piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    HTC: Od pilota do smartfona, czyli krótka historia sterowania telewizorem

    Zobacz również

    Pierwszy pilot od telewizora został wymyślony i opracowany w 1950r. Wtedy połączony był z telewizorem za pomocą kabla i dawał jedynie możliwość zmiany kanałów. Od tego czasu minęło ponad 60 lat. Obecnie to smartfony, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, dają szansę sterowania telewizorem. Co więcej, poza standardowymi funkcjami pilota, oferują planowanie programów, czy zarządzanie dodatkowymi urządzeniami jednocześnie. Taką możliwość oferuje najnowszy HTC One (M8) dzięki funkcji Sense TV.

    - Reklama -

    Krótka, ale barwna historia pilota od telewizora
    Po pierwszych wersjach pilotów na kabel oraz tych emitujących światło, przyszedł czas na technologię ultradźwięków. Od połowy lat pięćdziesiątych urządzenia sterujące telewizorem emitowały charakterystyczne dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Mechanizm przycisku pilota zwalniał naciągniętą sprężynę, która wprawiała w ruch miniaturowy młoteczek. Uderzając w pręt emitował on określony dźwięk. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania było to, że tak skonstruowany pilot nie potrzebował baterii. Przedstawione mechanizmy sterowania odbiornikiem telewizyjnym obowiązywały aż do początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

    Smartfon pilotem
    Po 25 latach od powstania pierwszego pilota, mechanizm ultradźwięków został zastąpiony przez podczerwień, czyli wiązki światła o niskiej częstotliwości. Po upływie kolejnego ćwierćwiecza, nieodłączny element urządzeń do sterowania telewizorem, został przeniesiony do smartfonów takich jak chociażby HTC One (M8). Od teraz wystarczy mieć przy sobie telefon by móc przełączać kanały, regulować głośność oraz zmieniać ustawienia w telewizorze. Dioda IR umieszczana na przedniej krawędzi telefonu jest w stanie obsłużyć sprzęt wielu producentów telewizorów. Może również służyć jako pilot do dekoderów telewizji kablowej oraz do zestawów kina domowego.

    Domowe centrum dowodzenia
    Smartfon, dzięki dodatkowym funkcjom, jest w stanie przypomnieć o ulubionych programach sportowych, muzycznych i modowych, a także o filmach czy serialach. Pozwala również na zapoznanie się z ich opisem. Wszystko dzięki możliwości synchronizacji pory emisji programu z kalendarzem w telefonie. Dodatkową atrakcją jest możliwość przypisania do telefonu kilku urządzeń jednocześnie, dzięki czemu smartfon może stać się domowym centrum dowodzenia.

    ŹródłoHTC
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...