W związku z coraz gwałtowniejszymi zmianami klimatu, IBM postanowił wspomóc realizację projektów, które w największym stopniu mogą przyczynić się do poprawienia stanu środowiska. Za pośrednictwem World Community Grid (WCG), społecznościowej platformy IBM, firma zapewni naukowcom warte 200 mln dolarów wsparcie technologiczne, a wyniki badań zostaną udostępnione do dalszego wykorzystania.
Zasoby obliczeniowe WCG pochodzą od ponad 730 tys. wolontariuszy. Dzięki specjalnej aplikacji, ich komputery lub urządzenia z systemem Android, gdy nie są w pełni obciążone, wirtualnie przekazują moc na potrzeby badań naukowych. Udostępnione zasoby mogę wesprzeć badania w wielu obszarach, m.in. szacowania zasobów wody lub śledzenia i prognozowania migracji ludzi i zwierząt w zależności od zmieniających się warunków klimatycznych. Pomogą też przy analizowaniu wpływu warunków pogodowych na zanieczyszczenie powietrza i skuteczność walki z nim czy badanie odporności plonów oraz zwierząt hodowlanych w regionach, w których panują ekstremalne warunki.
Naukowcy mogą również wnioskować o dostęp do darmowej przestrzeni dyskowej w ramach IBM Cloud, a także uzyskać historyczne i aktualne dane oraz prognozy warunków pogodowych pochodzące z należącej do IBM firmy Weather Company.
W przeszłości, społeczność World Community Grid wspierała już podobne projekty. Należało do nich przedsięwzięcie realizowane przez Uniwersytet Harvarda, w ramach którego zidentyfikowano 36 tysięcy związków węgla, mających potencjał do podwojenia efektywności organicznych ogniw fotowoltaicznych. WCG był też zaangażowany w projekt prowadzony na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, gdzie badano zastosowanie nanotechnologii do zwiększenia efektywności filtracji wody pitnej. Innym projektem realizowanym przy udziale WCG było analizowanie żywotności plonów rolnych rosnących w ekstremalnych warunkach pogodowych.
– Obliczenia są efektywnym narzędziem służącym badaniom zmian klimatu i innych problemów w zakresie ochrony środowiska – komentuje Jennifer Ryan Crozier, wiceprezes IBM Corporate Citizenship oraz prezes IBM International Foundation. – Jesteśmy dumni, że możemy wspierać wysiłki zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, zapewniając naukowcom swobodny dostęp do mocy obliczeniowej, zasobów chmurowych i danych pogodowych.
Spośród zgłoszonych projektów, IBM wybierze maksymalnie 5. Na każdy z nich firma ma przeznaczyć do 40 mln dolarów. Propozycje będą oceniane pod kątem ich potencjalnego wkładu w naukę oraz w zrozumienie zmian klimatu i środowiska. Ponadto naukowcy muszą wskazać efektywną strategię ograniczania negatywnych zmian klimatycznych oraz potencjalną zdolność zespołu badawczego do ukończenia projektu. Propozycje projektów można składać do 15 września, a wyniki będą ogłoszone na początku jesieni.
Od momentu powstania, World Community Grid wsparło już 28 projektów badawczych związanych z nowotworami, wirusami HIV i Zika, energią odnawialną, czystością wody i innymi wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość.