Z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Środowiska, Huawei i Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) podkreśliły znaczenie inteligentnych rozwiązań do budowania i zarządzania obszarami chronionymi. Zaprezentowane zostały także technologie służące do monitorowania rzadkich gatunków oraz ochrony ich naturalnych siedlisk. Podczas wydarzenia, przedstawiciele Huawei i IUCN przedstawili strategię inteligentnego zarządzania parkami narodowymi oraz obszarami chronionymi, wykorzystującą technologie cyfrowe niezbędne do osiągnięcia
globalnych celów dotyczących różnorodności biologicznej. W ramach szczytu została także zaprezentowana Biała Księga Inteligentnych Obszarów Chronionych (Smart Protected Areas White Paper), opracowana wspólnie przez Huawei, IUCN China i Chińską Akademię Leśnictwa.
Dokument ten stanowi wytyczne dla budowy inteligentnych obszarów chronionych na podstawie doświadczeń tamtejszych rezerwatów przyrody.
Największym wyzwaniem w ochronie dzikiej przyrody jest zrozumienie występowania, zachowań i sezonowych migracji dzikich zwierząt oraz wpływu ludzkich działań na ich wzorce. Wymaga to gromadzenia ogromnej ilości danych, co jest trudne do osiągnięcia, ze względu na odległość i niedostępność siedlisk dzikiej fauny oraz często ekstremalne warunki atmosferyczne. Wcześniejsze badania polegały na instalacji aparatów fotograficznych na dzikich obszarach w celu rejestrowania obrazów. Kamery te wymagały konserwacji, wymiany baterii i kart pamięci – procesów czasochłonnych i pracochłonnych, które często skutkowały otrzymaniem danych i obrazów z opóźnieniem.
– Ochrona bioróżnorodności i zmiany klimatyczne to dwa wzajemnie powiązane globalne wyzwania środowiskowe, które wymagają zintegrowanych działań. Wspierając inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, nauka i technologia mogą nie tylko pomóc tysiącom branż w dążeniu do ekologicznego rozwoju, ale także skutecznie stawić czoła problemom związanym ze zmianami klimatu. – podkreślił Tao Jingwen, dyrektor zarządu Huawei oraz przewodniczący komitetu ds. zrównoważonego rozwoju korporacyjnego (CSD).
– Optymalnym rozwiązaniem jest implementacja nowoczesnych technologii cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa, Internet Rzeczy (IoT), internet mobilny, big data i sztuczna inteligencja (AI). Dzięki nim możliwe jest zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym, co stanowi kluczowy element poprawy inteligentnego odczytywania, analizy i zarządzania działaniami związanymi z ochroną środowiska. Ta zaawansowana technologia przyczynia się do bardziej efektywnych i skutecznych działań mających na celu zachowanie i ochronę przyrody.
W ciągu ostatnich trzech lat współpracy z Huawei zdobyliśmy bogate doświadczenie w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania nowych technologii w ochronie przyrody. W IUCN koncentrujemy się na długoterminowej współpracy z Huawei jako liderem technologicznym, który wesprze nas w osiągnięciu globalnych celów ekosystemowych, takich jak ochrona co najmniej 30% lądu, wód śródlądowych oraz mórz i oceanów do 2030 r. – powiedziała dr Grethel Aguilar, zastępczyni dyrektora generalnego IUCN.
Od 2019 r. Huawei współpracuje z ponad 30 globalnymi partnerami, w tym IUCN, wykorzystując technologie cyfrowe do osiągnięcia skutecznych wyników w zakresie ochrony i odbudowy 46 obszarów chronionych na całym świecie, od tropikalnych lasów deszczowych w chińskim Hainan – domu najrzadszego na świecie gibona, po oazy mokradeł we Włoszech i rafy koralowe u wschodniego wybrzeża Mauritiusa.
Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań w obszarach chronionych jest kluczowe dla ochrony dzikiej przyrody i osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju. Huawei i IUCN kontynuują swoją współpracę w celu promowania innowacyjnych technologii i działań na rzecz ochrony środowiska, przyczyniając się do zachowania naturalnego dziedzictwa naszej planety.