Podczas Huawei Day0 Forum, które odbyło się dzień przed oficjalnym startem Mobile World Congress 2022 w Barcelonie, firma Huawei zaprezentowała szereg produktów i rozwiązań IT w ramach nowego „inteligentnego fundamentu” dla operatorów m.in. pierwszą na rynku natywną, rozproszoną usługę chmurową. Ryan Ding, Dyrektor Wykonawczy Huawei i Prezes Carrier BG podzielił się również ekologiczną strategią firmy – More Bits, Less Watts. Dzięki pełnej gamie zielonych rozwiązań firma chce pomóc operatorom zwiększyć pojemność sieci i
zmniejszyć zużycie energii na bit.
Wraz z szybkim rozwojem nowych technologii, takich jak 5G, IoT, chmura obliczeniowa i inteligencja maszynowa, operatorzy telekomunikacyjni traktują digitalizację jako priorytet. Od ich sukcesu zależy dalsze wsparcie w przejściu na technologie cyfrowe firm z innych branż. Tego rodzaju transformacja wymaga jednak kompleksowej modernizacji infrastruktury IT m.in. z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. By wesprzeć operatorów, Huawei zaprezentował pierwsze w branży, rozproszone, natywne rozwiązanie w chmurze. Technologia ma pomóc operatorom osiągnąć orkiestrację ICT, synergię chmury-sieci i synergię chmury z urządzeniami brzegowymi (np. czujniki). Usługa ma za zadanie zapewnić użytkownikom wysoki poziom doświadczeń bez ograniczeń geograficznych.
– Inteligentny fundament IT od Huawei został specjalnie zaprojektowany, aby pomóc operatorom sprostać nowym wymaganiom. Fundament ten obejmuje w pełni współpracującą chmurę rozproszoną i centra danych dla wszystkich możliwych scenariuszy rozwojowych – wyjaśnił podczas konferencji David Wang, Dyrektor Wykonawczy Zarządu i Prezes Zarządu ds. Infrastruktury ICT w Huawei.
Firma ogłosiła również nową serię produktów centrodanowych w ramach strategii OneStorage, która ma na celu wspieranie portfolio z zakresu pamięci masowych. Rozwiązania tego typu, poprzez inteligentne zarządzanie danymi mają zapewnić operatorom wydajność, której szczególnie potrzebują, w czasach gdy firmy gromadzą coraz bardziej zróżnicowane cyfrowe informacje.
Wspólna budowa zielonej, cyfrowej gospodarki
Podczas wydarzenia Dyrektor Wykonawczy Huawei i Prezes Carrier BG – Ryan Ding, przekonywał operatorów telekomunikacyjnych, że sukces cyfrowej transformacji zależy dziś od trzech czynników: gęstości połączeń, różnorodności mocy obliczeniowej oraz wysiłków włożonych w redukcję emisji dwutlenku węgla.
– Zwiększając gęstość połączeń, operatorzy mogą rozbudować bazę użytkowników 5G i rozszerzyć zakres swojej działalności. Poprzez dywersyfikację zasobów obliczeniowych mają także możliwość stworzyć synergię pomiędzy łącznością i IT, aby pobudzić cyfryzację przedsiębiorstw i zapewnić im nowy wzrost ekonomiczny. W zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, nowe ekologiczne rozwiązania ICT, takie jak te dostarczane przez Huawei, zwiększą przepustowość sieci i zmniejszą zużycie energii na bit, co przyczyni się do bardziej ekologicznego rozwoju – mówił Ding.
Na zakończenie został przedstawiony także plan biznesowy GUIDE firmy Huawei, który ma pomóc operatorom rozwinąć pięć kluczowych wskaźników sukcesu w biznesie: rozszerzanie usług, efektywne wprowadzanie innowacji, wykorzystywanie zasobów, konkurowanie na wartości oraz wkład w społeczeństwo.
