieszane nastroje na rynku DeFi i NFT: wartość DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów, wzrosła we wrześniu o 9,6%. Natomiast rynek NFT (niewymienialnych tokenów) zanotował spadek wartości sprzedaży o 21,2%, kontynuując trend spadkowy z ostatnich sześciu miesięcy.

    ŹródłoBinance
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...