IBM udostępnił zestaw interfejsów programistycznych aplikacji (API), technologii oraz narzędzi przeznaczonych dla deweloperów tworzących produkty, usługi i aplikacje osadzone w środowisku Watson. Jest on oferowany za pośrednictwem Watson Developer Cloud i obejmuje zaawansowane możliwości rozpoznawania języka pisanego, mowy oraz obrazów, jak również narzędzia deweloperskie.
Obecnie Watson to ponad 25 API opartych o więcej niż 50 technologii. Zarówno startupy, jak i dojrzałe firmy sięgają po możliwości oferowane przez platformę Watson Developer Cloud, wykorzystywaną przez ponad 77 tysięcy deweloperów na całym świecie, aby testować i wdrażać nowe aplikacje, produkty i usługi. Szacuje się, że sektor gospodarki związany z aplikacjami w 2016 r. będzie wart już 143 miliardów dolarów, a według IDC w 2018 r. połowa z nas będzie regularnie stosowała rozwiązania oparte o systemy kognitywne.
W odpowiedzi na zmiany na rynku, IBM oferuje deweloperom nowe możliwości systemu Watson, które obejmują:
Język: nowe rozwinięcia umożliwiają aplikacjom kognitywnym rozumienie niejednoznaczności naturalnego języka. Dla przykładu, IBM Watson Natural Language Classifier pozwala deweloperom na tworzenie produktów i aplikacji, które rozumiejąc intencje oraz znaczenia słów, znajdują odpowiedzi nawet wtedy, gdy pytania są zadawane na różne sposoby. Usługa IBM Watson Dialog sprawia z kolei, że interakcja jest bardziej naturalna i lepiej koresponduje z indywidualnym stylem osoby zadającej pytanie.
Mowa: usługi IBM Text to Speech oraz IBM Speech to Text, przekształcające tekst pisany w mówiony i odwrotne, zostały rozszerzone o nowe narzędzia pozwalające deweloperom na tworzenie aplikacji mobilnych w wielu językach, włączając w to japoński, mandaryński, hiszpański i brazylijski portugalski.
Obrazy: IBM Watson Visual Insights pozwala deweloperom na tworzenie aplikacji analizujących grafiki i filmy zamieszczane w mediach społecznościowych. To API, dostępne pierwotnie w wersji eksperymentalnej, umożliwia wyciąganie wniosków na podstawie obrazów, wychwytywanie trendów i wzorców, a także uzyskanie pełniejszego spojrzenia na to, co ludzie komunikują.
Narzędzia deweloperskie: ich pierwszy zestaw znacząco ogranicza czas konieczny do łączenia API Watsona ze zbiorami danych. Narzędzia ułatwiają wgrywanie API Watsona na urządzenia mobilne, do chmury obliczeniowej czy połączonych systemów. IBM udostępnił również testową wersję IBM Watson Knowledge Studio, łączącą możliwości uczenia maszynowego i analizy tekstu, przez co specjaliści są w stanie szybciej przekazać swoją wiedzę aplikacjom kognitywnym.
– Od momentu udostępnienia deweloperom platformy IBM Watson tysiące z nich, bez względu na wcześniejsze doświadczenie, ma możliwość tworzenia innowacyjnych aplikacji i rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że nowe usługi oferowane za pośrednictwem Watson Developer Cloud przyczyniają się do wdrożenia w życie tych pomysłów, które dotychczas nie miały szans na realizację – mówi Piotr Pietrzak, Chief Technology Officer, IBM.
Możliwości Watsona zostały już wykorzystane do stworzenia wielu produktów pozwalających m.in. na:
Planowanie ścieżki kariery: Carney Labs, firma z branży technologii edukacyjnych, stworzyła wyposażoną w możliwości językowe Watsona platformę pomagającą szkołom w analizowaniu cech osobowości studentów i na tej podstawie tworzenie dla nich ścieżki kariery. Rozwiązanie to zostało przyjęte powszechnie w stanie Virginia i obecnie stosowane jest wobec wszystkich uczniów od pierwszej klasy szkoły średniej.
Dobranie właściwego wina: Wine4.me to wirtualny sklepowy doradca zapewniający klientom zindywidualizowane rekomendacje. Jest to możliwe dzięki wbudowanym możliwościom kognitywnym Watsona w zakresie języka i mowy oraz danym obejmującym obiektywne charakterystyki wina i uzyskanym od jego producentów oraz enologów. Klienci opowiadają o swoich preferencjach zwykłym językiem, a potem otrzymują listę rekomendowanych win uwzględniającą ich dopasowanie do poszczególnych potraw, zakres cenowy, podobieństwo do innych gatunków czy specyficzny profil smakowy.