IBM wprowadza na rynek platformę chmurową, pozwalającą klientom na bezpieczną realizację projektów związanych z technologią blockchain. Rozwiązanie dedykowane jest dla organizacji działających w branżach regulowanych, a także takich, które na co dzień przetwarzają dane użytkowników, w tym również dane wrażliwe. Szczegóły rozwiązania zostały przedstawione podczas spotkania IBM BusinessConnect w Warszawie.
Blockchain to zdecentralizowany rejestr transakcji, który wykorzystuje zaawansowaną kryptografię i ma postać łańcucha bloków.
Rozwijanie projektów wykorzystujących technologię blockchain, przede wszystkim tam, gdzie w grę wchodzą poufne dane, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W ubiegłym roku liczba incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych wzrosła o 64 procent, a statystyczna firma straciła z tego powodu 4 miliony dolarów*. Z myślą o tych wyzwaniach, IBM stworzył specjalną platformę działającą w modelu chmury obliczeniowej, opartą na systemach serwerowych IBM LinuxONE – HSBN High Security Business Network. Zapewnia ona bezpieczeństwo w miejscu dostępu do sieci blockchain, poszerzając oferowane możliwości kryptograficzne wewnątrz niej.
– Blockchain wpłynie na handel dobrami o wysokiej wartości, zasobami cyfrowymi czy instrumentami finansowymi. Aby przyspieszyć wdrażanie opartych na nim projektów klienci muszą ufać infrastrukturze, przy pomocy której są one realizowane – mówi Karolina Marzantowicz IBM Distinguished Engineer. – Dzięki pakietowi rozwiązań IBM Blockchain ułatwiamy dostęp do tej rozwijającej się technologii, nie tylko umożliwiając jej implementację i działanie w chmurze IBM, ale też zapewniając najbardziej bezpieczną i wydajną infrastrukturę – dodaje.
Blockchain to jeden z kluczowych trendów technologicznych, jakie będą miały wpływ na światową gospodarkę według najnowszego opracowania World Economic Forum. Eksperci IBM Institute for Business Value przeprowadzili analizę dotyczącą możliwego wpływu tej technologii na ekonomię. Jak wynika z raportu „Fast forward. Rethinking enterprises, ecosystems and economies with blockchains”, technologie rozproszonego rejestru są w stanie zaadresować wyzwania rewolucji cyfrowej, przed jakimi stoją przedsiębiorstwa, branże oraz rządy, zmieniając zasadniczo sposób funkcjonowania biznesu. Blockchain pozwala na eliminację z procesów biznesowych zaufanej strony trzeciej (takiej jak np. bank centralny czy izba rozliczeniowa) i zastąpienia jej zaawansowaną kryptografią. Umożliwi to przedefiniowanie obecnych procesów i modeli biznesowych na nowe, pozwalające stronom realizować transakcje bezpośrednio. I co najważniejsze, technologia zapewni bezpieczeństwo i prywatność na poziomie wyjątkowo trudnym do złamania, adresując wyzwania cyfrowej gospodarki.
W ocenie analityków IBM, technologia blockchain, tworząc trwały i niezmienny zapis transakcji, przyczyni się do większej przejrzystości i pozwoli na budowanie cyfrowego zaufania pomiędzy stronami. Dzięki temu firmy będą mogły oprzeć wymianę dóbr – zarówno wirtualnych, jak i fizycznych – o bezpieczną sieć, zaś instytucje publiczne – świadczyć usługi dostępu do danych, wiedząc że zaawansowana kryptografia chroni prywatność użytkowników.
Więcej przykładów zastosowania znajduje się w raporcie IBM. Eksperci IBM Institute for Business Value przeprowadzili analizę dotyczącą wpływu tej technologii na gospodarkę.