Więcej bitów, mniej wattów – Huawei stawia na ekologię
Podczas forum ogłoszona została ekologiczna strategia firmy Huawei: More Bits, Less Watts. Dzięki pełnej gamie zielonych rozwiązań, w tym zielonej infrastruktury czy zielonej sieci, Huawei chce pomóc operatorom zwiększyć pojemność sieci i zmniejszyć zużycie energii na bit. Firma zaproponowała m.in. indeks intensywności emisji dwutlenku węgla w sieci, aby określić poziom jego emisji w branży ICT i pomóc operatorom w urzeczywistnieniu ekologicznych strategii.
Nowe założenia w zakresie rozwoju zielonych technologii przedstawił Dr Philip Song, Dyrektor Marketingu Huawei Carrier. Jego zdaniem dalszy rozwój zielonych rozwiązań wymaga odrzucenia pięciu błędnych przekonań panujących na rynku.
Mit 1: Branża teleinformatyczna przyczynia się do wzrostu emisji dwutlenku węgla – z raportu SMARTer2030 opracowanego przez GeSI wynika, że do 2030 r. branża teleinformatyczna będzie odpowiadać jedynie za 1,97% światowej emisji CO2. Oczekuje się, że inne branże stosujące technologie ICT, zmniejszą własną emisję dwutlenku węgla o 20%, co stanowi sumę dziesięciokrotnie większą niż emisja generowana przez samą branżę ICT. Jeśli obecna infrastruktura zostanie wyposażona w bardziej ekologiczne, całkowicie optyczne technologie przesyłu danych, każdego roku będzie można zaoszczędzić 150 milionów ton emisji dwutlenku węgla, co jest równoważne z zasadzeniem 200 milionów drzew, które pokryłyby lasami całą Europę.
Mit 2: Nadmiernie koncentrujemy się na emisji związanej z łańcuchem dostaw, która jest uważana za największą przyczynę emisji dwutlenku węgla przez urządzenia sieciowe – jeśli przyjrzeć się całemu cyklowi życia urządzeń sieciowych, tylko 2% emisji dwutlenku węgla powstaje podczas ich produkcji, natomiast 80-95% w trakcie ich użytkowania. Zatem kluczem do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w branży ICT będzie zastosowanie innowacyjnych technologii w celu poprawy efektywności energetycznej.
Mit 3: Zielony rozwój to tylko zielona energia – chociaż rozwój energetyki słonecznej i wiatrowej jest ważny dla zielonego rozwoju w branży ICT, ogromne korzyści można osiągnąć poprzez systematyczną poprawę efektywności energetycznej sieci telekomunikacyjnych.
Mit 4: Efektywność energetyczna sieci jest równa sumie efektywności energetycznej jej urządzeń telekomunikacyjnych – ocena efektywności energetycznej pojedynczego urządzenia nie jest wystarczająca do podjęcia kompleksowych decyzji dotyczących planowania i budowy całej sieci. Huawei zaleca stworzenie jednolitego, standaryzowanego systemu wskaźników (NCI), który pozwoli na dokładną ocenę i sformułowanie polityki oszczędności energii dla całych sieci poprzez pomiar wskaźników efektywności energetycznej głównych urządzeń komunikacyjnych, urządzeń pomocniczych, sieci transportowych i centrów danych.
Mit 5: Oszczędzanie energii nie powinno mieć wpływu na żaden wskaźnik wydajności sieci – prawdą jest, że istnieje kompromis między funkcjami oszczędzania energii, a niektórymi wskaźnikami sieciowymi. Można jednak wprowadzić funkcje oszczędzania energii kosztem wskaźników szczytu i innych wskaźników, ale bez wpływu na rzeczywiste wrażenia użytkowników. W Niemczech, w centrach handlowych wprowadzono np. rozwiązanie inteligentnego wyłączania sieci o północy. Mimo że rozwiązanie to nieznacznie obniża wskaźniki szczytu, zmniejsza zużycie energii w obiekcie o 10%, nie wpływając przy tym na komfort użytkowania.
MWC22 Barcelona odbędzie się w dniach 28 lutego – 3 marca. Huawei zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania na stoisku 1H50 w hali 1 Fira Gran Via. Wspólnie z globalnymi operatorami, profesjonalistami z branży i liderami opinii, eksperci Huawei będą poruszać takie tematy jak trendy w branży, GUIDE to the Future i rozwój ekologiczny, aby nakreślić przyszłość sieci cyfrowych.