Huawei prezentuje FusionNet – architekturę nowej generacji dla sieci LTE-B. Dzięki zastosowaniu ulepszonej technologii multi-RAT oraz wielopasmowych i wielowarstwowych sieci HetNet, nowe rozwiązanie zwiększa przepustowość transmisji dla użytkowników na granicach komórek (Cell Edge User – CEU) o co najmniej 500 procent, osiągając standard pracy sieci No-Edge – płynnej łączności przy wysokiej szybkości transferu. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat, ilość danych w sieciach mobilnych
zwiększy się ponad 500-krotnie w porównaniu ze stanem dzisiejszym. Tak gwałtowny wzrost obciążenia łączy będzie stanowić bezprecedensowe wyzwanie dla architektury mobilnych sieci szerokopasmowych (MBB) w czasach, w których podnoszenie i utrzymywanie wysokiego standardu regularnych usług odgrywa zasadnicze znaczenie dla przyszłego rozwoju technicznego.
Koncepcja Huawei FusionNet dla LTE-B opiera się na kilku kluczowych technologiach, m.in. agregacji strumieni (multi-stream aggregation), koordynacji zakłóceń (interference coordination), dostosowywania do intensywności transferu i optymalizacji wydajności pasma (spectrum efficiency optimization). Architektura FusionNet koordynuje ze sobą istniejące rozwiązania LTE i LTE-A (łącznie z CoMP i agregacją kanałów) i stanowi połączenie sieci wielopasmowych, wielowarstwowych i multi-RAT. Główną zaletą FusionNet jest radykalne obniżenie wydatków CAPEX i OPEX na poziomie sieci.
Nowa architektura gwarantuje dostęp do sieci ultra-szerokopasmowej bez konieczności oczekiwania i bez problemów z zasięgiem, dzięki czemu użytkownicy końcowi mogą korzystać z wysokiej jakości transferu o dużej prędkości a więc łatwego mobilnego dostępu do lepszych usług szerokopasmowych.
Podczas targów MWC 2013 Huawei zaprezentował też Ultra Node – prototyp stacji bazowej dla przyszłych mobilnych sieci szerokopasmowych. Ultra Node podnosi poziom wykorzystania pasma i ogólną wydajność sieci, oferując szybkość transferu dochodzącą nawet do 50 Gbps w pojedynczym przekaźniku. Innowacyjne rozwiązania, na których opiera się urządzenie, w połączeniu z nową konstrukcją anteny, znacznie podnoszą wydajność przekaźnika, zaspokajając zapotrzebowanie na wydajną łączność szerokopasmową, ograniczając koszty i straty energii, pozwalając na wielostrumieniową agregację ultra-szerokiego pasma i zwiększenie pojemności kanałów po wdrożeniu bardziej zaawansowanych algorytmów kodujących w technologiach wieloantenowych.
Od roku 2012 firma Huawei zgłosiła 362 propozycje nowych standardów dla sieci LTE, LTE-A i LTE-B do projektu 3GPP, co stanowi 20 procent wszystkich zgłoszeń i przekracza liczbę propozycji jakiejkolwiek innej firmy. Kreowanie i opracowywanie nowych standardów LTE, LTE-A i LTE-B przez ekspertów Huawei wyznacza kolejne kamienie milowe na drodze globalnego rozwoju technologii LTE.