Konferencja Huawei Connect 2024 odbyła się w Szanghaju w dniach 19–21 września. Temat przewodni wydarzenia stanowiło zagadnienie Amplify Intelligence, a dyskusje dotyczyły możliwości, które różne branże zyskują dzięki inteligentnym technologiom cyfrowym. Spotkanie przyciągnęło wielu liderów opinii, przedstawicieli biznesu, ekspertów technologicznych, partnerów, deweloperów i inne osoby z branży z całego świata.
Podczas wydarzenia przedstawiciele firmy Huawei podzielili się obserwacjami i doświadczeniami dotyczącymi transformacji cyfrowej. Omówili, jak firma rozwija swoją strategię All Intelligence, a także zaprezentowali liczne produkty i rozwiązania, które mają pomóc w zastosowaniu sztucznej inteligencji w różnych branżach.
Eric Xu, Prezes rotacyjny Huawei, zainaugurował wydarzenie przemówieniem pt. „Paving the Way for All Intelligence”. Przedstawił wizję przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem kształtującym rozwój przedsiębiorstw.
– Sztuczna inteligencja zmienia krajobraz branż na niespotykaną dotąd skalę. Jesteśmy przekonani, że przyszłość będzie należała do firm inteligentnych, które będą charakteryzować się sześcioma kluczowymi cechami, określamy je mianem sześciu A: adaptacyjność do potrzeb użytkownika, automatyczna ewolucja produktów, autonomiczność w operacjach, wzmocniona siła robocza, zintegrowane zasoby oraz infrastruktura zaprojektowana z myślą o sztucznej inteligencji – powiedział Eric Xu.
Xu szczegółowo omówił, jak Huawei rozwija swoją strategię „All Intelligence”, koncentrując się przy tym na kluczowych obszarach działani, które obejmują:
tworzenie nowej architektury i wydajnych rozwiązań obliczeniowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na przetwarzanie danych;
ulepszanie infrastruktury Huawei Cloud pod kątem sztucznej inteligencji, aby oferować branżom wyspecjalizowane wsparcie AI;
rozwój „Harmony Intelligence” w celu zapewnienia inteligentnych doświadczeń użytkownika we wszystkich potencjalnych scenariuszach;
wprowadzenie sieci autonomicznej jazdy (ADN) w celu zasadniczej poprawy doświadczeń sieciowych oraz ich usług konserwacyjnych i operacyjnych;
rozwijanie zaawansowanych technologii autonomicznej jazdy, z priorytetem bezpieczeństwa i komfortu użytkowników;
budowanie ekosystemów współpracy z partnerami i opracowywanie zintegrowanej platformy dla deweloperów w celu wspierania wspólnego rozwoju;
promowanie i wdrażanie sztucznej inteligencji, aby podnieść jakość życia ludzi, pomóc w budowaniu zintegrowanego społeczeństwa oraz chronić środowisko naturalne.
W podsumowaniu swojego wystąpienia Xu zauważył: – Wkraczamy w erę wszechobecnej sztucznej inteligencji. To otwiera przed pracownikami i firmami nowe możliwości, ale także stawia nowe wyzwania. Pracujmy więc razem, aby wspierać rozwój koncepcji All Intelligence i zapewnić każdej osobie inteligentnego asystenta, pomóc każdej firmie wdrożyć rozwiązania AI oraz uczynić każdy pojazd zdolnym do autonomicznej jazdy.
David Wang, członek zarządu i szef działu infrastruktury ICT Huawei, wygłosił przemówienie pod tytułem „Amplifying Industrial Digitalization and Intelligence”, podczas którego przedstawił doświadczenie Huawei we wspieraniu różnych branż w przejściu na inteligentne technologie cyfrowe.
W ciągu ostatnich pięciu lat, firma Huawei wprowadziła dwa kluczowe projekty w dziedzinie obliczeń: Platformę Kunpeng dla obliczeń ogólnego zastosowania i Ascend dla obliczeń związanych z AI, oferując tym samym nowe rozwiązania dla świata technologii. Do tej pory, Kunpeng zyskała szerokie uznanie w kluczowych zastosowaniach w różnych sektorach. System operacyjny openEuler obecnie dominuje na chińskim rynku serwerowych systemów operacyjnych i stanowi 36,8% udziału w tym rynku. Jest wykorzystywany przez użytkowników w ponad 150 krajach. W ramach projektu Ascend opracowano kompleksowy zestaw dostępnych dla wszystkich i łatwych w użyciu narzędzi, które mają na celu przyspieszenie innowacji w zakresie modelowania i aplikacji AI.
Podczas wydarzenia Huawei zaprezentował swój najnowszy system CANN 8.0 oraz udostępnił pakiet aplikacji openMind. Wang zaznaczył, że firma nadal będzie dążyć do tego, by wprowadzać innowacje skoncentrowane na technologiach Ascend i Kunpeng i dzięki temu nieustająco rozwijać różne gałęzie przemysłu.
Huawei opublikował także raport „Amplifying Industrial Digitalization & Intelligence Practice”, czyli 10 głównych rozwiązań dla inteligencji przemysłowej opracowanych wspólnie z partnerami, oraz Globalny Indeks Cyfryzacji (GDI) z założeniem, że te zasoby będą przydatne do dalszego rozwoju światowej gospodarki cyfrowej.
Wang wspomniał również, że inteligentna transformacja cyfrowa jest obecnie obserwowana we wszystkich sektorach, co stwarza wiele nowych możliwości.
– Naszym celem jest współpraca z klientami i partnerami na rzecz stworzenia solidnej infrastruktury. Razem analizujemy potrzeby różnych sektorów, przezwyciężamy cyfrowe bariery i wspieramy naszych klientów w szybkim przejściu na cyfrową i inteligentną ścieżkę. Chcemy również stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi gospodarki i społeczeństwa. Wykorzystajmy te możliwości, by przynieść korzyści jak największej liczbie osób. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy zbudować lepszą przyszłość – podkreślił David Wang, członek zarządu i szef działu infrastruktury ICT Huawei.
Nokuthula Marjorie Ngonyama, główna dyrektor ds. informatyki w PRASA, przedstawiła trzy strategiczne kierunki rozwoju firmy: „Rozwój szerokopasmowego Internetu, chmury obliczeniowej i inteligencji”. Podzieliła się również doświadczeniami ze współpracy z Huawei w realizacji projektu inteligentnych kolei.
Natomiast przedsiębiorstwo China Southern Power Grid współpracuje z Huawei, by przyspieszyć tworzenie cyfrowej sieci energetycznej. Niu Wennan, dyrektor generalny działu Consumer Ecosystem Operation Company, opowiedział o tym, jak firma stosuje strategię „AI +” do tworzenia inteligentnego ekosystemu systemu monitorującego zużycie energii oraz wykorzystuje sztuczną inteligencję w marketingu, aby opracować nowoczesne systemy dostarczania energii i świadczenia usług.
Mohamed Al Walid Al Hinai, który pełni funkcję dyrektora wykonawczego ds. projektów krajowych w rządzie Omanu, przedstawił wizję rozwoju kraju „Oman 2040”. Podkreślił dotychczasowe osiągnięcia władz Omanu w rozwijaniu talentów w dziedzinie ICT oraz w tworzeniu cyfrowej i inteligentnej infrastruktury edukacyjnej we współpracy z Huawei. Od 2018 roku Huawei wsparł kształcenie ponad 3000 specjalistów ICT w Omanie.