– Programowanie daje nieograniczone możliwości rozwoju i szerokie perspektywy pracy – mówi w wywiadzie dla Codecool absolwentka szkoły, Aldona Pawlak, wcześniej protetyk słuchu. – Bywały trudne momenty, ale było warto. Przebranżowienie się było jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Aldona pracuje jako junior developer w firmie KLG Solutions. Jest jedną z wielu absolwentek Codecool, które pracę znalazły za pośrednictwem szkoły.
– Do zespołu wdrożyłam się bardzo szybko, bo jesteśmy w nim razem z kolegami z kursu. Dzięki Codecool znamy też narzędzia, których używamy w pracy – mówi. Z zawodu Aldona jest protetykiem słuchu. Wcześniej pracowała wykonując badania i dopasowując aparaty słuchowe. To wąska specjalizacja, więc zmiana pracy często wiązała się ze zmianą miejsca zamieszkania. – To był jeden z powodów, dla których zdecydowałam się przebranżowić – dodaje Aldona. – Lubiłam swoją poprzednią pracę, ale to programowanie daje nieograniczone możliwości rozwoju i szerokie perspektywy pracy.
Nie tylko umiejętności programowania
Historie absolwentów Codecool stały się inspiracją dla jednego z filmów z serii Digitally Enlightened stworzonej przez BBC StoryWorks. – Podczas mojego roku w Codecool bardzo się rozwinęłam jako osoba, co zmieniło moje życie – opowiada w filmie Dóra Koleny, absolwentka węgierskiej filii szkoły. – Codecool kładzie nacisk na umiejętności miękkie, chociażby na to, jak dawać i otrzymywać feedback, czy jak efektywnie się komunikować. Dodało mi to mnóstwo pewności siebie – mówi Dóra, która zanim zaczęła swoją przygodę z programowaniem, była lekarką. Obecnie swoją wiedzę medyczną łączy z kodowaniem, pracując dla GE Healthcare.
John Ford, wiceprezes ds. Inżynierii i Budowy w LogMeIn, które zatrudnia absolwentów szkoły, zauważa w filmie wyprodukowanym przez BBC: – Absolwenci Codecool są wszechstronni. Często pochodzą z różnych środowisk, pracowali w różnych zawodach, nie są typowymi programistami. Ta wszechstronność sprawia, że odnajdują się na różnych ścieżkach kariery i w rozmaitych obszarach.
Przyspieszenie cyfrowej transformacji
– Według Światowego Forum Ekonomicznego, obecnie około 52 proc. pracowników na świecie potrzebuje cyfrowego przebranżowienia – komentuje József Boda, CEO Codecool. – Powodem, dla którego zgłaszają się do nas firmy, jest przepaść w umiejętnościach cyfrowych, która spowalnia cyfrową transformację i wpływa na przewagę konkurencyjną. Jako Codecool, możemy w szybkim czasie zapewnić firmom odpowiednie talenty. Skupiamy się przede wszystkim na osobach chcących się przebranżowić. Na tych, którzy w krótkim czasie chcą przejść do branży IT. To, na co powinni być gotowi to nauka nowych umiejętności i kreatywne myślenie – dodaje.
Rozpoczęta na wiosnę tego roku seria Digitally Enlightened ma inspirować do budowania i rozwijania cyfrowej przyszłości pokazując historie otwartych na zmiany i zmotywowanych Europejczyków.